Вчора
У Сумах водій перевозив деревину у стані наркотичного сп’янінняФОТО
Семеніхін визнав поразку на виборах мера Конотопа
Які попередні результати виборів на Кролевеччині?
Повідомлено про підозру голову ДВК, яка підписала протоколи до їх заповнення
Хто перемагає на виборах у Шостці?
Под Сумами нашли фигуры славянских богинь «Рожаниц»ФОТО
Хто перемагає на виборах голів ОТГ на БілопільщиніФОТО
Сумські студенти консультують учасників освітнього проєкту «Стань ІТ-шником»
У департаменті освіти оновили дані про коронавірус у школярів і вчителів
Сумська обласна комісія ТЕБ та НС затвердила комплексний план заходів щодо попередження надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
У справі сумської вчительки, яка організувала смертельну поїздку дітей, допитують свідків
На Сумщині триває прийом документів на отримання фінансової підтримки аграріями
Стали відомі дані про явку на виборах по Шосткинській громаді
Сумський центр УБД роз’яснив, що потрібно для первинної реєстрації в установі
Дотримання яких протиепідемічних вимог сприятиме виходу Суми, Лебедина та Сумського району з «червоної» зони?
Через перебування Сум у червоній зоні скасували Чемпіонат України з кросу
Стали відомі переможці на посади чотирьох голів ОТГ Глухівщини
Ямпільська ТВК досі чекає протоколи від дільничної виборчої комісії (фото)
Бова вп’яте став мером Тростянця
Сумська міська ТВК прийняла більше половини протоколів від дільниць
Жителів Сумщини запрошують на виставку «Схід-Експо 2020»
Порушники завдали збитків рибному господарству Сумщини на понад 10 тисяч
Сумчанин виготовлятиме льодяники для лікування тютюнової залежності
У Сумах ремонтують ще один міст
На Сумщині зайняті 63,5% ліжок для пацієнтів із COVID-19
Сумчани обиратимуть мера вдруге
Святкування дня народження на Сумщині переросло у смертельну бійку
Центр Сум залишився без води
Стали відомі оновлені результати виборів до Сумської обласної ради
Хто перемагає на виборах у Недригайлові?

«Три клінічні смерті, двадцять операцій»: Прикордонник із Сумщини вижив після того, як закрив собою гранату терориста

Глухівський прикордонник розповів, що змінилось у його житті через 7 років після того, як закрив собою гранату терориста.

– Пане Миколо, спершу хочемо привітати вас та ваших колег з професійним святом. Це стало приводом зібратися сьогодні на розмову. Бо 7 років тому на всю Україну прозвучали прізвища глухівських прикордонників Миколи Уска та Руслана Божка. Останній і досі працює на пункті пропуску «Бачівськ», сьогодні він на зміні. Тому дякуємо, що з дружиною знайшли час та прийшли до нас у редакцію. Будь ласка, давайте разом пригадаємо ту злощасну подію, що перевернула життя вашої сім’ї.

– Жовтень, 2013 року, ПП «Бачівськ», в Україну заїжджає бус із молдаванами. У ньому схований громадянин Росії, якого 12 років розшукував Інтерпол. Тобто це той, хто свого часу скоював теракти. І їхав він в Україну для створення і навчання груп людей, які будуть вчиняти теракти. Якраз у цей час я був старшим на в’їзді. Руслан – на огляді з собакою. Знаходить його, заходимо у вагончик, виявляємо, що паспорт фальшивий. Коли росіянин почув, що викликали хлопців із металошукачем, зрозумів, що далі дороги немає, вириває чеку гранати. Всьо…

– Звідки він її дістав, це ж не іграшка якась?

– У нього граната була на грудях прикріплена. А чеку вирвав зубами. Просто знав, що всяке може бути, тому пішов на крайню міру.

– І в цей момент ви закрили його собою…

– Він хотів на вулицю вискочити. Я не дав цього зробити, накрив собою, і тут граната вибухнула. Як вібувалося: водій-молдаванин, який теж був із терористом, у цей момент перший вискакує з вагончика і відразу падає. Той, мовірно (хоч на суді сказали, що ні), попередив його. І росіянин теж хотів вискочити, коли в зубах чека висіла… Зрозуміло, якщо він вибіжить на вулицю, то буде горе… У вагончику – тільки ми з Русланом. За дверима – купа людей, подорожуючі з дітьми. Молоді хлопці підходили якраз із металошукачем. Від такого вибуху багато постраждало б.

