Скандал в сумській освіті: рейдери від науки

Рейдери від науки

Вже півроку пройшло після добровільного і «радісного» об’єднання двох найбільших вишів Сум – Сумського державного університету та Української академії банківської справи. Пам’ятаючи про обіцянки «об’єднавтів» прийшов час проаналізувати їх і зробити свої висновки.

«Рейдерське» захоплення Банківської академії організувало керівництво СумДУ за сприяння тодішнього керівництва академії. Останні діяли у змові, але схоже злочинного умислу не мали, адже одними з перших постраждав від цього. Всі пам’ятають, які давались обіцянки, які малювались плани по розвитку, і як таке об’єднання мало породити наукового монстра, що вийде в лідери освітньої галузі України. Але сталось все не так, як гадалось.

Перше, ми маємо дати відповідь собі, хто з боку СумДу очолив об’єднання. Так – це ректор Анатолій Васильєв, який у 2003 році, разом з губернатором Щербанем та ректором СНАУ Царенком створювали СНУ. Саме це об’єднання, а точніше протест проти об’єднання – став передвісником Помаранчевої революції. Адже, саме тоді студенти вийшли на пікети і протести, організували пішу ходу на Київ, аби завадити злиттю вишів. Цей ректор після приходу до влади Януковича, першим і єдиним з керівників університетів, повністю ліг під Партію Регіонів, а навіть балотувався від регіоналів до обласної ради у 2012 році. Більше того, пройшовши по списку був у числі тих, хто підписував звернення до гаранта Януковича, аби він навів лад на майдані у 2013 році. Але все це дрібниці у порівнянні з тим, що він після Революції Гідності так і залишився керівником університету, і навіть зміг провернути «рейдерське» захоплення банківської академії.

Зараз час нагадати тим працівникам УАСБ, які ратували за це об’єднання, і які зараз за бортом наукового життя, ховають свої очі від сорому. Але давайте говорити мовою фактів, а вони нам кажуть таке:

1. Було заявлено про збереження академії, як наукової перлини обласного центру. По факту – її розділили на 2 частини, скоротили співробітників.
2. Нам обіцяли укріпити фінансові позицій академії та її штату. По факту – зарплату різко скоротили, викладачів поставили перед вибором: або працювати так, або звільнятись. Приміщення використовуються для «чорної» оренди.

3. Обіцялось, що традиції академії будуть збережені. По факту – рівень оцінювання студентів упав, і зараз дорівнює середньому балу – 3,8. Основна причина – позбавити студентів права на стипендію. Ті хто протестує проти цього позбавляються права на проживання у гуртожитку. Кращі студенти почали здавати екзамени з третього разу. Хабарництво, схоже стає звичайним явищем, як це практикується в Сумду. Відпрацювання пропусків занять чи перездача лише за гроші. Принцип заробітків на студентах став критичним, в результаті більшість студентів з інших куточків України забрали свої документи та покинули виш. Студентам забороняють про це говорити в голос через погрози. Як результат, вступна компанія провалена, і кількість поданих документів на економічні спеціальності спала до історичного мінімуму.

4. Нам обіцяли зберегти статус-кво після об’єднання. По факту – звільнили навіть в.о. ректора Козьменка, який так ратував за це об’єднання. Звільнення також його жінки, яка разом з ним підіграли пану Васильєву, а тепер не мають сміливості публічно про це сказати, а говорять лише «на кухні». Наукові кадри вимушені звільнятись, аби їх місце зайняли лояльні до адміністрації СуДУ люди, через це падає рейтинг вишу та його наукова привабливість. Відтік науковців із Сум набирає катастрофічних масштабів, але до цього часу проблемою влада не переймається. Акцент прес-служби на особистий піар ректора Васильєва, та замовлення платних репортажів та статей у газетах.

5. Нам обіцяли зберегти матеріальну базу. По факту – поліклініку закрили, встановили плату за відвідання тренажерного зали. Комплекс «Олімпійський» використовується не за призначенням. Манеж живе своїм, не кращим життя. Наукову бібліотеку використовують як виставкову залу. Майно академії продається по частинах, з метою швидкого збагачення.

Всі наведені факти, говорять лише про одне, що в Сумах відбулось «рейдерське» захоплення академії, «спасінню» якої всі аплодували. Змова керівництва університету з клерками міністерства освіти дозволила знищити унікальний виш, і залишити область без її наукової перини.

Іван Павленко, https://www.facebook.com/ivan.pavlenko123?fref=nf

Поділитися в соціальних мережах