Де в Сумах можна отримати безоплатне протезування
Військовослужбовець 21-ї бригади Богдан Крук отримав поранення, внаслідок якого йому ампутували ногу вище коліна. На бійця чекає реабілітація та протезування. Де такі послуги можна отримати в Сумах безкоштовно та хто може ними скористатися, пише Суспільне.
“Вибух був і мене геть підкинуло. І я впав, тоді вже чую, що в мене руки трохи печуть, ноги печуть. Тоді мені відірвало, не повністю відірвало, а загалом розірвало ступню. Виходить, де кісточка, п’ятка, кістки було видно. І ця вся нижня частина трималася на м’ясі”, — розповів військовослужбовець Богдан Крук.

31-річний Богдан Крук згадує день, коли, перебуваючи на бойовому завданні, отримав поранення. Чоловік родом з Житомирщини, служить у 21 окремій механізованій бригаді. До лав Збройних сил він доєднався наприкінці 2024-го. Після підготовки, згадує, боронив позиції на Сумському напрямку.
“Ми ходили, знали маршрут, знали, куди обходити, бачили, де ці “пелюстки”. Їх кидають, буває, інколи мало кинуть, пару штук. Інколи буває масово кидають, що якщо людина наступить, наприклад, на один, вона підривається і може в стані шоку впасти на інші “пелюстки”. І підірватися”, — говорить чоловік.

Бойові завдання, говорить Богдан, доводилося виконувати під атаками російських безпілотників. Травму чоловік отримав, коли наступив на протипіхотну міну.
“Це був ранок. І я тою дорогою раніше ходив і нічого не було. А тут я йшов собі і не помітив”, — зізнався Богдан.
Побратими, згадує чоловік, наклали турнікет, допомогли дістатися до лікарні. Там Богдана оглянули медики.
“Сказали: “Ну, дивись, в тебе до коліна стоїть воно (турнікет – ред.). Щоб тобі не пішло зараження крові, то прийдеться ногу відрізати. І не до коліна, а вище коліна, щоб не заважало протезу. Я казав: ну, ріжте, але ось ця половина – я її відчуваю, головне, щоб не вище. Ну, бо я переживаю, щоб не всю ногу відрізали”, — розповів військовослужбовець.

У лікарні на Сумщині Богдану зробили операцію, подальше лікування відбуватиметься в іншому місті, каже чоловік. Попереду – тривала реабілітація.
“Спочатку до цього всього треба звикнути, як-то кажуть. Тут, як не смішно, лежиш на ліжку, ногу почухав би, ніби вона є. Чи треба ногу підняти, а її вже немає”, — розповів чоловік.
Протезування та подальшу реабілітацію можна отримати і в Сумах, говорить фізичний терапевт Сумської обласної лікарні Максим Комаса. Лікарня, каже чоловік, співпрацює з німецькою компанією, яка має в Сумах протезну майстерню. Протезисти, разом зі спеціалістами лікарні, забезпечують подальшу реабілітацію травмованих.

“У нас є багато обладнання, яке допомагає такому ж пацієнтам з ампутаціями, наприклад, у нас є реабілітаційні сходи, у нас є бруси, у нас є, якщо ви можете побачити, і вертикалізатор, це щоб виставити зріст для пропрацювання коліна”, — розповів фізичний терапевт Максим Комаса.
“Пацієнтом із ампутацією може бути кожен, не тільки житель міста Суми, району та області, може бути абсолютно будь-який житель нашої країни. Привезли пацієнта з ампутацією. Він потрапляє у відділення нашої реабілітації. Там ми дивимось його мультидисциплінарною командою, потім вже лікар ФРМ, фахівці, фізичні терапевти, ерготерапевти з ним окремо спілкуються, роблять свої тестування, і потім кожний вже розбирає цього пацієнта по своїм аудиторіям”, — розповів Степан Бірченко.

Протезують в лікарні з 2024-го року: тоді медики пройшли спеціальне навчання, говорить заступник директора Микола Савченко. За цей час поставили протези кільком пацієнтам. Люди з ампутаціями, додає, надають перевагу закордонним протезистам.
“Скоріше всього, це певний якийсь шаблон, у людей є така планка, що якщо за кордоном, це буде краще. Але сьогодні ми працюємо з німецькими виробниками цих протезів, тут збирають, підганяють під кожного пацієнта окремо. Після того, як пацієнт уже користується протезами, проходить певний час і потребує певного обслуговування. І певне обслуговування не поїдете ж ви за кордон”, — говорить заступник директора Сумської обллікарні Микола Савченко.

За словами Миколи Савченка, протезування та реабілітація в обласній лікарні для пацієнтів безоплатна. Аби потрапити на протезування в медзаклад, потрібне направлення від сімейного лікаря.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