Де вирощуються новорічні деревця сумських лісівників і як перевірити легальність їх походження
Не перший рік триває полеміка про те, чи варто торгувати живими ялинками та соснами, адже, на думку деяких захисників природи, це знищує наші легені-ліси. Тому передноворічні клопоти лісівників, пов’язані з підготовкою хвойних святкових атрибутів, вони вважають справжньою шкодою для природи.
Щоб розвінчати цей міф, розповімо, як і де вирощуються ялинки та сосни, які сумські лісівники пропонують до продажу. у передсвятковий період.
По перше, деревця лісогосподарських підприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства вирощуються на спеціальних плантаціях, які так і називаються «плантації новорічних ялин». Вони більше схожі на грядки, ніж на ліс.
Враховуючи те, що державні лісогосподарські підприємства госпрозрахункові, у основі мотивації створення таких ділянок – економічна складова.
Вік ялинок чи сосен, які надходять у продаж, в середньому від 4 до 7 років. Цей «новорічний урожай» у лісовій галузі найбільш швидкостиглий. Адже зазвичай дерево росте, узалежності від породи, по 80 і більше років.
Створення плантацій новорічних ялинок є економічно виправданим, бо час дозволяє за 60 років створити і реалізувати щонайменше 10 плантацій таких деревець.
При умові стовідсоткової реалізації всього вирощеного у такий спосіб товару дохід підприємства в 5-6 разів перевищуватиме дохід, отриманий від реалізації стиглого лісу з такої ж площі.
Цього року у сумських лісгоспах додалося 32 га нових плантацій новорічних деревець. Загалом у області 269 га таких плантацій.
Також ялинки та сосни заготовлюються під час проведення заходів догляду за лісом, тому критики використання живих деревець повинні розуміти, що від такої діяльності лісівників ні в якому разі лісу не може бути шкоди, а лише користь.
Також зверніть увагу на те, що новорічні деревця сумських лісгоспів маркуються спеціальними уніфікованими засобами:
– самоклейними етикетками;
– пластмасовими бирками-стяжками.
Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання.
Вони містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини (ЕОД). У Системі вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірити походження ялинки можна введеннямномеру із уніфікованого засобу на сайті OPEN.UKRFOREST.COM.
У випадку, якщо інформація на сайті відсутня, можна ставити під сумнів походження ялинки.
Для зручності покупців з метою перевірки легальності походження новорічної красуні існує програмне забезпечення для Android (yalynka.info – можна безкоштовно встановити з Google Play Market), за допомогою якого кожен покупець має можливість ознайомитися з походженням новорічної ялинки (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).
Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства просить при виборі новорічних деревець звертати увагу на наявність маркування.