Керівництво заводу на Сумщині звинувачують у “розпилюванні” підприємства на металобрухт
На сесії Шосткинської міської ради виконуючий обов’язки директора ШКЗ «Зірка» Андрій Ярош доповів про стан, в якому сьогодні знаходиться оборонне підприємство. Варто зазначити, що у 2021 році йому виповнюється 250 років. Керівник розповів, що територія «Зірки» охоплює 760 га, на балансі заводу знаходиться 1200 споруд. Установчий фонд становить 110 млн грн, сума зовнішнього боргу – 400 млн грн. Окрім цього, заборгованість по заробітній платі становить 38 млн грн, по сплаті ЄСВ – 29 млн грн, передає shostkanews.city.
З 2017 року підприємство за борги від`єднали від електропостачання. «Загальний борг за електроенергію склав 14 млн грн, не враховуючи пені. Тобто, фактично завод «Зірка» не працює з початку 2018 року», – розповів Андрій Ярош.
Саме тому ситуацію на заводі пан Ярош характеризує як плачевну. На сьогоднішній день шляхів виходу з кризи немає, говорить він. «Виплата заборгованості по зарплаті, податках та інших відрахувань вже не залежить від адміністрації та керівництва «Зірки», – підкреслює очільник оборонного підприємства.
У листопаді 2018 року шосткинська виконавча служба винесла постанову про арешт усього рухомого та нерухомого майна, яке належить «Зірці» – з метою погашення заборгованості по заробітній платі. У 2019 році вийшов Закон, який забороняє виконавчим службам вчиняти будь-які дії щодо державних та казенних підприємств терміном на 3 роки.
Тобто, на сьогоднішній день продаж майна «Зірки» призводить до порушення постанови виконавчої служби, а відтак – заборонений.
Також, у 2018 році виконавча служба наклала арешт на всі рахунки підприємства. 1 лютого 2021 року шосткинська податкова здійснила виїмку коштів по касі у сумі 2700 грн. «Це все, що мало на рахунку підприємство», – підкреслив Андрій Ярош. Він проінформував, що територія «Зірки» охороняється по периметру військовою частиною 30/22, прохідні – службою воєнізованої охорони підприємства. «1 лютого керівник дозвільної системи повідомив, що зброя вахтерів буде вилучена. Після того, як це буде зроблене, я буду вимушений розформувати загін ВОХР, оскільки він не може працювати без зброї», – заявив в.о. директора “Зірки”.
Пан Ярош прогнозує, що в майбутньому відбудеться саморозпуск працівників «Зірки» – оскільки вже сьогодні вони звільняються по 5-6 осіб на тиждень. «Зараз на підприємці залишилося 373 працівника», – сказав він.
Окрім цього, оборонне підприємство знаходиться у підпорядкуванні ДК «Укроборонпром». На думку Андрія Яроша, там працюють люди, які не зацікавлені у відновленні роботи «Зірки». «На відміну від них, я не тримаюся за своє крісло. Я готовий написати заяву про звільнення хоч зараз», – заявив керівник.
Депутати міськради поцікавилися у пана Яроша, якими він бачить перспективи заводу. «Це зняття з нього статусу казенного і набуття державного. Потім – оголосити завод банкрутом та поділити його на кілька маленьких підприємств, покладаючи надію на те, що деякі з них «виживуть», – відповів керівник.
Натомість представниця трудового колективу ШКЗ «Зірка» Наталія Максіна від імені працівників підприємства закликала пана Яроша скласти свої повноваження директора. Також вона зазначила, що на заводі вже три роки не здійснювалася інвентаризація. Кожного дня з території підприємства вивозиться і ліс, і металобрухт, і обладнання. І усі про це знають. Також вона розповіла, що на території заводу працюють приватні підприємці, які з відома керівництва «Зірки» беруть у користування обладнання без оренди. «У вас немає зацікавленості у розвитку підприємства, а також нормального ставлення до його працівників», – звернулася пані Максіна до Андрія Яроша.
Вона запропонувала пану Ярошу написати звернення до Верховної Ради – аби нардепи внесли зміни до бюджету 2021 року і заклали 50 млн. грн.. на погашення заборгованості по заробітній платі працівникам «Зірки». «Якщо ми розрахуємо людей, вони зможуть вийти на пенсію. Вони заслужили на це. Навіть якщо на підприємстві залишиться 3 цехи, де працюватимуть лише 100 робітників – за умов нормального менеджера, який буде зацікавлений у розвитку заводу, вони зможуть отримувати гідну заробітну плату», – зазначила вона.
Пані Максіна закликала також депутатів міської ради звернутись до лідерів своїх партій у Верховній Раді з проханням допомогти вивести завод «Зірка» з кризи.
У якості ще одного варіанту, Наталія Максіна запропонувала перевести «Зірку» до комунальної власності. На це Андрій Ярош відповів, що на сьогоднішній день борг заводу перед міським бюджетом складає близько 30 млн грн. Тож, він закликав депутатів звільнити підприємство він податку на землю. «Адже на підставі цього податку працівники фіскальної служби арештовують рахунки», – сказав він.
На закид пані Максіної щодо «розпилу» заводу, Андрій Ярош запевнив, що металобрухт з підприємства не вивозиться. Крім цього, «Зірка» знаходиться під пильним оком правоохоронних органів та виконавчої служби. Інвентаризація ж на заводі була проведена у грудні 2020 року.
Після тривалих словесних перепалок між Наталією Максіною та Андрієм Ярошем, міський голова Микола Нога звернувся до голів депутатських комісій з проханням підготувати спільно зі спеціалістами управління економіки звернення до концерну «Укроборонпром» та Сумської ОДА щодо катастрофічної ситуації, яка склалася на заводі «Зірка».
У результаті всі присутні на засіданні народні обранці проголосували «за» пропозицію міського голови.