На Сумщині 29% працівників є “чорною тінню”

Проблема тіньової зайнятості притаманна в тій чи іншій мірі всім країнам світу, Україна не є виключенням і за різними оцінками займає від 25% до 30%.

На Сумщині 195,3 тисяч осіб працездатного віку, а це 29%, не сплачують податків та соціальних внесків взагалі та становлять так звану «чорну тінь». Крім того, відносно понад 29,7 тисяч осіб працедавці оптимізують свої витрати, приховуючи достовірну заробітну плату працівників або не платять її зовсім у тих обсягах, що передбачає законодавство – «сіра тінь».

В області другий рік поспіль активно реалізуються заходи з детінізації доходів та зайнятості, що дозволили досягти позитивних змін: у минулому році вдалося досягти і в поточному році зберегти позитивну динаміку збільшення офіційно працюючих громадян, за яких роботодавці сплачують податки та відрахування до соціальних фондів (за 2017 рік їх число зросло на 7,6 тис. осіб, за 8 місяців 2018 року – на 2,6 тис. осіб); зменшилась кількість осіб, яким роботодавці нараховують заробітну плату на рівні або нижче за мінімальну з 21,8 тис. (10%) в минулому році до 12,7 тис. (5,9%) на 1 вересня 2018 року (*мінімальна заробітна плата безпрецедентно до минулих років зросла у 2017 році – на 200%, у 2018 – на 16%); у відносинах з роботодавцем працівник все більше обирає трудові правовідносини замість цивільно- правових; середня заробітна плата, з якої сплачуються внески до соціальних фондів в області зросла до 6729 грн., а питома вага «чорної тіні» зменшилась з 37% до 29%.

«Приорітетом в роботі державних контролерів залишаються інформаційно-роз‘яснювальні та привентивно-профілактичні заходи з владою, бізнесом, громадянами. Водночас маємо значну кількість громадян, права яких порушено і які потребують від нас як представників держави захисту», – зазначив начальник управління Держпраці у Сумській області Юрій Семеног.

Поділитися в соціальних мережах