Гендиректор Сумського НВО прокоментував ситуацію на підприємстві
Коментар генерального директора ПАТ «Сумське НВО» Олексія Цимбала щодо поточної економічної ситуації на підприємстві, виплати зарплати трудовому колективу й розрахункових коштів працівникам, які звільнилися.
«Про те, що протягом останніх трьох років Сумське НВО, як загалом і вся вітчизняна економіка, переживає кризові часи, загальновідомо. Поштовхом для цього стало припинення бізнес-відносин із РФ, куди постачалася левова частина (до 70%) створюваної сумськими машинобудівниками продукції. Ще тоді підприємству пророкували стрімку зупинку. Тим не менш, ми досі тримаємося на плаву, докладаючи всіх зусиль, аби продовжувати працювати і, зрештою, вирватися з економічної кризи. Це нелегко, часто доводиться вдаватися до непопулярних, але єдино можливих у складній економічній ситуації рішень.
Так, у березні 2014 року спільно з активом об’єднання було прийнято рішення про гнучкий режим роботи – залежно від наявних обсягів замовлень, що дало можливість не проводити цілком обґрунтованих скорочень персоналу. Ще тоді було озвучено, що затримки з виплатою заробітку можливі. Переважна більшість працівників поставилася до таких життєвих викликів із розумінням, і я щиро вдячний їм за це.
Нині ми все ще перебуваємо у важкому стані. Разом з тим, вже є окремі позитивні тенденції. Зокрема, за 2016 рік чистий збиток об’єднання знижено на 35%, цьогорічний портфель замовлень сформовано на рівні $60-70 млн. У той же час ми маємо серйозні передумови, щоб збільшити його принаймні до $100 млн, тим самим суттєво поліпшивши своє становище.
Принагідно відзначу, що СНВО могло значно раніше подолати кризові тенденції. Наприклад, упродовж 2016 року об’єднання брало активну участь у тендерах державних компаній, в числі яких: «Укртрансгаз», «Укргазвидобування». Проте життя засвідчило, що далеко не всі тендерні процедури проходять відкрито, публічно і правдиво.
Власне, «Укргазвидобування» провело конкурси на постачання обладнання за нашою профільною номенклатурою на загальну суму 400 млн грн. З них підприємство отримало лише 6%. Ми надали цілий перелік підтверджень того, що процедури закупівель проведені даною компанією нечесно, при цьому завдавши великих збитків державі. Наразі жодного конструктивного рішення з даного приводу немає.
Наступний вагомий шанс Сумського НВО повернутися на шлях стабільності теж було нівельовано. Наприкінці минулого року підприємство виграло тендери в системі «ProZorro» на модернізацію компресорних станцій «Ананьїв», «Задніпровська» та «Південнобузька», котрі оголосило ПАТ «Укртрансгаз». Вартість цих угод складала 4,13 млрд грн, що було співмірно з майже дворічною активною роботою об’єднання. Утім, НАК «Нафтогаз України» анулювала результати зазначених тендерів. Всі наші спроби привернути увагу влади держави до проблем вітчизняних промисловців поки що результату не принесли. Таке ставлення високопосадовців цілковито розходиться з їхніми публічними заявами у ЗМІ про підтримку реального сектора економіки та переживаннями за звичайних українців. Принаймні наше підприємство їх не відчуває.
Але це не привід опускати руки. СНВО шукає шляхи для поліпшення фінансово-економічної ситуації. Зокрема, ми беремо участь у тендерах в Узбекистані, де у поточному році намічені проекти вартістю понад $50 млн. Так само продовжуємо змагатися за контракти на вітчизняному ринку. Рішення за частиною з них очікуються наприкінці травня – початку червня, щодо решти стане відомо у ІV кварталі. Не менш актуальним для нас залишається Близький Схід. У багатьох тамтешніх країнах ми пройшли попередню кваліфікацію і воліємо поповнити свій портфель замовлень угодами з даного регіону.
Крім того, з метою зменшення витратної частини бюджету об’єднання проводить низку заходів, серед яких: запуск в експлуатацію електротеплогенеруючої дільниці, що дозволить здешевити енергоресурси та знизити їхню собівартість, реалізація неліквідної продукції зі складів, продаж об’єктів невиробничої сфери (ведуться перемовини з міською владою стосовно Палацу культури, Клубу юного техніка тощо).
Отже, у разі здійснення вищезазначених намірів, отримання очікуваного збільшення портфеля замовлень, своєчасного повернення державою ПДВ, котрий, до слова, нині становить 31,8 млн грн, з яких 20,5 млн грн – штрафні санкції за рішенням суду за несвоєчасне його відшкодування, ПАТ «Сумське НВО» ще до кінця І півріччя поточного року зможе стати на шлях стабільності і як результат – вчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки, в тому числі й із заробітної плати.
Зараз же виплати проводяться за мірою надходження коштів від замовників, які, на жаль, далеко не завжди своєчасно з нами розраховуються. Власне, сьогодні починаємо видавати колективу зарплату за другу половину листопада. Так само частину отриманих фінансових ресурсів скеровуємо на розрахункові виплати тим, хто звільнився. Віддати кошти всім і відразу поки що неможливо, відтак робимо це пропорційно до суми отриманих коштів», – говорить Олексій Цимбал.