Вчора
Тетяна Рябуха пояснила, що означає підтримка Верховною Радою дитячих центрів «Артек» і «Молода гвардія»
ФК «Суми» поновив тренування після відпустки (фото)
Велике будівництво на сумщині: триває ремонт дороги Шостка-Ямпіль
Сумчани пропонують убезпечити пішохідні переходи
У Сумах негласно перевірять роботу перевізників сміття
Де жителям Сумщини відпочити на морі в Україні: Півсотні найкрасивіших місць (фото)
Жителі Сумщини до кінця липня бачитимуть комету (фото)
16 санітарок Сумського пологового будинку — на самоізоляції
У райцентрі на Сумщині шкільну їдальню оновлять на 700 тисяч
У центрі Сум буревій повалив дерево (фото)
У 17 розважальних закладах Сумщини виявили порушення карантинних обмежень (відео)
На Сумщині зросте плата за доставку газу
На Сумщині тепловики зберігають дрова під проливним дощем (фото)
На Сумщині побудували унікальний водолазний комплекс за стандартами NATO (відео)
У Сумах займуться благоустроєм Курського мікрорайону
У центрі Сум за 12,4 млн реставрують пам’ятку архітектури
На Сумщині запровадять електронний облік об’єктів культурної спадщини
В Сумах пройдут соревнования на открытой воде
Кролевецький «Шанхай» потерпає від бездоріжжяФОТО
У Шостці найнижча явка випускників на ЗНО з історії України
У Сумах рятувальники допомогли хворому дідусю
На Сумщині поліцейські розшукують безвісті зниклого Анатолія ВласенкаФОТО
Народний депутат від «Слуги народу» закликає подорожувати Сумщиною
Кому в Сумах включать гарячу воду?
В Охтирці чоловік за 10 тисяч гривень хабаря намагався повернути собі посвідчення водіяФОТО
На Сумщині шукають жінок, які хочуть заробити на «зеленому туризмі»
Нардеп Ігор Васильєв: «Наступного року планується оновлення доріг до Харкова та Охтирки»
Сергію Коваленку з Буринського району потрібна допомога на 5-й курс хіміотерапіїФОТО
Мер Конотопа розлютився: «Підрядникам, що клали асфальт прямо у воду, не платитимуть»
Борець-чемпіон зацікавився Конотопським лісгоспомФОТО

Лише чотири міста Сумщини продукують за рік 100 тисяч тонн сміття

В Україні не просто бути законослухняним громадянином. З одного боку — ніби й не проблема, бо справжнього контролю за виконанням законів у нас немає. З іншого…
От, скажімо, пересічна сум’янка Алла Громова вважає себе законослухняною громадянкою. Але так було до 1 січня цього року. Саме в цей день (якщо ви ще не знали!) вступили в силу зміни до Закону «Про відходи». А згідно з ними заборонено захоронення несортованих відходів. Отже, впроваджується роздільний збір сміття! І тепер вона, згідно з законом, – порушниця. Хоча її вини у тому, що вона порушує закон, власне, немає. Чи не парадокс?

Сортуй, не сортуй…
Алла старанно сортує сміття на паперове, скляне, пластикове і харчові відходи. Але змушена вкидати його в один бак. Хіба що пластик можна покласти в спеціальні сітки. Є традиційні контейнери для харчових відходів, у які кидати папір не піднімається рука. «Я знайшла вихід із ситуації. Скажімо, скляні пляшки і папір здаю до пунктів прийому вторинної сировини, а коли не маю часу, то складаю у пакети і просто кладу біля сміттєвих баків. Чому так безвідповідально дію? Бо не раз бачила як люди, яких за певними ознаками узагальнено називають «бомжами», вибирають зі сміттєвих баків скляні пляшки, папір, а потім все те здають в пункти вторинної сировини, отримуючи за це гроші», – розповідає Алла. І додає, що їй би хотілося все ж кидати своє розділене вдома сміття у спеціальні баки, щоб не принижувати ні себе, ні будь-кого іншого порпанням у відходах. Та і не ходити серед бруду, бо ж порпання часто закінчується розкиданням непотребу.

…У Сумах, за словами заступника директора департаменту інфраструктури міськради Віктора Павленка, підготовча робота з переходу на роздільний збір твердих побутових відходів (ТПВ) проводиться вже кілька років. Спочатку біля деяких будинків були встановлені сітки для збору пластика. Далі ці сітки установили чи не на всіх сміттєвих майданчиках міста. Спершу містяни скидали у них не тільки пластик, а й будь-яке сміття. З часом ситуація почала змінюватися на краще. Зараз дехто у пластикові пляшки складає і поліетиленові пакети, – так їх не розносить вітер.