– Так, і Бог подарував вам за це життя… Далі було лікування, реабілітація?

– Далі три роки лікарень, три клінічні смерті, двадцять операцій…

– Двадцять?!

– Двадцять. Дрібні пізніше вже не рахували, кожного року виймаємо осколки, які виходять. На обличчі, руці…

– У вас дуже пошкодило руку та око. Але я бачу, що зараз ви здатні працювати рукою. Маєте протез?

– Не повністю всі функції відновлені, але я можу себе обслуговувати. Ока немає, стоїть протез. А руку врятували. Мені спочатку поставили протез на судини, щоб хоч якось запустити кров, зберегти хоча б те, що лишилося (а була тільки розламана кістка та клапті шкіри). Усі клініки світу, до яких ми зверталися, відмовили. Сказали, що можуть тільки ампутувати руку. Лише в Ізраїлі пообіцяли допомогти за 68 тисяч доларів. Якби навіть ми продали квартиру та машину, не змогли б зібрати таку суму. Зверталися до глухівчан, до всіх людей за допомогою, але нічого не вийшло, суму не зібрали. Поїхали в Київ.

– Тобто іноземні медики відмовилися, а українські врятували?

– Так. Ми самі уже зв’язалися з професором з Клініки ортопедії та травматології, що в Києві. До речі, він виявився нашим земляком, родом з Кролевця. Подивився-подивився і… взявся! Роботу руки в зап’ясті не стали відновлювати. Тут кістки роздроблені, мов шашелем побиті. Тому в цьому місці не рухається. У лікті на той час рука теж не згиналася, бо просто нічим було підтягнути: ні сухожилля, ні м’язів. Тому вставили два штиря, вирізали з ноги сухожилля та намотали на них, м’язи наростили. Це як трансформер. В інституті хірургії та трансплантології імені Шалімова робили судини. Теж намучилися добряче. Вставили за 70 тисяч протез, через день – температура 40. Ми на машині – знову на операцію. Непрохідність судин. Цей викидають, знову купуємо, ставлять новий протез. Знову температура, шукають непрохідність, знову ріжуть. Одним словом – боролися…

– Ви, напевно, змушені були перевчатися все робити лівою?

– Так, тепер уже двома вмію писати (жартує). Найважче було з одним оком. Місяці три – це було жорстко! І падав, і оступався, і брати нічого не міг. А потім мозок перелаштувався, зараз уже нічого не помічаю. Знаєте, людина звикає до всього. Головне, не складати рук, бо тоді нічого не вийде. А якщо зібратися духом, то все буде добре.

– Кажуть, що ваш випадок настільки винятковий, що навіть дисертацію по ньому написали?

– І таке було. Більше того, є книга з травматології, яку випустили в інституті Шалімова, у ній ціла глава присвячена моєму випадку, навіть з фото. Лікарі добряче намучилися. Наприклад, було таке, що частина руки постійно чорніла. Уже не знали, що робити, адже ніби очистили все. Тоді подзвонили лікареві старенькому, який колись був в Афганістані і мав справу з такими вибуховими ранами. Він приїхав, пояснив, наладилось. Коли мене тільки після Глухова привезли до прикордонного госпіталю в Київ, прийшов у палату хірург, теж уже дуже старий, який оперував ще самого Шалімова. Він почув, що є такий випадок, і захотів побачити. Потім подзвонив в інститут Шалімова і каже: колеги, у вас такого ще не було, не хочете поборотися? Наші українські лікарі виявились кращими в світі, не побоялись.

– Ви отримали нагороду за цей вчинок. А якусь фінансову підтримку від держави?

– Орден «За мужність ІІІ ступеня». Отримую пенсію по інвалідності. Через півроку почалася війна, таких, як я, стало дуже багато, тому… Молоді хлопці гинули… Мені багато допомагала місцева влада. Усі згуртувалися, шукали лікарів, кошти, заклади. Ми дуже вдячні.

– Знаю, що ваші діти теж пішли в прикордонники?

– Донька закінчує цього року Хмельницьку прикордонну академію. Випускається, у неї вже зараз починаються держіспити. Молодший син навчається в Польщі, батьковими стопами не пішов.

– Донька таке рішення прийняла вже після того, як з вами трапилася біда. Це не зупинило її, і ви дозволили?

