Чи зможуть у Сумах заможні фінансувати свою освіту самі?
Близько місяця тому в Сумах було піднято питання про реконструкцію та ремонт непрацюючого зараз корпусу четвертої школи (на фото). Десятки років, навіть у кращі часи, ця проблема не вирішувалась – у міста банально не вистачало коштів. Більш того, «потягнути» цей проект не змогла навіть Банківська академія, керівництво якої хотіло зробити там свій ліцей. Очевидно, і сьогодні, коли в Україні тривають воєнні дії, витрачати значні суми із державної казни на об’єкт, без якого обходилися більше 20 років – теж було б не зовсім доцільно, тим паче, якщо це можна зробити на рахунок інвесторів.
У когось може виникнути питання – але ж після цього корпус школи буде знаходитися у розпорядженні інвесторів, а місто його просто втратить? Може краще ще почекати років з двадцять до кращих часів і тоді все зробити, якщо він за цей час не розвалиться остаточно і там ненароком хтось не загине, особливо із малечі, яку місця покинутих недобудов притягують як магніт?..
Дійно, чекати можна, от тільки якщо розібратися, то місто від залучення інвесторів до приватної освіти не тільки нічого не втратить, а ще й зможе щорічно економити більше семи мільйонів гривень.
Справа тут досить проста – держава гарантує кожному українцю можливість безкоштовного навчання у школі. І не важливо багаті батьки учня чи ні – всі будуть вчитися у школі. Якщо проаналізувати витрати, які йдуть на утримання одного учня протягом року, то згідно Доповідної записки з питання «Про створення та функціонування опорних шкіл у Сумській області» обласного управління освіти, середня вартість утримання одного учня на Сумщині становить 19 097 гривень. І це інформація за 2017 рік. Уже в цьому році вартість утримання зросте ще на кілька тисяч. Однак, якщо взяти навіть минулорічні дані, то для утримання 400 учнів (саме стільки зможуть навчатися у відремонтованому корпусі) потрібно щорічно виділяти 7 638 800 грн.
Якщо ж школа буде приватною, то на її фінансування із бюджету взагалі не виділяється ні копійки, а значить кошти які раніше йшли на утримання учнів із заможних родин (а це у конкретному прикладі – понад 7 мільйонів), можна направити на допомогу менш забезпеченим школярам. Тим паче, що сьогодні у Сумах є попит на приватну освіту. Так, вона є платною, але батьки самі хочуть віддати своїх дітей у такі заклади, адже зможуть отримати там більш якісні послуги, які через брак фінансування у державних школах просто відсутні.
Коли місто почне залучати приватні інвестиції в освіту, то зможе зекономити за рахунок заможних сумчан щорічно значні кошти (сума ж в 7 638 800 грн. буде щорічно тільки зростати). І це тільки на одній приватній школі, що розміститься в будинку, який і так десятки років ніким не використовується.
Таким чином у підсумку отримуємо наступне:
– 400 учнів, які зможуть навчатися у приватній школі – зараз навчаються за рахунок бюджету в комунальних закладах. Їх батьки і не проти заплатити за їх освіту, але в Сумах просто не вистачає місць у приватній школі;
– будинок, у який хочуть інвестувати, і так уже понад двадцять років ніким не використовується і лише становить небезпеку для дітей, які туди час від часу залазять, щоб погратися у сумнівні “ігри”;
– в разі відкриття корпусу для приватної школи щорічна економія буде складати понад 7,5 мільйона гривень, які можна буде спрямувати на покращення умов навчання в державних закладах освіти;
– і головне – цільове призначення споруди, у якій колись навчалися діти, змінюватися не буде. Там, як і колись, буде навчальний заклад, який стане окрасою для всього міста.
Звичайно, в ідеалі було б добре, якби держава фінансувала усі освітянські витрати в необхідній для цього кількості. Але, на жаль, реалії сьогодення у нас дещо інші. І менеджмент міста, його депутатський корпус має унікальну можливість прийняти якісне рішення щодо розвитку освітньої галузі. Залучивши приватні інвестиції, місто не лише вирішить проблему із занедбаною спорудою, а й зможе суттєво підтримати комунальну освіту зробивши її не тільки більш якісною, а й більш справедливою.
Наталія Острівна
Джерело: http://xpress.sumy.ua/