Азбука Брайля в епоху штучного інтелекту: витрачаємо мільйони, щоб зрячі діти навчилися “бачити” пальцями
Уявіть собі, що в часи, коли голосові асистенти допомагають людям з порушенням зору знайти все необхідне, у Сумах вирішили піти “своїм шляхом”. Мільйони гривень виділяються на бібліотеки, наповнені літературою шрифтом Брайля, хоча, здається, їхніми читачами стають лише зрячі школярі.
Так, у бібліотеці-філії №1 на Хіммістечку пройшов “урок толерантності” під назвою «Торкнутися слова», – про що гордо відзвітував офіційний сайт Сумської міськради. Звучить багатообіцяюче, чи не так? От тільки проблема в тому, що сліпих дітей, які могли б скористатися цими знаннями, знайти не вдалося. Тож вчили зрячих.
Лекторка Дар’я Неколюк-Сасса, координаторка ГО «Ініціативи Слобожанщини», розповіла про історію шрифту Брайля, його видатного засновника та продемонструвала, як писати крапковим шрифтом. Звучить цікаво, але чи не здається, що сучасна технологія вже трохи випередила ці напрацювання 1824 року?
Майбутнє – це голос, але ми читаємо пальцями
Чи є практичний сенс у таких заходах, коли смартфон будь-якої моделі озвучить текст швидше, ніж ви знайдете потрібну сторінку в бібліотеці? А головне – чи дійсно ці заходи корисні для тих, для кого вони начебто призначені?
Замість того, щоб інвестувати в технології, які реально змінюють життя людей із порушеннями зору, ми отримуємо “уроки толерантності”, де зрячі вчаться читати пальцями. І головне питання: чи не краще було б ці гроші витратити на щось, що принесе реальну користь?
Тож поки світ рухається вперед, у Сумах ми продовжуємо витрачати кошти на рельєфні точки. Ну що ж, можливо, наступного разу навчать користуватися сонячним годинником. Тільки не забудьте захопити смартфон із голосовим асистентом — на всякий випадок.