Чому 12-річній Діані набридло жити?
Шостка зіграє із сумчанами на Ювілейному
Без нянек и заграничных школ: Юрий Бойко откровенно рассказал о своей семье
«Интер» покажет премьеру британского сериала «Доктор Фостер»
На вихідних на Сумщину повернеться літнє тепло
У Сумах збили ще одного велосипедиста
СумДУ задорого придбав телевізори та інтерактивні панелі у підприємця, який займається перукарськими послугами
Після чергового потопу в Сумах комунальники додумалися почистити ливнівкиФОТО
У парку «Казка» дитячі атракціони ремонтують скотчем (відео)
Юрій Чмирь: «Маю досвід і знаю, як виконати обіцяне»
Суд продлил обязанности бывшему замдиректора завода «Авиакон»
У Сумах мотоцикл врізався в маршрутку
Народний депутат Артур Герасимов відвідав Сумщину
Поліція оприлюднила фото зниклих вихованиць дитбудинку (фото)
У Сумах чоловік застряг на дереві, рятуючи кошеня
У Сумах мати та донька вийшли заміж одночасно
Коньячного клептомана викрили у супермаркеті
У «Мерседесі» виявили холодну зброю і енциклопедичний словник 1913 рокуФОТО
Які міста Сумщини отримають кошти на розвиток?
У Конотопі біля РДА з’явилася велопарковка з відеокамерами
У Шостці затримали наркоторговця
Жителі Донеччини шлють листи вдячності роменським рятувальникамФОТО
На Сумщині керівник лісництва незаконно реалізував дуби вартістю 300 тис грн
З’явилися подробиці ДТП у центрі Сум
На Сумщині зникли двоє неповнолітніх вихованців центру психологічної реабілітації
У Сумах шукають «золоті» подружжя
Патрульні виявили сумчанина, який сидів у колодязі (відео)ВІДЕО
У Глухові паркуються як хочутьФОТО
Сумчанка хотіла «повісити» на себе вбивство, скоєне сином
У центрі Сум збили велосипедиста (фото)

Сірий кардинал: як Віктор Медведчук намагається повернути Україну у сферу впливу Москви

Віктор Медведчук виявився найбільш ефективним і перспективним кандидатом на позицію лідера проросійського руху після 2014 року. В порівнянні з іншими політиками, він мав критично низький рівень довіри серед виборців і вкрай негативний імідж в проєвропейських елітах України. У той же час, Медведчук проявив себе як винятково здібний політик і «сірий кардинал», який доволі швидко зумів взяти під власний контроль всі гілки влади. Його вплив був настільки масштабний, що саме він визначав курс і характер внутрішньої і зовнішньої політики в України.

Наприклад, саме Медведчук свідомо і цілеспрямовано працював на заморожування і зрив стосунків з Заходом, блокуючи більшість спільних проектів в політичній та економічній сферах. Паралельно він активно втягував Україну в регіональні інтеграційні проекти, ініційовані Москвою з ціллю відновлення її впливу на пострадянському просторі.

Зараз Медведчук веде у парламент досить небезпечних проросійських політиків і активістів, які міцно економічно і політично пов’язані з Росією, а тому віддано і щиро будуть лобіювати проросійський курс України. Серед них впливові олігархи, досвідчені політики, і просто ділки, які хочуть нажитися на торгівлі національними інтересами. І це не просто пропагандисти, це особи які можуть ефективно діяти, підриваючи прозахідну політику України і повертаючи її у сферу впливу Москви.

Закулісні ігри

Медведчук завжди дуже добре розумів політичну систему та архітектуру влади в Україні. Маючи досить скромні ресурси, йому вдавалося формувати такі механізми, які дозволяли впливати на ключові рішення й при цьому залишатися в тіні, осторонь брудних справ. В 2002-2004 роках він керував державними органами влади, поставив під контроль ЗМІ та багато інститутів громадянського суспільства. Але після падіння режиму нова влада не змогла знайти доказів, що він був до цього причетний. Публічну відповідальність поніс Леонід Кучма та ключові члени його команди, частина з яких закінчила своє життя дуже трагічно.

У 2008-2009 роках Медведчук став одним з сірих кардиналів Юлії Тимошенко. Він готував фактично конституційний переворот і був досить близьким до того, щоб досягти успіху. Проте жодних доказів, що він взагалі спілкувався з Тимошенко, також нема.