– Вона давно хотіла… Я правдами і неправдами не пускав. Рік вона відучилася в Києві в педагогічному імені Грінченка. Коли виповнилося 18, приїхала і каже: «Тато, я вже доросла, буду вирішувати сама. Педагогіка – це не моє. Не можу, коли приходить сопляк малий у садочку на практиці і каже, щоб йому не вказувала, бо папа прийде, і мені буде погано. Піду в прикордонну академію». Здала заново ЗНО, вступила, як хотіла. Вона в нас вроджений лідер, буде військова людина, одним словом.

– Після всього, що пережили, не жалкуєте, що колись обрали саме цей шлях? Вам подобалася робота?

– Я ж там 23 роки відслужив! Звичайно, подобалося, це моє, ні про що не жалкую. Це були прекрасні роки життя. Досі спілкуюся з колегами, радий завжди їх бачити. Звісно, до роботи вже не повернувся через травму, вийшов на пенсію.

Займаюся сім’єю та дітьми. Дружині довелося повернутися працювати, хоч була вже на пенсії. Вона у мене теж прикордонниця. Як розумієте, важко на одну пенсію, та ще й постійно необхідно було лікуватися, діти вчаться, треба помагати. Моє захоплення зараз – це гриби. Дочекатися не можу нового сезону. Їжджу на риболовлю, часто з дружиною, вона в мене янгол-охоронець.

– Дружину називаєте янголом-охоронцем, тому, що усі ці страшні часи була поруч з вами?

– Ой, якби не вона… Заслуга дружини 98% того, що я вижив. Вона не пускала туди… Усе пройшла: реанімації, клініки. Вона примудрялася заходити навіть туди, куди іншим категорично забороняли. У реанімації в Шалімова сиділа, кожні п’ятнадцять хвилин закапувала око, витирала, перевертала, щоб не було пролежнів. Я тоді важив 43 кілограми. Завідувач кричав, мовляв, виженіть негайно, а медперсонал каже – її не вигониш, бо казала, що буде під дверима на полу спати. Ані тоді здавалося, якщо піде хоч на 10 хвилин, я відчую, що її немає, і все… Так три роки зі мною по лікарнях і проїздила.

«Неделя»

Поділитися в соціальних мережах
Вчора
Доктор Комаровский анонсировал резкий скачок заболеваемости коронавирусом в Украине
«Нафтогаз» у жовтні підняв ціну на газ для виробників тепла на 24%
ВАКС отказался заочно арестовывать Януковича
На 5 вопросов от президента ответили около 5 миллионов граждан — Корниенко
У Парижі затримали крадія, який хотів винести з Лувру скульптуру
Зеленський вимагає достовірної статистики по COVID
Віддалений і змішаний режим роботи стає «новою нормою», але є проблеми зі згуртованістю — дослідження
Эрдоган призвал турков бойкотировать французские товары из-за заявлений Макрона об исламе
Кернес готовится к возвращению в Харьков и запишет специальный видеоролик
Кабмин назначил нового врио главы ГАСИ
Израиль начнет испытывать вакцину от коронавируса на людях уже 1 ноября
Активистка Femen полностью оголилась у посольства Польши в Киеве, протестуя против запрета абортовФОТО
Второй тур мэрских выборов состоится в большинстве крупных городов Украины — «Опора»
Результати опитування від Зеленського оприлюднять у понеділок – нардеп
Экс-министра аграрной политики Украины Игоря Швайку избили битами под Харьковом
Атака без трусов: Активистку Femen, задравшую юбку перед Зеленским, «ударили» админпротоколомФОТО
Украинская вакцина уничтожила Covid-19 на живых клетках человека. Министр Степанов рассказал о тестах
После выборов в Украине подорожали доллар и евро
Coca-Cola прекращает выпуск половины наименований своей продукции
Руководство одного из вузов ГФС приказывало курсантам, за кого голосовать
В Хмельницкой области глава избирком пришел на участок пьяным
В Днепре на детской площадке девушка повесилась на петле из шнурков и зарядки для мобильного
На участке в Кропивницком у трех членов избиркома обнаружили Covid-19
Самая высокая явка на выборах-2020 была на Западе, а самая низкая — на Юге
Под Черкассами кандидат от ЕС умер от Covid-19 в ночь перед выборами
В Украине вступило в силу новое карантинное зонирование с десятью «красными» областными центрами
Явка на выборах-2020 оказась рекордно низкой в истории Украины
В Винницкой области двое пьяных напали на членов избирательной комиссии, чтобы отобрать документы
При подсчете голосов на участке в Луцке наблюдатель выпрыгнул в окно
Число зараженных Covid-19 в Украине выросло на 5 426 человек