У “Сумиобленерго” прокоментували нове “приєднання “під ключ”

В “Урядовому кур’єрі” № 85 опублікована Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.03.2017 № 441 “Про затвердження Змін до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж”.

Технічний директор ПАТ “Сумиобленерго” Віктор Рябченко коментує, які зміни найбільше вплинуть на співпрацю між енергопостачальними компаніями та споживачами?

“Це перші внесені зміни, які стосуються Правил приєднання, протягом п’яти років їх існування. Хоча необхідність їх прийняття назріла вже давно! З цього приводу зверталися  в НКРЕКП і споживачі, і енергопостачальні компанії. І дещо з того, що вимагали змінити, було враховано. Хотілося б відмітити основні моменти.

Загалом, зміни, які були внесені до Правил, а також восени – в саму методику, вони змінюють підхід з боку споживача до нестандартного приєднання. Всі приєднання по своїй суті тепер будуть стандартними. По-перше, споживача позбавили необхідності самому проводити проектні роботи, узгоджувати документацію і тому подібне. Все це тепер лягає на плечі енергопостачальних компаній. Від споживача потрібно лише: подати заяву з необхідними документами, отримати техумови, оплатити приєднання, згідно зі ставками, які формує НКРЕКП, та чекати, коли будуть виконані роботи. Вартість приєднання тепер визначається не об’ємом виконаних робіт, а потужністю. Більше того, для енергопостачальних компаній тепер зменшені терміни виконання приєднань. Якщо раніше це було 15 робочих днів, то тепер – 20 календарних (у середньому).

По-друге, в Правилах приєднань переглянуті деякі положення, які потребують зайвої деталізації. Такі, як  “надання роз’яснень” – воно не було визначено, яким чином ці роз’яснення надавати, і зараз цей пункт виключений.

Змінене поняття “сезонний об’єкт”. Раніше було так: споживач бере в оренду кіоск, він стоїть 10 років, і вважається сезонним об’єктом. Тобто, під цей термін потрапляли майже всі об’єкти, зараз же – лише ті, термін оренди яких не перевищує 180 діб.

Хотілося б зупинитися на новому понятті – “приєднання “під ключ”. Воно дає можливість споживачу не брати участь у самому процесі приєднання, а просто чекати, коли його виконають. Усі роботи, – виготовлення проектної документації, її узгодження, виконання будівельних робіт, організація вузла обліку, – все це лягає на енергопостачальну організацію. Правилами тепер також визначені терміни виконання робіт по нестандартному приєднанню. Хочу підкреслили, що ці терміни можуть здатися великими, але вони стосуються лише серйозних приєднань, потужністю від 160 кВт до до 5 МВт. Це ті приєднання, де необхідне не просто підключення до існуючої мережі, а побудова нової – з підстанціями та розподільчими мережами. Терміни тепер менші, ніж ті, протягом яких нестандарті приєднання виконувалися раніше. Тобто, енергопостачальні компанії, знов-таки, поставили в більш жорсткі рамки.

Для споживача тепер також передбачена можливість створювати особистий кабінет замовника, тобто – спостерігати через Інтернет і контролювати виконання приєднання.

Щодо процесу землевідводу  – то Правила приєднання  електроустановок до електричних мереж він не визначається, а регламентується іншими законодавчими актами. Але те, що це питання піднімається, вже дуже добре. Бо існуюча система землевідводу дуже громіздка, вона не переглядалася тривалий час, а сьогодні це необхідно! Ця процедура потребує найбільше часу під час виконання приєднання, тому ми маємо надію, якщо це питання вже підняли в НКРЕКП, то і Кабмін, і Верховна Рада  внесуть відповідні зміни в законодавство, і процедура виділення землі під будівництво електромереж буде більш коротша та простіша.

Загалом відзначу, що зміни, внесені в Правила, роблять процедуру приєднання простішою для споживача і складнішою для енергопостачальних компаній. Але змінюються умови життя, змінюється законодавство, економіка, умови ведення бізнесу, а в тому числі – і підключень. Маю надію, що цей документ ще буде корегуватися по мірі його застосування в реальному житті. Процес зрушив із місця – і це головне!”

Поділитися в соціальних мережах