Через 100 років Сумщина вимре?

В Україні катастрофічно зменшується населення. Судячи за даними минулого року, тільки Київ і дві області можуть похвалитися, що у них народилося громадян більше, ніж померло. Підрахували, що якщо так піде і далі, то через 95,5 років ми втратимо цілу Чернігівську область, а через 111 років не стане і Сумської області (див. інфографіку). Куди діваються українці?

Тільки за минулий рік ми недорахувалися 176 тисяч співгромадян. У Держстаті однією з основних причин називають перевищення кількості померлих над кількістю народжених. На місцях же крім цієї називають й інші причини скорочення своїх жителів. Наприклад, еміграція. «Ще 10 років тому в області було 1,5 млн населення, зараз трохи більше 1,2 млн. В основному люди виїжджають з економічних причин. Шукають кращого життя в Польщі і Чехії. З десяти тих, хто виїхав, троє залишаються жити в Європі. Люди повернуться, коли економіка налагодиться, з’являться нові робочі місця», — заспокоює Олександр Туник, спікер Черкаської ОДА (там через 126 років може не залишитися людей).

Валерій Дудко, політолог із Харкова (в області через 147 років може нікого не залишитися), говорить, що молоді жінки в їх регіоні навідріз відмовляються народжувати через погане матеріальне становище. “Я сам проводив соціологічне дослідження, і молоді сім’ї повідомляли нам, що не готові мати дітей через низькі зарплаті. Зараз кажуть, що середня зарплата — 7,6 тис. грн, але для Харкова це казкова цифра, – каже Дудко. – Тому поки держава не займеться цими питаннями, населення буде зменшуватися. Також потрібно врахувати, що Харків — студентське, молодіжне місто. Але раніше у нас було багато студентів з Криму, з сходу, які тут навчалися, а потім залишалися, заводили сім’ї. Зараз їх немає або дуже мало. Та й кількість місць у вузах скоротилося, тому молоді в Харкові менше”.

У Запорізькій області (там не залишиться жодного жителя вже через 139,5 років) не вірять, що можуть зникнути. «Ви хочете сказати, що тут нікого не буде? Такого бути не може», — здивувався спікер Запорізької ОДА Ліван Шишинашвілі.

У Кіровоградській області (їм відведено 129 років) говорять, що їх населення скорочується через хвороби. «В області причинами високої смертності є серцево-судинні захворювання та онкологія. Помирає більше чоловіків, хоча і народжується більше хлопчиків. Але жінки традиційно довше живуть. Ще один фактор — міграція, багато чоловіки виїжджають на заробітки. Адже регіон у нас аграрний, і підприємств практично немає», — сказала начальник відділу департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Антоніна Кодрул.

Віра рятує

А от області-лідери по народжуваності пояснюють приріст населення релігією і великими сім’ями. Наприклад, Закарпаття в минулому році збільшилося на 601 людину. Багато хто думає, що це за рахунок циган, у яких дуже великі сім’ї.

«Роми тут ні до чого. Насправді вони складають не більше 5% населення Закарпаття. Наша область завжди була в плюсі по населенню. Це давня традиція, вона тягнеться ще з радянських часів. Тут прийнято, що сім’ї повинні бути багатодітними, народжують по три-чотири дитини. Найчастіше це відбувається в самих бідних гірських районах, а також у селах, які складають більшу частину області. І ще причина в релігії. Є райони, де люди належать до нетрадиційної церкви, і в них заборонено переривати вагітність. Тому там також дуже багато багатодітних сімей», — говорить глава департаменту громадських комунікацій Закарпатської ОДА Ярослав Галас.

Демографи — оптимісти

Як би там не було, співвітчизники не зникнуть, заспокоїли нас демографи. Провідний співробітник Інституту демографії Павло Шевчук додає, що на повне зникнення населення в областях може вплинути тільки катастрофа. «Люди все одно там будуть жити. Приміром, зараз у Рівненській і Чернігівській областях частка літнього населення висока, але йде природний процес, — каже Шевчук. — Поступово відсоток літніх людей зменшиться, їх стане не 50, а 30 відсотків. Старіння зупиниться, а молоді будуть народжувати. І навіть якщо народжуваність буде триматися на сучасному рівні і кількість людей буде скорочуватися, населення не зникне. Процес старіння населення буде продовжуватися до 2040-2050 років, зате ці найстаріші області швидше з нього вийдуть».

Експерт зазначає, що дані статистики зараз можуть бути неточними. «Останній перепис населення був на початку двотисячних років, а зараз дані настільки порушені у зв’язку з подіями в країні, що навіть не знаєш, як аналізувати ці цифри. Народжених і померлих зі сходу за рішенням судів реєструють, де хочуть. При цьому неясно, де людина народилася, померла, звідки приїхала. Наприклад, у Києві збільшилася народжуваність. Але це може бути за рахунок тих, хто переїхав сюди. За даними перепису населення, та ж Івано-Франківська область входила в трійку лідерів по народжуваності, а зараз ні. Можливо, це пов’язано з міграцією жіночої статі», – пояснює Шевчук.

Демографи кажуть, що проблема депопуляції стоїть гостро не тільки в Україні. Соціолог Олександр Вишняк пояснює, чому така ситуація властива Європі. «Цього немає в Азії, Африці й тій же Америці. Але в європейських країнах цю проблему вирішують, наприклад, внутрішньою або зовнішньою міграцією. Причому смертність там може бути такою ж, як у нас. Але населення не скорочується за рахунок мігрантів. Але через це там з’являються інші проблеми – конфлікти між різними цивілізаціями. Також, як і всім європейцям, нам притаманний гедонізм. Перш ніж народжувати, людина добре подумає, а чи буде квартира і кошти на утримання дитини. В інших цивілізаціях цього немає, там народжують не замислюючись», – впевнений Олександр Вишняк.

Джерело: vesti-ukr.com

Поділитися в соціальних мережах