На Сумщині повністю профінансовано другий транш державних соціальних допомог жовтня
Поліція попередила про штрафи за невиконання батьківських обов’язків під час карантину та канікул
«Велике будівництво»: У Шостці почався ремонт приймального відділення ЦРЛФОТО
У Недригайлові горів Opel RecordФОТО
На Сумщині бджоляр створює унікальну екосадибуВІДЕО
У Сумах суд покарав водія, який керував авто під кайфом
В Охтирці люди вийшли на мітинг через холоднечу в квартирах
У Конотопському виправному центрі пройшли «техногенні» навчанняФОТО
«Не пали – компостуй»: Конотопська ОТГ долучилася до всеукраїнського проєкту-челенджу
У посланні Президента до Верховної Ради України є чіткі завдання органам влади щодо позитивних змін в Україні, – Роман Грищенко
Роман Грищенко: Маємо підвищити якість медичних послуг не тільки первинної, а й вторинної та третинної ланки
На Білопільщині 129 хворих на COVID-19 лікуються вдома
«Міняю жінку»: Донька депутата Сумської облради взяла участь у популярному телепроекті
На Сумщині вшановують бійця Олександра Шовтуту
На Сумщині більше 20 тисяч боржників за послуги розподілу газу можуть залишитися без субсидій та пільг
На Сумщині розшукують афериста-псевдобанкіра
На Сумщину з вантажем гірчиці доставили заражений бур’ян із Казахстану
На Сумщині вийшла друком книга про одне із семи чудес області – село Могриця
Житель Сумщини викрав на полі майже півтонни кукурудзи
На Сумщині внучка обікрала рідну бабусю та купила собі телефон
На Сумщині офіс партії розмістили на «зупинці» громадського транспорту (фото)
Сергій Дем‘яненко вимагає кращого медичного обслуговування для мешканців Верхньосироватської ОТГ
Гендиректор телекомпанії на Сумщині заявив про рейдерське захоплення
У Сумах чоловік намагався взяти кредит за знайденим паспортом
Як сумчанам оформити субсидії в умовах карантину? (відео)
У Сумській районній лікарні розповіли, коли розгорнуть ліжка для пацієнтів із COVID-19ВІДЕО
Как в Сумской ЦГБ внедряют современные реабилитационные практики?
Тільки половина сумчан — з опаленням
На Сумщині — ДТП: постраждали жінка з дитиноюФОТО
Попри пандемію Сумський обласний художній музей реставрує свою спадщину

На Сумщині масово сохнуть водойми (фото)

За останні роки в Україні збільшилась кількість регіонів із категорією «від нестачі до дефіциту води». Не найкращі перспективи й у Сумщини. Тут пересихають ставки та малі річки, зменшується рівень води в колодязях.

Зокрема, на Глухівщині місцеві рибалки нарікають, що донедавна повноводні ставки в Хотминівці, Годунівці, Слоуті, Березі чи не повністю висохли. Така ж доля спіткала і водойми поблизу Калюжного, у Перемозі, Шевченковому та Землянці. Не вдасться вже порибалити і в Мачулищах Путивльського району та Собичеві на Шосткинщині. Там ситуація аналогічна – на місці ставків потріскана земля або калюжі.

У чому жпричини обміління та пересихання наших водойм?

Уперше за 100 років

Цьогоріч майже не було весняного водопілля – коли в березні та на початку квітня річки наповнюються після танення снігу. До того ж вода не промерзла взимку, а значить – не очищалась природним шляхом. Це може привести до погіршення її якості. Кандидат географічних наук, доцент кафедри прикладної екології СумДУ Валентина Тюлєнєва стверджує, що така ситуація склалася вперше за 100 років. «Клімат дуже змінюється, температурний режим різко підвищився. Коефіцієнт зволоження ґрунту стає все меншим. Наша територія не отримує необхідної кількості вологи. Десна у 2020 році на 70% нижча, ніж зазвичай у цей час. Улітку багато малих річок будуть під загрозою зникнення», – говорить Валентина Олексіївна.

Дощі стануть рятівними

Гідрометеорологи стверджують, що впродовж осінньо-зимового періоду 2019-2020 років у басейнах річок Сумської області склалася вкрай несприятлива ситуація для формування весняного водопілля. Температура стояла вища за норму, опадів мало, а заморозки наступили пізніше строку. До того ж снігові запаси і весняний стік були мінімальними.
«Стійкий недобір опадів в осінньо-зимовий період визначив низьку водність більшості річок. Це спричинить обмежені можливості наповнення середніх та малих водосховищ, ставків. А маловоддя весняного періоду в разі жаркої та сухої погоди влітку (такої ж, як у попередні роки) може призвести до посухи та пересихання малих водотоків», – аналізує начальник метеостанції «Глухів» Сумського обласного центру з гідрометеорології Людмила Макаєва.

