На Сумщині потребують негайної консервації залишки Тюремного замку 17 століття

У конференц-залі Національного заповідника «Глухів» обговорили проблеми збереження історико-культурної спадщини міста, ініціатором зустрічі між адміністрацією заповідника і владою міста стала громадська рада при міськвиконкомі. На розмову прийшов мер Мішель Терещенко разом із чиновниками міської ради. За словами голови громадської ради Володимира Троценка, вони хотіли дізнатись про роботу заповідника і зрозуміти, що робиться для збереження історичного надбання міста.

Як виявилось, ремонту потребують майже всі історичні пам’ятки Глухова. За словами генерального директора НЗ «Глухів» Ірини Мошик, до заповідника входять 37 пам’яток, із них 7 національного значення. На балансі заповідника – тільки 5 об’єктів. Наприклад, реставрація будинку Дворянського зібрання (краєзнавчий музей) оцінена в 1,2 млн грн, для ремонту споруди колишнього банку Н.Терещенка треба мінімум 7 млн грн. На будинок П.Лютого, де розташовано відділ центру позашкільної освіти, виготовлена проектна документація, але вона вже потребує коригування: якщо у 2008 році реставрація обійшлась би у 1,8 млн грн, от зараз сума збільшилась у 3,5 рази. Залучення коштів на реставрацію можливе із державного бюджету.

Не оминули питання ремонту куполу Трьох-Анастасіївського собору. У минулому році намагання церковнослужителів не допустити аварійного обвалу закінчилось скандалом. Заміну головного куполу за кошт релігійної громади та пожертв терміново розпочали робити за проектом 2008 року, але виявилось, що він до кінця не дороблений: хрест не автентичний, форма купола також неправильна. Наразі НДІ архітектури та містобудування розробляє науково-проектну документацію. Планують усунути архітектурні помилки та продовжити реставрацію куполу.

У комунальній власності – залишки Тюремного замку 17 століття, які потребують негайної консервації. Роботи по цій пам’ятці передбачались за рахунок реалізації Державної цільової програми збереження культурної спадщини та розвитку туристичної інфраструктури Глухова на 2012-2016 рр., дія якої призупинена у 2014р. Попередньо тільки на проект консервації потрібно 300 тис. грн

Башта водогону теж знаходиться у комунальній власності міста, відповідно потрібно залучати кошти місцевого бюджету або через надання адресної субвенції місцевому бюджету. Не менше 300 тис потрібно на проект, і 1,2 млн грн для того, щоб пристосувати тут музейну експозицію.

Нагадаємо, що у 2014 році знамениту глухівську водонапірку влада планувала передати у державну власність, тобто на баланс заповідника, щоб мати можливість утримувати її за кошт держави. Довгий процес передачі був офіційно запущений, але після виборів команда нового мера разом із депутатами з промерської більшості різко загальмували, не давши дозвіл. Мер Мішель тоді заявив, що башта повинна бути тільки міською, для того щоб отримати американський гранд на її реставрацію. З тих пір пройшло 3 роки: жоден грант не виграно, жоден проект не знайшов підтримки. З балансу водоканалу башту передали у відділ культури. В середині сьогодні навіть електрики немає – тільки стаціонарні ліхтарі, які встановлено за кошт заповідника.

Сьогодні у мера Терещенка риторика змінилась: « На якому балансі буде Башта водогону чи Тюремний замок – не важливо. Якщо у вас (прим.ред. – у заповідника) будуть гроші – ми одразу передамо все на ваш баланс».

Гострою стоїть проблема руйнування пам’ятки 18 століття «Київська брама» через рух багатотонних вантажівок. Були пропозиції до влади або посприяти обмеженню руху такого транспорту, або вирішити проблему глобально – зробити об’їзні шляхи. Втім, про яку об”їзну дорогу може йти мова, коли грошей у місті нема навіть на ямковий ремонт вулиць.

Директор ТОВ «Велетень» Надія Вайло, депутат облради, з якою доволі неввічливо спілкувався мер, сказала, що однією із стратегічних помилок мера є змішування політики і суто господарської роботи. Вона вважає, що ситуація у Глухові взагалі зайшла в глухий кут, місцева влада категорично не бажає співпрацювати з частиною депутатів міськради, звинувачує у всіх гріхах область і не шукає точки дотику з місцевими підприємцями.

Щодо розвитку туризму в цілому у Глухові, то мер Мішель практично зізнався у повному провалі напрямку, який він ще донедавна вважав стратегічним: у мерії цим ніхто конкретно не займається. Він повідомив, що є плани взяти заступника, який би вів цей сегмент.
Який результат розмови? Просто «взяли до відома».

Джерело: https://nedelya.info/

Поділитися в соціальних мережах