Реформа в дії: Лікарі Сумщини лишилися без грошей

У Глухові головні медики області та представники місцевої влади обговорили медичну реформу.

Головний хірург, педіатр, терапевт, гінеколог та фінансист Сумщини приїхали з перевіркою до Центр первинної медико-санітарної допомоги та Центральної райлікарні після того, як депутат облради Марія Коняєва відправила скаргу до управління охорони здоров’я. Вона просила розібратись, чому після створення первинних центрів головних лікарів на Глухівщині стало вчетверо більше, а от медичні послуги втратили в якості – тільки додалося біганини.

Так має бути

Найбільше питань виникало саме до обстеження та лікування дітей. Однак комісія грубих порушень не виявила. Деякі зауваження депутата на момент перевірки уже були виправлені.

– Те, що діти йдуть на прийом разом із дорослими, – так і має бути. Раніше не розмежовувалися здорові та хворі малюки. Зараз зробили окремий вхід для здорових. Розділили прийом малюків до року та старших. Щодо сусідства кабінетів щеплення та флюорографічного, то зараз цього теж немає. Хоча, за нормативними актами, це і так не було порушенням, – прозвітувала головний педіатр області Оксана Сташко.

Але експерт відзначила і на кілька проблемних питань. Це незабезпеченість педіатрами ЦРЛ та сумнівна якість надання медичної допомоги, що стосується щеплень. Дітей до шести місяців у Глухові чомусь щеплено вдвічі менше, ніж по області. При цьому вакцини вистачає. Також проблеми з туберкулінодіагностикою. Туберкулін закуповується за кошти місцевого бюджету, і з 2015 року його придбали не у повному обсязі.

Щодо новоствореного центру первинної меддопомоги, за словами головного терапевта області, глухівчани навіть не зрозуміли, що відбулися зміни, оскільки кабінети лишилися у тому ж приміщенні. Експерт погодилася, що інформаційної роботи було проведено мало.

Чому лікарі лишилися без грошей

У свою чергу глухівські лікарі, яким заборгували 7 мільйонів, питають, коли їм виплатять зарплату.

– Ми отримали лише 28 відсотків зарплати за липень! Вибачте, але уже наболіло. Комуналку платити треба, дітей у школу збирати, їсти… У мене лишилося 58 гривень у гаманці. Обіцяли до кінця року виплатити, але це ще чотири місяці… Як нам жити? – емоційно виступила одна з присутніх лікарів.

Як пояснила начальник фінуправління міської ради Алла Онищенко, ця незабезпеченість існувала ще з початку року при формуванні бюджету, зазвичай її покривала додаткова субвенція від держави. Та цього року кошти не надходили і невідомо, коли вони будуть. Щоб такого дефіциту не виникало, потрібно скоротити 102 ліжко-місця.

– Зрозуміло, що постійно так тривати не може, тому якщо не цього, то наступного року ми дійдемо до скорочення, – сказала фінансист.

За словами міського голови Мішеля Терещенка, на лікарню уже перенаправили 500 тис. грн із ремонту тротуару по вул. Терещенків та надходження до бюджету від військової частини. Та навіть ці 800 тисяч – крапля у морі.

– Але і в області коштів немає, бо скрізь у районах виникає така проблема. Ніхто не хоче скорочувати ліжко-місця, – підсумувала заступник голови Маріанна Васильєва.

Реформа заради реформи

Так охарактеризувала зміни у медичній галузі Глухова депутат обласної ради Надія Вайло. Її виступ викликав гул підтримки серед медичних працівників.

– У Глухові відбулася реформа для реформи. Що змінилося на краще для медсестер, лікарів чи пацієнтів? Приїхала комісія, констатували, що порушень ніби немає. Але хіба у цьому суть реформи? Основна маса глухівчан не задоволена змінами, лікарі не можуть отримати свої зарплати. Тому скажу, якщо ми з вами будемо мовчати, то нічого по-справжньому не зміниться. Як є така можливість зберегти у Глухові ліжко-місця, то треба боротися. Якщо ж немає, то потрібно чесно сказати людям: беріть торби та їдьте, – зауважила Надія Олексіївна.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ

Поділитися в соціальних мережах