Важливе про субсидії: коли розрахують і що зміниться

У жовтні департамент соціального захисту населеня розрахує сумчанам субсидії на опалюваний період.

Про правила отриманні субсидій за житлово-комунальні послуги, ухвалені Кабінетом Міністрів у серпні, на брифінгу 7 вересня розповіла начальник управління надання державної соціальної допомоги департаменту соціального захисту населення Ірина Лагіренко.

Для громадян, які отримують субсидії, повідомила вона, розрахунок на новий опалювальний сезон проведуть автоматично, без повторного звернення. Заяву і декларацію про доходи заново треба подавати лише сім’ям, в яких відбулися зміни у складі родини (хтось виписався чи, навпаки, прописався) та наймачам житла.

У серпні Кабмін вніс низку змін до умов призначення субсидій. Зокрема, при призначенні допомоги враховуватимуться доходи за минулі півроку, а не календарний рік, як рахували до цього. Так, цього разу до середньомісячного сукупного доходу будуть враховані доходи за І, ІІ квартали 2017 року.

«Наразі департаментом розпочато роботу з підготовки запитів до Державної фіскальної служби. Ми маємо надію, що інформацію по доходах за І і ІІ квартал нам нададуть там без зволікань, тож і у нас не буде затримок. Наявне програмне забезпечення дає змогу в автоматичному режимі перепризначити субсидії, а вже потім перевіряти правильність поданої інформації», – зазначила Ірина Лагіренко.

У травні постановою Кабінету Міністрів було скорочено нормативи споживання природного газу, що використовується для опалення , а у серпні – і на споживання газу, що використовується для приготування їжі. Якщо у помешканні є газова плита та централізоване гаряче водопостачання, то на одну особу виділять 3,3 м³ на місяць (а не 4,4, як було раніше); якщо є газова плита і централізоване гаряче водопостачання та газовий водонагрівач відсутній, то 5,4 м³ на місяць (а не 7,1, як було раніше); якщо є газова плита і газовий водонагрівач, то 10,5 м³ (було – 14). Нововведення набудуть чинності з початком опалювального сезону.

Також вирішено питання, як призначати субсидії громадянам, у яких є борги за житлово-комунальні послуги. Зокрема, встановлено, що субсидія не призначатиметься лише при наявності заборгованості, загальна сума якої буде перевищувати 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень).

Ірина Лагіренко відзначила, що ситуація в частині оплати комунальних послуг, у зв’язку з відповідальним ставленням та приділенню уваги даному питанню, значно покращилась. Однак, протягом серпня отримано 10 листів від організацій-надавачів житлово-комунальних послуг з поданням про припинення надання субсидії 152 домогосподарствам.

Завдяки серпневим змінам з’явилася можливість призначення субсидії недієздатній особі за заявою опікуна і врегульовано питання виплати призначеної субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу в разі смерті особи, якій була призначена субсидія. Відтепер така субсидія може виплачуватися одній з осіб, з урахуванням яких було призначено субсидію, за заявою такої особи.

До 1 вересня департамент соціального захисту населення приймав від сумчан заяви на «монетизацію» невикористаної субсидії . Усього звернулось 10469 осіб (для відшкодування невикористаної субсидії на електроопалення – 16 осіб, на газопостачання – 10 453 осіб). Не звернулося близько 1600 осіб, яким було направлено листи-виклики та повторно в телефонному режимі повідомлено про необхідність подання відповідної заяви до 1 вересня. Ці громадяни, «монетизувати» свої субсидії не зможуть. Також, сума невикористаної субсидії не може бути зарахована організацією-надавачем послуг в рахунок наступних платежів за використану послугу.

Ірина Лагіренко наголосила на тому, що частина зекономленої субсидії у вигляді одноразової допомоги є безповоротною, і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Субсидія, незалежно від вигляду в якому вона виплачується, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Тому монетизація частини зекономлених субсидій жодним чином не впливає на процес декларування, а отримана від держави сума не повинна зазначатися у Декларації про доходи громадян.
Наразі на обліку в департаменті соціального захисту населення як отримувачі житлової субсидії перебуває 71591 домогосподарств міста, в тому числі тих, розмір призначеної субсидії для яких становить 0,00 грн. (27269). З початку року із заявами про призначення житлової субсидії звернулося 16 259 осіб (з них вперше 2894).

Начальник управління надання державної соціальної допомоги департаменту нагадала, заявники несуть відповідальність за інформацію, зазначену у документах на подачу субсидій та зобов’язані протягом місяця проінформувати про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (орендарі-про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, про купівлю товарів або оплату послуг, шляхом подання відповідних документів. У разі подачі недостовірних даних, що вплинули на встановлення права на субсидію, або неповідомлення про здійснення витрат на суму понад 50 тис. грн. субсидію буде припинено, а надміру виплачені кошти необхідно буде повернути.

Поділитися в соціальних мережах