У Сумах поліція проводить обшуки та вилучає транспорт без санкції суду
Сьогодні вночі замість викраденого авто поліціянта у Сумах вилучили квадроцикли Федерації мотоспорту. Про це повідомив сумчанин Дмитро Ткаченко.
Обшуки були проведені у ніч із 7 на 8 серпня. Замість ухвал суду на проведення слідчих дій поліціянти принесли Дмитру Ткаченко три постанови про проникнення до житла і двох його гаражів. Постанови виписані слідчою Сумського районного відділення поліції Волковою О. В. та погоджені прокурором Сумського відділу місцевої прокуратури Леонідом Криушенком.
У постановах поліціянти посилаються на ч. 3 ст. 233 КПК України. Вона дійсно дає право слідчому і прокурору увійти до житла чи іншого володіння особи без постановлення ухвали слідчого судді, але «лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину». Чиє життя чи майно намагалися врятувати таким чином поліціянти Сумщини, невідомо.
Виписані постанови у рамках кримінального провадження, зареєстрованого за фактом угону автомобіля Хюндай Акцент 2012 року випуску, який належить дружині старшого оперуповноваженого Сумського відділу поліції Артуру Кудаковському. Про викрадення авто пан Кудаковський повідомив іще о 7.35 ранку, відповідно до даних прокуратури Сумської області. Що заважало поліціянтам звернутися до суду протягом робочого часу з клопотанням про надання дозволу на обшуки, відповіді поки ніхто не надав. Крім того, станом на 14.00 8 серпня поліціянти так і не звернулися до слідчого судді з клопотанням про «узаконення» обшуків. А, відповідно до тієї ж ч. 3 ст. 233 КПК України, слідчий за погодженням із прокурором зобов’язаний невідкладно це зробити після здійснення несанкціонованих обшуків.
Що цікаво, у постановах слідчої чітко зазначено, що саме поліціянти мали вилучати під час обшуку. Це автомобіль Хюндай Акцент, викрадений у поліціянта, та електронні прилади для відключення сигналізації та приведення двигунів автомобілю в дію, мобільних терміналів та сім-карток, що використовувались під час вчинення кримінального правопорушення.
Автомобіля Хюндай, за даними прес-секретаря прокурора Сумської області Наталі Науменко, під час обшуків не знайшли. А усього їх провели за ніч 11, у тому числі 3 – у Дмитра Ткаченка. Замість авто дружини поліціянта, його колеги вилучили у Дмитра Ткаченка три квадроцикли і три мотоцикли, які в постановах слідчої вказані не були. Більше того, за словами Дмитра Ткаченка, квадроцикли зареєстровані на Федерацію мотоспорту України, членом якої є Дмитро. За результатами обшуків Дмитру не дали ані актів вилучення майна, ані копії протоколу обшуку – жодного документа, в якому б були зазначені вилучені у нього транспортні засоби.
Сам Дмитро Ткаченко пов’язує дії поліції з поверненням на керівну посаду в ГУНП в Сумській області Вадима Дзюбинського, з яким у Дмитра, за його словами, давній конфлікт. Начебто, 5 років тому, коли пан Дзюбинський працював в УБОЗі, у Дмитра вже проводились обшуки, які нічим не завершились. А місяць тому Дмитро знайшов на кузові засіб слідкування за авто, так званий «трекер».
– Я обслуговував свою машину (амортизатори) і побачив на кузові прикріплений пристрій стеження. Без суду, слідства, без нічого. Я його зняв та заховав. І після того як я його зняв, до мене почали ходити «ходакі» і казати: «поверни, бо там сувора звітність або буде гірше». Після того, як я не повернув їм це, вчора о 10 вечора, коли я ремонтував мотоцикл у гаражі, до мене прийшли з папірцями без печаток. «Постанова на обшук двох гаражів та квартири». У мене вилучили три квардацикли і три мотоцикли. Після обшуку крім цих папірців (постанов слідчої – ред.) у мене немає нічого. Адвоката мені не надали. Я своєму подзвонив, він зайнятий. Вони сказали, що вони з Києва і їм все одно. Забрали усе, на евакуатор завантажили і відвезли.
– Як проходив сам обшук? Скільки було людей? Як представилися?
– Їх було дуже багато, чоловік 10 напевно. Вони привезли з собою понятих. Я не знаю, хто вони такі. Вони тут були до четвертої ранку десь. Шукали машину Хюндай синього кольору і якісь прилади для сканування замків і відкриття машин. Я відкриттям машин не займаюся, я навіть не в курсі. Вважаю, що це зроблено під шумок, що якось покарати або заробити. Зараз же поліція – останні хапки і треба ж щось взяти. І це ж не просто так, адже стежили, що де стоїть.
– З чим ви це пов’язуєте?
– Я це пов’язую з тим, що з Києва повернувся Дзюбинський – заступник генерала. І зараз у них йде, може, останній заробіток. Хто йому раніше платив, коли він був в УБОЗі, зараз він напевно їх хлопає і показники робить собі. Це та людина, яка фігурувала в справі про вбивство у райвідділі на Першотравневій,21 . Це людина, яка не розмінюється нічим. Тим більше він злопам’ятний. Раз у нього не вийшло заробити 5 років тому, коли він теж обшуки робив, тепер вирішив відзвітувати. Без нічого, без суду та слідства. Ми заберемо, а там ви вирішуйте самі.
Вони коли їхали, ще натякнули, що ми ще зателефонуємо, збирай гроші, а там вже вирішимо. Вони шукали ось цю штуку, а походу справи треба ж якось покарати, бо не слухняний, не підкоряється.
Начальник відділу комунікаціі ГУ Нацполіції в Сумській області Ельвіра Біганова з приводу дій її колег під час обшуку і знахідки «засобу відстеження авто» на кузові машини Дмитром Ткаченком пообіцяла надати коментар пізніше. Прес-секретар прокурора Сумської області Наталя Науменко від коментаря відмовилась, порекомендувавши звертатися до поліції, адже саме поліціянти проводили обшуки.
Нагадаємо, таким чином, без санкції суду, у рамках провадження за фактом викрадення авто у дружини поліціянта усього за ніч провели 11 обшуків.
Що цікаво, угон авто – не перший злочин проти поліціянтів у Сумах. Пару тижнів тому зі штрафмайданчику, який розташований на території поліцейського відділу, невідомі познімали покришки з автомобілів. Зловмисників поки не знайшли.