“Не здаю молоко”. Чому на Сумщині невигідно утримувати корів
З 1 листопада ціна на молоко, закуплене в особистих селянських господарствах Сумщини, підвищилась з 9 до 10 гривень. Молоко від агропідприємств також подорожчало. Чому не вигідно утримувати велику рогату худобу і якого догляду вона потребує — пише Суспільне.
“У нас по вулицях було по 40 корів. У мене три корови було. А зараз в мене тільки корова і телиця. Тому, що дуже важко”, — розповідає Тетяна Кохана з села Нижня Сироватка. Їй 65 років. Щоб своєчасно доглянути господарство, жінка прокидається о п’ятій годині ранку.
“Корів тримаю я з 1984 року. Тоді мені здавалось, вигідно було, що корову мали. Воно ж і молоко, і сир, і сметана. Навіть на базар возили, вистачало всього”, — пригадує Тетяна і додає, що раніше майже в кожному дворі тримали по кілька корів. Нині на все село їх лишилось до двох десятків:
“На нашій вулиці, де я проживаю, тут дві корови і більше немає. Так же само по тих вулицях, що були раніше, немає корів. Я не здаю нікуди молоко. За таку ціну не варто здавати. У нас тут здають дівчата, їздять забирають 8-9 гривень за літр молока”.
Інша мешканка Нижньої Сироватки Тетяна Проценко говорить, що теж не здає молоко:
“Підняли на гривню, але я зараз не здаю. У мене свої покупці. – На сезон скільки заготовляєте кормів? (кор.) – Та багато дуже, до 400 тюків. Сіно заготовити, борошна, макухи треба, буряк”.
“9 гривень за молоко. Хіба ж це ціна? Не дуже вона влаштовує. Якщо у магазині літр молока вартує скільки, а у нас по 9 гривень. Це ж зовсім же не ціна. Вода, яку добувають із свердловини, тільки її зафарбують і то, наскільки дорожча. А наш труд ніскільки не цінують. Дуже складно. Треба рано встати, поратись біля худоби все. Головне, нагодувати. Не даси борошна, то вже не буде і молока. І поприбирати біля них, щоб було і чистенько, і гарненько”, – додає Зоя Коротенко.
Ціни на молочну продукцію в магазинах зросли, розповідає заступниця начальника Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Галина Черняк:
“Найбільше здорожчало масло вершкове. За місяць ціна піднялася майже на 42%. На молоко підвищення склало 21% і на сьогодні літр молока у плівці коштує 47 гривень 80 копійок. Середня ціна. Відбулося підвищення, як повідомляють нам виробники, внаслідок росту закупівельних цін на молоко, а також на енергоресурси”.
За словами керівника профільного департаменту Олександра Маслака, з 1 листопада цього року ціна на молоко, закуплене в особистих селянських господарствах, також зросла.
“Якщо говорити про оптово-відпускні ціни молокопереробних підприємств, то вони зростають, але меншими темпами. Ціна на молочну продукцію відпускна підвищилась від 5 до 7 %. Якщо говорити про селянський ринок, то ціна теж мала тенденцію до зростання. Якщо в літній період 1 літр молока коштував близько 30 гривень, то наразі ціна становить від 35 до 40 гривень за 1 літр”, – зазначив Олександр Маслак, директор обласного департаменту агропромислового розвитку.
За його інформацією, на Сумщині молочним скотарством нині займаються 58 сільгосппідприємств та понад 12 тисяч домогосподарств. Загалом в області утримуються понад 43 тисячі корів. Цьогоріч поголів’я зменшилось на майже 4%.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