Чорний горіх і феромони: лісівники експериментують з новими породами та ловлять шкідників на запах
Поповнення. Весною садять городи і поля не тільки жителі сіл і аграрії. Своя посівна є і в лісівників. Так, працівники ДП «Глухівське лісове господарство» на території району в цьому сезоні насадили 66 гектарів молодняку, пише nedelya.info.
– Суцільні рубки відбувались у Слоутському, Землянківському, Баницькому, Шалигинському лісництвах. От на цих місцях ми і заклали молодий ліс, дубовим ділянкам відвели третину площі, майже все інше – сосновим, – говорить головний лісничий підприємства Борис Кривошеєв.
До речі, приріст деревини на територіях лісгоспу за рік складає 80 тисяч куб. м, вирубується близько 60 тис. куб. м.
Думай заздалегідь. Процес засадження молодого лісу розпочинається не в ту хвилину, коли лісівники приїжджають на ділянку з лопатами та деревцями, а ще за рік. Саме тоді в розсадниках висівається насіння. З нього тільки наступного року виростуть ті саджанці, які посадять у землю. До слова, сьогодні вже засіяний розсадник площею пів гектара.
Спершу усю вирубку переорюють трактором, роблять відповідні борозни. Далі починається виключно ручна робота. Працівники розбиваються парами: один за допомогою спеціальної лопати робить лунку, чекає, поки другий покладе саджанець, і придавлює його. Поки деревце приживеться та підніметься, вручну треба буде провести до 5 прополок.
І на меблі, і на дрова. Крім сосни та дуба, місцеві лісівники вже третій рік поспіль активно розводять горіх чорний. Він привабив тим, що в молодому віці відрізняється швидкістю росту, тому потребує менше затрат на догляд. Також має цінну деревину для меблевої промисловості, а ще дає якісні дрова. Чорного горіху в наших лісах ще не так багато, його поки намагаються розмножити.
Прикраси. Крім лісових культур, розсадники заповнені і декоративними рослинами. Так, окремо тут вирощують туї, ялівець, самшит, ялину голубу. Як тільки пагони піднімуться, їх виставляють на продаж. Декоративні культури користуються попитом, бо останні роки стало правилом озеленювати свої присадибні ділянки, відокремлювати їх не глухими заборами, а живими огорожами. Також замовляють деревця і підприємства. Як зазначають спеціалісти, усі ці культури, хоч і є інтродуцентами (переселеними з інших місцевостей), та все ж дуже добре приживаються та ростуть у нашому районі.
Феромонні пастки. Останні роки, коли помітно змінився клімат, місцевим лісам дуже почав шкодити верхівковий короїд. Жук виїдає тканини під корою, що призводить до загибелі дерев. Масштаби цієї пошесті просто вражають! До речі, уражені дерева треба вирубувати та знищувати, щоб яйця шкідника не поширились далі. Помічено, що він нападає на ослаблені дерева, які не набрали вологи.
– Якщо б у нас випадало достатньо опадів, то короїд не завдав би такої шкоди, як за засушливої погоди останніх років, – зазначає Б. Кривошеєв. – Основний захист – це саме дерево, але здорове. Коли жук нападе, а рослина добре наповнена вологою, то з неї виділятиметься живиця, яка і знищить шкідника. А так він потихеньку вбиває дерево. Якщо у нас і надалі буде випадати мало опадів, то ситуація лише погіршуватиметься.
Для моніторингу чисельності та боротьби з короїдом Глухівський лісгосп почав застосовувати феромонні пастки: спеціальні колби, які заповнені пахучою речовиною, що приваблює шкідника.
Зупинити вогонь. У весняно-літній період працівники лісу стають і вогнеборцями. Коли на полях масово спалюється суха рослинність, слідкують, щоб вогонь не пробрався до насаджень. Хоч навколо лісів і розорюють спеціальні полоси, які мають затримати вогонь, та лісівники, не чекаючи, поки пожежа докотиться впритул до них, і самі долучаються до її гасіння на полях. Так, цієї весни вже довелось рятувати більше 80 га палаючих нив.