В 2014-2018 роках Медведчук знайшов дорогу до Петра Порошенко – головного ворога свого російського кума Путіна. Зумів втягнути його в свої бізнесові справи, завдяки чому органи державної влади (в тому числі спецслужби, Антимонопольний комітет, суди) працювали на його бізнес. Знову ж таки не має жодних формальних доказів ані того, що ті схеми організовані Медведчуком, ані того, що це він впливав на органи державної влади в ціллю зачищення ринку під себе. Що цікаво, вся відповідальність за подібні схеми лягла на президента Порошенко, який був звинувачений в лобіюванні інтересів кума Путіна, що стало однією з причин його розгромної поразки під час виборів.

На «уклін» до Путіна

На якомусь етапі Медведчук зрозумів, що він не має серйозних політичних та олігархічних союзників та партнерів в Україні. Ніхто не хотів з ним співпрацювати, навіть інші представники проросійського табору. У самого Медведчука, попри те, що він завжди мав власний бізнесовий клан, ресурсів для розвитку масштабного проекту на вистачало.

Проте він мав конкурентну перевагу – особистий контакт з президентом Росії Володимиром Путіним. Спочатку Медведчук використав Путіна для формування іміджу особи, яка вільно спілкується з найбільш впливовими елітами РФ. Він кілька раз з’явився на публіці поруч з президентом Росії. При цьому на різних заходах знаходився до нього ближче, ніж самі представники найближчого оточення Путіна.

Президент Росії також особисто відвідував офіційні заходи, організатором яких був Медведчук. Більш того, часто зустрічався з ним в неформальній обстановці. Цікаво, що в мас-медіа дивним чином регулярно з’являлися «неофіційні» фотографії з приватних зустрічей Путіна і Медведчука, які демонстрували винятково дружні відносини між ними.

Кілька років подібних інформаційних кампаній дали свій результат. Медведчук почав сприйматися як представник і довірена особа Путіна в Україні.

Мінськ як ширма

Оскільки до революції гідності вплив російських еліт в Україні був дуже істотний, представники українського політикуму і навіть олігархи активно шукали канали комунікації з Кремлем. В цьому контексті цінність статусу Медведчука стрімко зростала, проте його не впускали до «великої політики» в Україні.

Новий шанс на відродження Медведчуку дали Євромайдан та військовий конфлікт з Росією. Те, що Янукович і його оточення свого часу вирішили ігнорувати Медведчука і заблокували йому дорогу до влади, виявилося колосальним позитивом в умовах конфлікту з РФ. Медведчук справді був щирим прихильником Росії, що дуже дратувало представників національного табору. Проте він не мав відношення до режиму Януковича, на якому в суспільній свідомості лежить вся відповідальність за злочини на Майдані, втрату територій, конфлікт на Донбасі.

В свою чергу нова українська влада попри військові дії потребувала каналу непублічної і неформальної комунікації з Кремлем. Залучення представників режиму Януковича навряд чи було б прийнято суспільством. Крім тог, вони втратили свій вплив після того, як не змогли вберегти збудовані Росією механізми контролю України.

Натомість Медведчук мав підтверджені канали комунікації з найвищими органами влади РФ і не був (принаймні публічно) причетний до злочинів режиму Януковича. Більш того, він зумів досить тонко зіграти на тогочасних настроях суспільства – взяв на себе досить благородну місію звільнення українських заручників.

Насправді Медведчук хотів використати шанс повернення на політичний Олімп. Він досить добре усвідомлював, що мав винятково високий рівень недовіри. Тому шляхетна «суспільна місія» – це єдиний варіант зі всіх можливих, який не визвав би гострого несприйняття його появи в складі української делегації в Мінську. До того ж, для виконання такого завдання як звільнення полонених і політичні еліти і суспільство були готові прийняти будь-яку особу, навіть Медведчука. Як переговорник Медведчук виявився неефективним. Його більше цікавив PR ніж реальні справи, тому особливого прогресу він не досягнув. Натомість завдяки участі в українській делегації в Мінську він створив собі підґрунтя і трамплін, який використав для повернення в політику.

Справа в тому, що в Україні в російському таборі панував хаос. На проросійському електоральному полі діяло майже десяток партій. Москві був потрібний ефективний менеджер, які зміг би консолідувати проросійський табір і відновити атаку на європейський вектор інтеграції. Більшість політиків дискредитували себе тим, що не змогли домовитися про створення єдиного проросійського руху, а деякі загалом займалися більше власними бізнесовими справами. В цій ситуації Медведчук, який декларував свою відданість Росії майже ціле своє життя, нарешті дочекався свого часу. Попри свою одіозність, він виявився тієї фігурою, яка стала публічним представником інтересів Путіна в Україні.