Аграрії заробляють – природа втрачає

Стан наших прісноводних ресурсів дійсно перетнув межу ризику. Але винити тут тільки природу не варто, бо людина та її діяльність – не менше зло. А всі негаразди в природі – від людської бездумності. У цьому впевнена директорка «РЛП «Сеймський» Марія Коняєва. Вона говорить: «Сьогодні аграрії садять порівняно невибагливі культури: соняшник, кукурудзу, сою. А чи знали ви, що 1 кукурудза за добу тягне з землі 6 літрів води? А уявіть, скільки її піде на ціле поле за період росту та дозріванання. Підприємці беруть в аренду землі, розорюють прибережні зони, вносять гербіциди, пестициди (через які до того ж масово гинуть бджоли), а восени збирають урожай, рахують прибуток – і все. А про те, як жити на цій землі дітям і онукам, не думають. Законів, направених на охорону навколишнього середовища, видано дуже багато, але на місцях їх, не виконують. А тим часом за рік в Україні пересихає 10 тисяч малих річок».

Землянківці в боротьбі

Побачимо, що відбувається на прикладі села Землянка Глухівського району. Ходять легенди, що колись давно тут протікала судноплавна річка. Дійсно, село знаходиться в низині, схожій на русло. Як стверджують місцеві жителі, у центрі Землянки, ближче до р. Есмань, на старовинних картах була позначена переправа. Тут знаходили різні речі, які це підтверджують.

Місцевий житель Сергій Чубун, еколог за освітою, стверджує, що колись там було чотири ставки: Сливка, Маківське, на хуторі Гута та ще один за лісництвом. На данний час залишився тільки останній. «Недавно ми запускали коптера, щоб подивитися – води нема ніде. Коли був малим, то її було стільки, що жінки прали білизну. Підлітками ми ловили рибу в тих ставках, купалися. А зараз там сухо і потріскана земля», – розповідає Сергій. Старше покоління Землянки добре пам’ятає, як за Радянського Союзу та колгоспу було проведено меліорацію для сільського господарства. З того часу з кожним роком води у ставках меншало. А сучасні аграрії ще й розорюють прибережну зону.

Відтак у колодязях селян мінімум уполовину зменшився рівень води. Раніше погреби весною завжди затоплювало. На нивах зараз теж дуже висушена земля, польові дороги – як асфальт.

Жителі Землянки борються за збереження своїх водойм. Буквально пару тижнів назад у них стався черговий інцидент з аграрієм за клаптик берегової землі, який він нещодавно взяв в оренду. Художній керівник місцевого будинку культури Оксана Анісімова розповідає, що саме на цій ділянці знаходиться старовинне русло струмка Цвіт, описаного ще етнографом Пелагеєю Литвиновою-Бартош. Цей зникаючий струмок впадає в єдину поки не висохлу водойму Землянки. «По закону цю ділянку можуть засівати тільки травами. Та одного дня ми побачили, як на місце засохлого болотця почали заїжджати трактори, сівалки з кукурудзою. Зрозуміли, що це місце розорють, а клаптик екологічно чистої землі засіють кукурудзою, оприскають хімікатами, які з дощем стечуть до ставка. Поруч наші хати. Ми зупинили техніку. Стерегли та чергували вночі, щоб трактори не виїхали. Багато людей піднялося. Навіть старенька бабуся з паличкою стала перед трактором і сказала: «Переїдь мене, я своє життя віджила, а дітям тут ще жити!» – розповіла пані Оксана. Так землянківці відвоювали цей клаптик землі. Але чи надовго?

Громадський активіст з Путивля Ольга Бутова стверджує, що за законом аграрії не мають права обробляти 50 м від прибережної зони. Але розорювання заплавних лук та прибережних захисних смуг річок Сейм, Клевень та Есмань стало нормою.

Вирубка лісу

Ліси – це легені планети. Наповнені деревами, лишайниками та мохами, вони діють наче губки – усмоктують густу конденсацію в повітрі та віддають її ґрунту, звідки вода починає свій шлях у річки. Але і ліс у нас вирубують бездумно! Лісничий Глухівського держлісгоспу Борис Кривошеєв стверджує, що в підпорядкованих ДП лісових господарствах таких проблем немає: «Якщо ми вирубали, наприклад, 65 гектарів лісу, то ці ж 65 і засадили молодняком».

