Сумський апеляційний суд скасував ухвалу про закриття кримінальної справи щодо осіб, які займалися гральним бізнесом
У 2015 році троє сумчан у квартирі однієї із багатоповерхівок по вулиці Петропавлівська організували своєрідне казино. В приміщенні була встановлена комп’ютерна техніка з інстальованим програмним забезпеченням стимуляторів гральних автоматів, через які обвинувачені надавали бажаючим доступ до азартних ігор. Особам було інкриміновано вчинення злочинів, передбачених частиною 3 статті 28 КК України (Вчинення злочину групою осіб), частини 1 статті 203-2 Кримінального кодексу України (Зайняття гральним бізнесом).
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми кримінальне провадження відносно обвинувачених було закрито на підставі пункту 4 частини 1 статті 284 КПК України (Закриття кримінального провадження у зв’язку з набранням чинності законом, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння). Прийняття такого рішення суд першої інстанції обґрунтовував тим, що у вересні минулого року почав діяти Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». Цим нормативно-правовим актом було визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про заборону грального бізнесу», а ст. 203-2 КК України викладено у новій редакції і відтепер кримінальній відповідальності підлягають тільки особи, які здійснюють незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей. На думку місцевого суду, гральний бізнес вже не визнається злочином. Натомість повноваження держави на притягнення осіб до кримінальної відповідальності виникає тільки тоді, коли порушується законодавство України у сфері грального бізнесу.
З такою позицією Зарічного районного суду м. Суми не погодилася прокурор й звернулася до Сумського апеляційного суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати вказану ухвалу в зв’язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність і призначити новий розгляд провадження у суді першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційного суду скасувала ухвалу суду першої інстанції та призначила новий розгляд у суді першої інстанції, оскільки судом при постановленні рішення були допущені істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, що перешкодило йому ухвалити законне, обґрунтоване судове рішення та призвели до неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність. Зокрема, суд дійшов помилкового висновку, що статтю 203-2 КК України декриміналізовано. Натоміть законодавцем лише змінено її редакцію, при цьому дії, що охоплювались зайняттям гральним бізнесом, а саме, здійснення господарської діяльності у сфері забороненого законом грального бізнесу, й надалі залишились кримінальними діяннями.