У 2016 році один із перевізників сміття – ТОВ «А-Муссон» – встановив у місті жовті контейнери-«дзвіночки» для збору сухого сміття – пластику, паперу і скла. Сьогодні їх уже майже 80 штук. Утім, говорить директор ТОВ «А-Муссон» Олексій Олійник, громадян ще треба вчити сортувати сміття, бо у тих «дзвіночках» трапляються і харчові відходи, що ускладнює процес сортування. «У кінці 2016 року ми ввели в експлуатацію сортувальну лінію, завдяки якій вдається зменшити кількість відходів, що захоронюються на полігоні побутових відходів, а також одержувати вторинну сировину для подальшої її переробки. Крім того, у процесі сортування вилучаємо небезпечні відходи», – розповідає Олексій Олійник.

Чекати і вчитися
Заступник Сумського міського голови з питань житлово-комунального господарства Олександр Журба пояснив, що існує чотири технологічні схеми роздільного збору ТПВ. Зокрема у обласному центрі впроваджуватиметься розділення на сухе (папір, пластик, скло) і мокре змішане сміття. Це передбачено діючою схемою санітарного очищення міста. Та проблема у тому, що для цього сміттєві контейнери повинні відповідно маркуватися, а у Сумах ніхто з перевізників цього досі не зробив. Правда, директор ТОВ «А-Муссон» Олексій Олійник запевнив, що вони вже підготували наклейки і скоро почнуть відповідно маркувати баки. Крім того, підприємство готується до будівництва другої сортувальної лінії, яка прийматиме на сортування й мокре сміття.

Паралельно ведеться роз’яснювальна робота серед населення. А це, мабуть, найважливіший аспект у питанні роздільного збору ТПВ. За замовленням перевізників сміття, місцеве телебачення транслює соціальні ролики на тему правильного сортування і необхідності викидати кожен вид відходів у спеціально призначені контейнери.

Департамент інфраструктури міськради також замовив подібні ролики, у тому числі мультиплікаційні, щоб з дитинства роз′яснювати, навіщо потрібний роздільний збір сміття і як правильно його сортувати. Інакше – потонемо у власних відходах.

Наші 95% проти 10% «європейських»

sumi_tpv_1-1-830x495

«Нині близько 95% усього сміття, що утворюється в області, та й загалом в Україні, вивозиться на полігони. Для порівняння, у європейських країнах ця цифра складає від трьох до10 відсотків. Саме тому наші полігони так швидко наповнюються, а більшість із них перевантажені сміттям. Зараз у області стихійними сміттєзвалищами зайнято близько 300 гектарів землі! Загалом налічується понад 290 стихійних сміттєзвалищ і це – тільки виявлені», – розповідає начальник відділу державного нагляду (контролю) за охороною земельних ресурсів і надр, поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Сумській області Вікторія Дяденко.

На території області є 19 легальних полігонів твердих побутових відходів. За даними Держекоінспекції області, за 2016 рік на Глухівський полігон було вивезено понад вісім тисяч тонн ТПВ, на полігон у Шостці – 15 тисяч тонн, у Сумах – понад 67 тисяч тонн, Охтирці – понад дев’ять тисяч тонн… Втім, додають одразу, на кількість сміття впливає якість життя людей. Мовляв, чим краще, в економічному сенсі, живемо, – тим більше продукуємо сміття, і навпаки. Маловтішний показник якості життя, чи не так?..

«Якби в області було забезпечене попереднє сортування сміття, ми б не тільки зменшили навантаження на існуючі полігони, але і не втрачали б ресурсно-цінні компоненти, що містяться у відходах і які можна використовувати як вторинний матеріал. Полігони, навіть побудовані за всіма нормами і правилами, все одно мають негативний вплив на довкілля саме через те, що туди потрапляє несортоване сміття, як небезпечне, так і те, що можна переробити. До всього, зараз важко отримувати землі під нові полігони, бо люди не хочуть, щоб вони були в їх населених пунктах. А існуючі швидко заповнюються. Сьогодні вже є проблеми з полігоном у Ромнах, Суми – на межі», – ділиться Вікторія Дяденко.

