Лісничий: За рік Баранівського лісу в Сумах може не стати
Мешканці району Баранівка в Сумах повстали проти лісгоспу. Переконують: лісівники проводять незаконні вирубки, аби збагатитися на продажу деревини. Щодня люди бачать, як багатотоннажні лісовози повз їхні помешкання вивозять звідти дерева. Бояться, що з такими темпами затишне урочище, насаджене ще їхніми дідами, перетвориться на пустелю.
Пані Людмила показує свіжі пеньки на Баранівці. Це все, що лишилося від височезних сосен. Говорить, великотонажні вантажівки і вдень, і вночі їдуть повз будинки в приватному секторі вщент завантажені деревиною.
“Старожили кажуть, що ліс був засаджений у 27 році. Коли ще тут лісу не було, тут вирували страшні бурі. Піском заносило городину, неможливо було жити. Як тільки ліс посадили, він підріс – все припинилося”, – говорить Тетяна Нужненко, місцева жителька.
Тепер, кажуть місцеві, за кілька тижнів місцевий лісгосп вирубав близько 200 здорових дерев.
“Рубають повним ходом. Машина за машиною тряслися мимо нас із прицепами, їдуть машини, хороші дерева везуть. А нам очі замилюють, що це в них санітарні рубки. Ми ліс будем намагатися відбивати, бо ліс – це єдине, що у нас збереглося”, – говорить Людмила Черногор, місцева жителька.
Натомість самі лісівники переконують, вирубкою борються зі стихійним нашестям жука-короїда. Усього з 3,5 тисяч га соснових лісів, якими опікується цей лісгосп, вершинний короїд уже пошкодив майже 300 гектар хвойних насаджень.
“Вершинний короїд вражає та пошкоджує дерево із вершинної частини. Якщо ми бачимо, що дерево засаджене короїдом, то чим швидше ми уберемо його, тим не дамо розповсюджуватися його на сусідні дерева”, – говорить Микола Щербак, головний лісничий лісового господарства.
В урочищі Баранівка, запевняє, – 40% уражених дерев. І всі підлягають вирубці. Працівники лісгоспу зауважують, перші ознаки заселення шкідливого жука побачили ще взимку під час обстеження соснових начаджень. Аерозйомка підтвердила, що значна частина дерев має сухі верхівки.
Довідка. Заболонник плодовий або короїд (Scolytus mali) — вид жуків із роду заболонник родини короїдів (Ipidae). Пошкоджує всі плодові культури, а також горобину, черемуху і глід. Короїд розмножується на верхівках дерев і поступово пошкоджує весь стовбур, просуваючись до низу. Деревина стає синього відтінку та втрачає свою цінність.
В екоінспекції зауважують, боротися з жуком короїдом потрібно було ще раніше, коли лісники виявили перші личинки.
“Не тільки урочище сосняк на Баранівці, а й маса інших лісових масивів можуть зазнати серйозної шкоди. Короїд зараз розмножується в геометричній прогресії. Один виплод дає одразу до півсотні жуків. Результати можуть бути жахливі, якщо не припинити його популяцію”, – пояснив Олександр Уваров, заступник начальника Держекоінспекції в Сумській області.
Найгарантованіший метод боротьби з личинками та жуками екологи називають спалювання деревини. Біологічними засобами можна було діяти на початкових стадіях, коли короїд перебував не в активній стадії розмноження як нині.
Для боротьби з короїдом у Харкові вивели мурахожука. Він поїдає шкідника та не дозволяє розмножуватися. Аби заселити корисного жука на один гектар лісу, необхідна тисяча гривень. Нині на Сумщині його лише випробовують у двох районах – на півночі та півдні області. Сумський же лісгосп уже уклав договір із харківською лабораторією та чекає, коли там виростять необхідну кількість мурахожука.
Джерело: spec-kor.com.ua