Але ж дерева за рік-другий не виростають…

У всьому має бути баланс

Старший науковий співробітник Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» Сергій Панченко впевнений, що річки відображають стан природокористування всього басейну: його залісненість, розораність, заболоченість. «Якщо говорити образно, то так само, як люди живуть від зарплати до зарплати, так і річки існують за рахунок балансу. Нам легше, бо можемо взяти у кредит. А річки позбавлені такої можливості. Потрібно бережливо і обґрунтовано використовувати воду, щоб її джерела не пересихали. Про це складно домовлятися, але водою хочуть користуватися усі», – говорить він.

С. Панченко також припускає, що не існує двох однакових річок і не має двох однакових причин їх пересихання. Наприклад, Есмань (притока Клевені) – це не та річка, яка пересохне першою, бо в її водному балансі істотну роль відіграють виходи глибоких підземних вод, а не лише опади. А в Сейма менше шансів, аніж у Десни, яка повниться з півночі, де опадів більше.

На порозі катастрофи

Експерти прогнозують, що подальше пересихання річок і різних водойм може призвести до водного дефіциту. Адже Україна має один з найнижчих у Європі показників забезпечення H2O. І якщо не вживати ніяких заходів, то вже за 20-30 років ми питимемо імпортовану воду.

Пасічник із Землянки Сергій Рубаник говорить: «Відомий проповідник Ігнатій Брянчанінов казав, що «першою книгою в Бога є природа, а другою – Євангеліє». А людина перестала рахуватися з природою, іде проти неї. Вирубка лісів, бездумне розорення прибережних ділянок землі і внесення гербіцидів, меліорація… Заради наживи нищаться унікальні природні ландшафти. Звичайно, водойми будуть пересихати. Бо вони живі і відчувають».

nedelya.info

Поділитися в соціальних мережах
У МОН розповіли, хто повернеться до школи після канікул
Чехія оголосила локдаун: закриваються магазини і обмежується пересування
Від вибуху на Одещині постраждав кандидат у депутати
Ефремов выплатил почти 40 тысяч долларов компенсации пострадавшим в ДТП
Опитування «5 питань від Зеленського» профінансує «Слуга народу»
64-летний экс-спикер Рады Владимир Литвин заболел Covid-19
«Утро с Интером»: эксклюзивное интервью с украинскими полярниками
Бывшему главному налоговику Украины сообщили о подозрении из-за недополучения бюджетом более 2 миллиардов
В Польше фитнес-клуб переименовали в церковь, чтобы работать во время карантина
Известный американский журналист лишился работы из-за мастурбации во время онлайн-совещания
Бывшему руководству Минобороны, закупившему бракованные бронежилеты на 42 миллиона, сообщили о подозрении
У киевлянина обманом отобрали квартиру стоимостью в полтора миллиона гривен
У актера Ефремова готовы заплатить миллионы рублей компенсации за ДТП. Родственники погибшего согласны
В Киеве у грузовика отказали тормоза и он влетел в остановкуФОТО
Опубликованы правила ухода за больными с легкой формой коронавируса на дому
«Даю вам слово, ребята»: Бацька пообещал больше не баллотироваться в президенты
В Швейцарии хотят выплатить каждому гражданину страны по 7 500 франков
В Харькове признали психически невменяемой женщину, которая отрезала голову дочери
Простил миллиарды «Арселору»: За что хотят посадить экс-главу налоговой Верланова
В киевских больницах — эпидемия суицидов
Под Одессой взорвали авто кандидата в депутаты облсовета. Его готовят к экстренной операции
Евросоюз затеял масштабную аграрную реформу. На нее потратят почти 400 миллиардов
Не маємо права розслабитись у протидії COVID-19 – Президент під час послання до парламентуВІДЕО
Досить міряти розвиток України політичними каденціями, очікуємо стратегію розвитку економіки до 2030 року – Президент
Глава держави: Мир на Донбасі та деокупація Криму – мої ключові пріоритети
В Харькове Daewoo Lanos протаранил автозак с заключенными
Чехія повернула «масковий режим» надворі та не виключає закриття магазинів
«Слуги народу» поїхали на Донбас
Ведущему телеканала «Россия-1» Борису Корчевникову запретили въезд в Украину
Новый антирекорд 21 октября. Число зараженных Covid-19 в Украине приближается к 7 000