Чому у Сумах подорожчали яйця та чи стабілізуються ціни
Сумські покупці скаржаться на подорожчання яєць. Виробники кажуть, що коли була потреба на початку війни, роздавали свою продукцію безоплатно, але тепер ринок диктує свої умови.
Попит на яйця останнім часом скоротився, каже підприємиця Віра Зарубо. Вона працює на одному із сумських ринків
“Звичайно, менше стали брати. Якщо брали два десятка, то беруть 15 штук”, — зазначає вона.
Яйця стали дуже дорогим продуктом, кажуть покупці. Доводиться або купувати менше, або економити сам продукт.
“40-45 гривень зараз. Ціна захмарна, зараз накупишся з такою зарплатою. Десяток купиш — 45 гривень віддаси, раз поїв — і все, до побачення”, — каже Наталія.
Галина Миронівна говорить, що доводиться шукати, де нижчі ціни.
“52 гривні — що це? А якщо сім’я, по яйцю — 4 штуки, що це? Вже беру, кажу: залишайте для тіста чи для м’яса додати, а так, щоб з’їсти яйце — вже ні”, — розповідає вона.
Пан Сергій каже: “Купляємо, продукт затребуваний, ну ціна — скажена, я скажу”.
“Як треба, то все рівно беремо. Менше беремо, але все рівно берем”, — говорить Любов Миколаївна.
“Внучку привезли. Любить і варені, і смажені, і пиріжки, і бабуся старається щось приготувати. Нам діватися нікуди, доводиться нам купувати”, — зазначає Сергій.
Продавці пояснюють: ціни підскочили через те, що навесні птахоферми не вирощували молодих курей, тож зараз куряче поголів’я скоротилося, відповідно і яєць — менше.
“Молодки немає, тому що не закладали інкубатори. Курка стара виноситься — її вибраковують, продають, а натомість — нічого посадити. Затрати йдуть ті самі: на світло, на газ, на комбікорми, людям треба зарплату платити”, — розповідає підприємиця Віра Зарубо.
Це дійсно так, говорить Руслан Лаврик, керівник Косівщинської птахофабрики, одного з постачальників яєць на сумський ринок. Він каже, що з початком війни на Косівщині довелося скоротити поголів’я птиці із 700 тисяч до 300 тисяч.
“Був такий період, коли взагалі два дні не було електроенергії, в нас відключали, а птицю годувати потрібно, вентилювати корпуси потрібно. За 1 півріччя наша птахофабрика має збитки в розмірі 65 мільйонів гривень. Ціна була дуже низькою і ми вимушені були продавати нижче собівартості нашої продукції”, — каже Лаврик.
Також додає: Також вплинуло те, що ми дуже активно допомагали і ЗСУ, і людям, особливо — березень, квітень, травень, коли Суми були в облозі і потрібно було виходити з цієї ситуації. Ми надавали як яйця, так і курей. Підвищуються ціни на ліки, імпортні запчастини, обладнання, також подорожчало паливо. Тенденція йде на підвищення і по енергоносіях, це — електроенергія, газ. Тобто це такі основні апологети, які й формують ціну на яйце”.
“На сьогодні Кабінетом Міністрів України введений мораторій на проведення планових та позапланових перевірок. Однак у частині перевірок необґрунтованого підвищення ціни позапланові перевірки можуть здійснюватись за обґрунтованим зверненням споживачів. В разі, якщо Держпродспоживслужба отримає дозвіл від Кабінету Міністрів України”, — зазначає завідувачка сектору головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Галина Черняк.
За її словами, за 7 місяців війни ціни у магазинах на деякі товари підвищилися майже вдвічі.
“Пересіли на каші, макарони, замість вітамінів. Ми розуміємо, що це — війна. Найголовніше, щоб була перемога”, — каже пані Любов.
“Такий стан зараз. Я так думаю, ми можемо обійтися без яєць. Найголовніше, щоб у нас був мир, перемога, щоб була, і наші хлопці вистояли. А яйця — це не найголовніше в житті”, — зазначає Олександра.
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