Назад, до Москви

Росія безперечно дуже задоволена поточною діяльністю Медведчука. Тільки цим можна пояснити те, що його фінансові ресурси зростають неймовірними темпами. Сам Медведчук отримав від Росії досить винятково привабливі активи в Україні, а його дружина Оксана Марченко, виявилася власницею багатьох компаній в Росії. Зокрема, з нею пов’язана фірма, яка отримала доступ до одного з трьох найбільших нафтових родовищ в РФ.

Важко повірити в те, що Путін просто так роздає привабливі активи. Важко теж уявити, що Медведчук чи його дружина просто «попросили» про ділянку для видобування нафти. Швидше за все Медведчук зумів переконати президента Росії, що реалізація його політичного проекту в Україні потребує істотних фінансових ресурсів.

Існує досить висока вірогідність того, що це банальна схема фінансування реалізації російських інтересів в Україні. Вона передбачає, що певні групи впливу оплачують програми, вигідні Росії з власних джерел доходу в Україні, а Росія компенсує їм ці видатки забезпечуючи певні вигоди на власній території. В такий спосіб Москва уникає механізмів безпосереднього фінансування проросійських проектів в Україні, які українські спецслужби в останні роки навчилися виявляти і перекривати.

У то же час, стримана позиція української влади щодо Медведчука становить колосальну загрозу для держави. Провладні політичні еліти та правоохоронні органи бачать лише вершину айсбергу його діяльності. Вони вважають, що його пропагандистська діяльність не буде мати позитивного ефекту, тому що левова частина українців має імунітет від «руського міра».

Але не варто забувати, що Медведчук – це експерт зі створення невидимих для суспільства тіньових механізмів впливу на політику держави. Його метою є не перемога на виборах, а відновлення каналів контролю над Україною, підрив її курсу на європейську інтеграцію і повернення її до орбіти впливу Росії.

 

Поділитися в соціальних мережах
«Велкам ту Юкрейн»: Зеленський записав відео англійською для інвесторівВІДЕО
Украина осенью может выпустить $1 млрд еврооблигаций — НБУ
Союз венгров выдал газету с картой Закарпатья в составе Венгрии: в СБУ отреагировали
Под какими номерами идут партии в бюллетенях. Список
В Киеве на 100 тысяч оштрафовали школьника, который жестоко избил одноклассника
Гладковский заказал художникам за $35 000 скульптуру на юбилей Порошенко, но не заплатил за нее
Дело о смерти нардепа Тымчука засекретили
Инфляция в Украине будет постепенно замедляться — глава НБУ
Зеленский о дотациях Косюку: МХП не нуждается в государственной поддержке
Кабмин ввел спецпошлины на импорт из РФ дизтоплива и сжиженного газа
У Зеленського мають дві кандидатури на посаду Кличка
Зеленский отправился в Запорожскую область: детали визита
«Речь идет о различии в людях». В Кремле рассказали, как Зеленский и Путин обсуждали обмен пленными по формуле «всех на всех»
Американский сенатор попросил ФБР проверить FaceApp из-за возможной угрозы конфиденциальности пользователей
«Влаштували канікули»: Зеленський знову вимагає зібрати Раду
На трассе под Одессой грузовик расплющил Volkswagen, погибли четыре человека, в том числе ребенок. Фото. Видео
У Зеленского нашли больше всего активных Facebook-ботов
В Кропивницком мужчина погиб во время стычки с копамиВІДЕО
Главный налоговый ревизор киевского главка ГФС не побрезговал мизерной по меркам столицы взяткойФОТО
В Японии подожгли аниме-студию. Погибли 13 человек, десятки ранены и пропали без вестиВІДЕО
Зеленский уволил еще 22 глав районных администраций
В России завели уголовное дело на лидера «ОУН» Коханивского
Зеленский заявил о еще одной масштабной схеме хищений в оборонке
В Польше в результате ДТП погиб украинец
В России на Калининской АЭС из-за ЧП отключили три энергоблока
МВФ вважає курс долара США значно завищеним
В Конгрессе США проголосовали против импичмента для Трампа
Певцу Кузьме Скрябину, погибшему четыре года назад, налоговая выписала штраф. Документ
Паспортизация Донбасса: Зеленский зеркально ответил Путину
У Мінську домовилися припинити вогонь з 21 липня та пустити ОБСЄ в ОРДЛО