Сміття є, а переробляти нічого?

shostka-1-830x495

«В області діє Комплексна програма поводження з відходами в Сумській області на 2016-2020 роки. Зокрема на її виконання у 2017 році за рахунок коштів місцевих бюджетів і коштів підприємств для збору ТПВ придбано 373 контейнери на суму 1172,44 тисяч гривень; п′ять одиниць спецтехніки для збору і транспортування побутових і промислових відходів на загальну суму 9800 тисяч гривень», – констатує заступник начальника управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації Петро Кондров.

За його словами, відсоток населення області, охопленого роздільним збором, складає близько 20 %. Найліпше у Сумах – близько 68 %.

Основними компонентами ТПВ, які збираються окремо, є скло, ПЕТ-пляшки, папір.

Що стосується переробних підприємств, то вони в області є. Зокрема, в Сумах працює підприємство, яке переробляє макулатуру, у Великій Писарівці –підприємство, що переробляє пластикові пляшки. Але для того, щоб лінії з переробки працювали, постійно потрібна сировина. Але її, виявляється, немає! Тобто вона є, але гарантувати постійне її надходження ніхто не може саме через те, що не налагоджено роздільний збір сміття. Ось такий парадокс нашого життя. Сміття – сотні тонн, а переробити – нічого.

* * *

Алла Громова говорить, що знає: викинутий нею, наприклад, папір розкладеться за два-три роки; консервна банка – за 120-150 років; звичайний поліетиленовий пакет – за 200 років; пластикова пляшка – за 500 років; скло – більше, ніж за тисячу років. І переймається тим, що її нащадки будуть жити у смітті, яке вона напродукувала. Тож поки не налагоджена система сортування та переробки сміття, вирішила для себе максимально відійти від купівлі продукції у пластикових пляшках; відмовилася від пакетів, віддаючи перевагу сумкам із текстилю. І продовжує наполегливо сортувати сміття – ніби виконує урок на завтра. А ви?..

Світлана ШОВКОПЛЯС, медіа-студія «Контент»

Джерело: https://topkonotop.com

Поділитися в соціальних мережах
Вчора
В уряді хочуть закрити Умань для хасидів через пандемію
Шмигаль повторно висунув кандидатуру Уруського на віцепрем’єра з промполітики
Суд арестовал Желепу, устроившего смертельное ДТП под Киевом, на 2 месяца
Бои на границе Армении. Погибли 11 азербайджанских военных, среди них — генерал-майор
В Украине 7 областей не готовы к смягчению карантина. Список покинул Харьков
Вакцина БЦЖ ймовірно допомагає легше переносити COVID-19. Дослідження
С 15 июля жителей «ЛДНР» могут обязать сдавать тест на коронавирус при въезде в Россию
Звезда телесериала «Дикая Роза» умер от коронавируса
В Киеве мужчина украл в магазине алкоголь и спрятался в шкафу от полиции
В больнице Днепра умерла сотрудница полиции с пулевым ранением в голову
Во Львовской области ослабили карантин и разрешили открыть детские сады
В Украине могут продлить карантин до 14 августа
В Бердянске пьяный мужчина открыл огонь по играющим во дворе детям
Дожди начнут покидать Украину: ожидается потепление
Украинцам разрешили путешествовать в Ливан и на Багамы
Главного соперника Бацьки сняли с президентских выборов в Беларуси
Верховная Рада легализовала игорный бизнес в Украине
В Харькове выпало до 150% месячной нормы осадков. Люди плавали по городу на лодкахВІДЕО
В Бруклине неизвестный расстрелял прохожих из автомобиля: пятеро раненых
В Киеве замначальника военного лицея требовал $5 тысяч за зачисление школьника на учебу
У задушившей сына и покончившей с собой харьковчанки были финансовые проблемы
Под Днепром 17-летний парень собирал картофель и погиб под комбайном
Заразились коронавирусом, но нет семейного врача: в Минздраве рассказали, что делать
Греческий студент полтора месяца ехал домой на велосипеде из Шотландии после введения карантина в Европе
В Харькове женщина написала записку, задушила сына и вскрыла себе вены
Коронавірус за добу підхопили понад 600 осіб
Появились видео затопленных после ливня улиц Запорожья, по которым плывут машиныВІДЕО
Рейс лоукостера Ryanair Краков — Дублин угрожали взорвать в воздухе, лайнер экстренно сел в Лондоне
Одещина. COVID-19 спалахнув у психлікарні
Объем торговли Китая с США рухнул почти на 10%