Бронювання працівників: роль ОВА та можливість скасування — пояснення експертів
27 листопада міський голова Конотопа Артем Семеніхін заявив, що начальник Сумської ОВА нібито скасував бронювання від мобілізації для працівників КП критичної інфраструктури на Сумщині. Які саме повноваження має обласна військова адміністрація з цього питання та які можуть бути причини для скасування статусу критично важливого підприємства — Суспільне дізнавалося у юристів Юрія Ломаки та Ігоря Мунтяну.
Висновок про статус критично важливого підприємства може погодити Міністерство економіки, якщо мова про підприємство загальнодержавного значення. Якщо ж воно місцевого значення, то цим займається ОВА, яка визначає критерії, за якими підприємства відносять до критичних.
Для того, щоб забронювати працівників, підприємство має підготувати документи про суму податків, надходжень, стратегічне значення, рівень середньої заробітної плати, відсутність заборгованості тощо, зазначали у Мінекономіки. Необхідні документи підприємства місцевого значення надсилають в електронному форматі до ОВА. Далі обласна військова адміністрація розглядає підприємство щодо критичності, якщо всі необхідні документи надані, то підприємство отримує такий статус, пояснив Юрій Ломака.
Про процедуру проведення перевірок юрист зазначає: “З Офісу президента приходить розпорядження перевірити достовірність документів підприємств, що подавались для надання статусу критично важливих. Спочатку в кожній РВА перевіряють ці документи, потім їх передають до ОВА, де знову відбувається перевірка”.
Якщо дані не відповідають дійсності, для комісії це стає підставою для позбавлення підприємства статусу критично важливого. Так ОВА скасовує своє попереднє розпорядження щодо раніше наданого статусу критично важливого підприємства.
“В умовах воєнного стану до функцій ОВА належить координація всіх державних органів на відповідній території. Тобто обласна військова адміністрація не може видати розпорядженням із вимогою зобов’язати працівників СБУ бути присутнім на комісії. У таких розпорядженнях зазначають, що працівник СБУ може бути присутній за запрошенням, щоб він перевіряв достовірність працівника ТЦК”, — говорить Юрій Ломака.
Дуже велика різниця в двох постановах, за якими нині бронюють працівників, говорить адвокат з військового права, керівник напряму бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств критичної інфраструктури адвокатського об’єднання “Актум” Ігор Мунтяну.
“Є постанова № 45, вона під грифом “Для службового користування”, тобто її немає у відкритому доступі, її мають тільки представники державних органів, вона врегульовує саме процедуру бронювання. За цією 45 постановою бронюються державні органи, правоохоронні органи і тим, кому встановлено мобілізаційне завдання”, — зазначає фахівець.
“Наприклад, Сумська ОВА може встановити мобілізаційне завдання фермерському господарству: поставити, наприклад, для державного резерву 10 тонн зерна або чогось іншого і воно визнає їх на основі цього мобілізаційного завдання критично важливим. Господарство може забронювати певну кількість працівників для виконання цього мобілізаційного завдання. Так само, можуть забронювати по цій 45 постанові держслужбовців, працівників комунального господарства. Наприклад, якщо встановлено мобілізаційне завдання, щодо забезпечення відновлення або забезпечення обслуговування там певного району або міста водопостачання”, — говорить Ігор Мунтяну.
Друга постанова, за якою бронюють працівників — № 76. Зміни до неї вступають в дію з 1 грудня. “Вона вже врегульовує визнання підприємства критично важливим. Це можуть бути, наприклад, те саме фермерське господарство і водоканал. І може бути одночасно підприємство і критично важливим, бо їм встановлено мобілізаційне завдання. Але по суті, це різні порядки, які зараз діють паралельно. Про що саме і йде мова в коментарі Сумської ОВА”, — говорить юрист.
Підприємство може втратити мобілізаційне завдання, адже там були внесені зміни щодо того, що якщо припинена поставка для цього мобілізаційного завдання або воно не виконується, є підстави для того, щоб скасувати мобілізаційне завдання і наслідком є втрата бронювання для військовозобов’язаних, додає Ігор Мунтяну.
“В ОВА такі повноваження наявні. Зараз, якщо ви отримуєте статус критично важливого підприємства (а раніше ці процеси не були взаємопов’язані), то вам потрібно підтвердити її в рамках квоти, що у вас немає, наприклад, працівників і по 45-й постанові заброньованих. Це передбачено 76-ю постановою, останніми змінами до неї”.
Нині наявний ризик, що підприємства залишиться без фахівців або з недостатньою їх кількістю, каже Ігор Мунтяну. Якщо, наприклад, підприємство зараз немає статусу критичного важливого, то скористатись і забронювати вони не можуть:
“Тому що, по-перше, зараз зміни вступають в дію тільки з 1 грудня. По-друге, з 1 грудня будуть змінюватися місцеві критерії, які затверджені будуть з Сумської ОВА. Відповідно, оцей перехідний період, поки будуть встановлюватись всі критерії, приймати всі зміни, поки пройдуть всі бюрократичні процедури, щодо подачі документів, отримання цього статусу, внесення в реєстр, підприємство не матиме можливості забронювати своїх працівників і є ризик того, що їх можуть мобілізувати, тому що законних підстав для бронювання підприємства не буде. Тобто, фактично могла бути така ситуація, про яку говорить мер Конотопа, про те, що голова ОВА міг забрати критичність у тих підприємств”.
Також створювались спеціальні комісії, які проводили до 15 листопада аудит по всім підприємствам: і комунальним, і приватним, які бронювались і по 45-й постанові, і по 76-й, пояснив фахівець.
“Комісії призначались тим органом, який приймав рішення про визнання критично важливим або про встановлення мобілізаційного завдання: це або Кабінет Міністрів або якщо це Сумська обласна адміністрація, якщо вона встановлювала ці мобілізаційні завдання, вони встановлювали комісії, які перевіряли виконання мобілізаційних завдань”, — сказав юрист.
“Мають бути протоколи цих комісій. Відповідно, де зафіксовано або виконання, або невиконання, або порушення постанови 45, на основі якого вже прийнято рішення Сумської ОВА”, – каже Ігор Мунтяну.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