На Сумщині селяни проміняли картоплю на інше

У селах Шевченкове та Есмань, що на Глухівщині, на городах замість картоплі люди збиратимуть гарбузи та квасолю. Від такого гарбузового бізнесу люди очікують отримати гарний прибуток.

І це не жарт, як подумає дехто. Жителі цих сіл вступили до Першого національного аграрного кооперативу і разом з тим кардинально змінили свої посіви.

Як розповідає староста села Шевченкове Олена Щебедько, у селі до кооперативу вступило більше 20 сімей. Під квасолею сьогодні там засіяно 13 гектарів, під гарбузами – три. “Деякі люди засадили частину городів, а інші – паї. Думаю, що наступного року, якщо все піде по плану і кооператив зарекомендує себе, то бажаючих буде більше. Крім цього, ми не плануємо обмежуватися рослинництвом, зараз ведемо переговори по розвитку тваринної галузі. Але це ще лише плани”, – коментує Щебедько.

В Есмані жителі хоч і вирішили спробувати, що воно таке, той кооператив, але не так активно. За словами селищного голови і члена кооперативу Віктора Давиденка, договори підписали 13 чоловік. “Поки ми засіваємо 1,2 гектари, з яких більшість відведено під гарбузи і тільки 2 сотки – під квасолю. Є ще бажаючі вступити до кооперативу, але вони вирішили не ризикувати, а подивитися, який результат буде у нас – першопрохідців. Один чоловік розглядає варіант засадити в наступному році свої 5 соток городу часником. Як показує практика, картопля вже знецінилась, і люди шукають варіанти. Нам обіцяють насіння приймати по ціні вищій, ніж ринкова. Чув, наприклад, від людей, що в минулому році насіння гарбуза кооператив скупляв на 5 гривень дорожче, ніж інші заготівельники. А як вийде у нас – побачимо”, – розмірковує Давиденко.

Елітне насіння для посіву деякі люди купляли за гроші, а більшість – брали в борг, вони планують розрахуватись із майбутнього врожаю. Сьогодні селяни спостерігають за першими сходами гарбузів та квасолі, ці рослини також потребують обробки від шкідників. Усім роздали методику вирощування, люди бачать, що за чим робити. Наступний етап – це прополка і обробка рослин мідним купоросом.

Пропозиція створити кооператив надходила і жителям Бачівська, Вільної Слободи, Сопича. Але вони поки не бачать необхідності в цьому. Як відзначають люди, кооператив не переконав, що це дійсно вигідно самим селянам.

Нагадаємо, кооператив не бере в оренду землю, а лише допомагає ефективно господарювати на ній: проводить безкоштовний аналіз грунтів, забезпечує агрономічний супровід, надає якісне насіння, інвентар, біопрепарати. Так, на присадибних ділянках розміром від 5 до 50 соток люди вирощують гарбузи на насіння, часник, квасолю, моркву, столові буряки, картоплю, селеру та інші культури. На ділянках від 50 соток до 10 гектар – квасолю, гарбузи на насіння, гречку, ячмінь, гірчицю білу, льон олійний та інше.

Джерело: gazeta-nedelya.info

Поділитися в соціальних мережах