Сумський пам’ятник віддадуть іншому місту

Не так давно у ЗМІ пройшла інформація про те, що на Путивльщині задумалися про створення заповідника для монументального мистецтва пострадянського періоду. Уперше про це заговорив колишній головний архітектор Сум Володимир Биков, на думку якого, єдина площадка для старих радянських пам’ятників, що продовжують зносити вже протягом декількох років, добре вписалася б у Путивльський заповідник. Про це він провів переговори з його керівництвом.

Результати не змусили себе чекати довго. Так, на останній сесії Сумської міськради вже розглянув перше звернення від КУ «Державний історико-культурний заповідник в Путивлі» з проханням безкоштовно передати їм на баланс пам’ятний знак «Борцям за радянську владу». Нагадаємо, що пам’ятник являє собою високий постамент з трьома бронзовими бюстами – робітника, червоноармійця і дівчини. Він був встановлений у 1977 році до 60-річчя Жовтня на місці поховання жертв денікінського терору. А демонтували пам’ятник у березні минулого року, коли на сумському Центральному кладовищі почали споруджувати меморіал «Героям Слава» – у пам’ять про сумчан, які загинули в зоні АТО. Поховання жертв громадянської війни залишилося на місці, його переформатували в зелений схил з пам’ятною плитою. На думку авторів проекту Меморіалу слави, такий його вид буде більш гармонійно вписуватися в більш сучасну стилістику поховання полеглих в АТО. Що ж стосується «Борців», то їх передали на зберігання КП «Спецкомбінат», щоб надалі встановити на подібному похованні на Тимирязівському кладовищі.

Але ініціативу перехопив Путивль. На сесії міськради 25 січня мер Олександр Лисенко пояснив: «У заповіднику Путивля є ділянка, куди вони зараз звозять пам’ятники тоталітарного режиму».

У підсумку депутатський корпус віддав 27 голосів за передачу «Борців» у Путивль. Адже для Сум подібне вкрай вигідно. Тепер знесення пам’ятника в березні виглядає зовсім не як його знищення, а передача на баланс та утримання в спеціалізовану структуру. Адже, навіть враховуючи не велику художню цінність таких творів, вони – яскраве свідчення минулої епохи.

До слова: сумські архітектори ще десяток років тому пропонували створити на Дуровщині «Парк радянського періоду» – з тоді ще не знесеним пам’ятником Леніну, автоматами з газованою водою, телефонними будками, міні-бордами з плакатами тих часів і музикою радянської епохи. Але ідея цієї оригінальної зони відпочинку так і не була почута місцевою владою…

Джерело: shans.com.ua

Поділитися в соціальних мережах