Сумчани відкривають астероїди

Двоє сумчан у складі української команди астрономів-аматорів Street Astronomy взяли участь у двох міжнародних кампаніях з пошуку астероїдів, організованих International Asteroid Search Collaboration (IASC). Такі дослідження тривали протягом вересня-жовтня.

Одна з кампаній була організована IASC разом із Space Generation Advisory Council (SGAC). Загалом у двох кампаніях взяли участь команди з 25 країн світу. Суми представляли двоє з п’яти учасників української команди – Володимир СУЛИМ та Дмитро СЕНЧЕНКО.

Сумчани мають вже певний досвід роботи у таких проектах. «Як і раніше, ми працювали зі знімками з телескопу Pan-STARRS1 (PS1), який розташований в обсерваторії на Гаваях на висоті більше 3 км над рівнем моря і має код F51 у Центрі малих планет», – розповів Володимир Сулим.

Телескоп має 1,4 гігапіксельну камеру GPC1, яка фіксує зображення за 60 сегментами, кожен з яких у свою чергу складається з 64 елементів. 16 з них формують зображення з полем зору 10 кутових хвилин (1/3 диску Місяця), з яким працює кожен учасник.

Таким чином за одну ніч телескоп може відзняти велике зоряне поле, яке потім розподіляється між командами. Одне і те ж поле знімається 4 рази протягом 45 сек з інтервалом близько 17 хвилин для того, щоб побачити рух об’єктів, які попадуть у поле, і зібрати достатньо вимірювань для побудови попередньої орбіти.

«Протягом двох кампаній нашою командою оброблено 55 наборів зображень, на яких нам вдалось знайти 36 нових об’єктів, що увійшли до попередньої таблиці відкриттів. Це означає, що вимірювання об’єктів, знайдених нами, були відправлені в Центр малих планет, і тепер вони очікують підтвердження. Підтвердженим може бути об’єкт, коли F51 або інші обсерваторії знайдуть його на знімках зі своїх телескопів», – повідомив Володимир Сулим.

Більшість об’єктів недоступні для спостережень з використанням середнього аматорського обладнання. А тому і підтвердження є непростим завданням, і більшість об’єктів спостерігаються лише раз, принаймні до інших протистоянь, коли вони наближаються на найменшу відстань до нашої планети, мають найбільшу яскравість, і можуть бути відкриті вдруге.

Серед нових об’єктів Дмитром Сенченком і Володимиром Сулимом були знайдені відповідно 6 і 5 потенційних астероїдів, що є вагомим результатом (International Preliminaries , SGAC Preliminaries).

Наразі сумчани беруть участь у другій пілотній кампанії Catalina Sky Survey. Вони отримали запрошення завдяки ефективній роботі, яку неодноразово відзначали організатори, що мотивує сумчан працювати і далі.

Додамо, що Володимир Сулим також є автором одного з проектів у рамках громадського (партиципаторного) бюджетум.Суми, яким передбачено сприяння залученню старшокласників та молоді до астрономічних спостережень та поширенню знань і навичок з астрономії.

Поділитися в соціальних мережах