За 8 місяців цього року до місцевих бюджетів Сумщини надійшло 5,1 млрд грн
Станом на 1 вересня до місцевих бюджетів області надійшло 5,1 млрд гривень, що на 798 млн гривень, або 18,5% більше аналогічного періоду минулого року, у той час як по державі середній приріст склав 21,2%.
Про це під час розширеної наради з представниками територіальних органів влади, які визначають державну економічну політику Сумської області, що провів перший заступник голови Сумської облдержадміністрації Тарас САВЧЕНКО, повідомила директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Олена БАТРАЧЕНКО.
«За 8 місяців 2021 року за темпами приросту надходжень область посіла 15 місце по Україні», – зазначила директор Департаменту.
У той же час, лише 18 місцевих бюджетів області, включаючи обласний бюджет, з 57 (або 31,5% від їх загальної кількості) отримали темпи приросту, які перевищують середньодержавний показник. А 5 бюджетів мали від’ємний приріст (Синівська, Краснопільська, Юнаківська і Ворожбянська територіальні громади та Шосткинський районний бюджет), по 19 – приріст не досяг 15%.
За темпами приросту податку на доходи фізичних осіб з показником 21% наша область також посіла 15 рейтингове місце. Серед громад темпи приросту цього податку суттєво відрізняються: від -72,6% по Ворожбянській громаді (у зв’язку з перереєстрацією платників) до +79,3% по Новослобідській громаді. Загалом, крім Ворожбянської, ще 3 громади (Краснопільська, Синівська,Юнаківська) мають від’ємний приріст, що пов’язано зі зміною місця реєстрації платників податків.
Плати за землю надійшло 599,1 млн грн, що на 13,2% більше аналогічного показника минулого року. Середній приріст по державі за цей час становив 16,5%, внаслідок чого область посіла 16 рейтингове місце. Але при цьому 11 громад (21,6% від їх загальної кількості) мають від’ємний приріст від 0,7% по Лебединській громаді до 33% по Нижньосироватській.
«Оскільки плата за землю і єдиний податок є місцевими податками, то виникає очевидна потреба у посиленні співпраці обласної державної адміністрації і контролюючих органів у даному напрямку, – наголосила Олена Батраченко. – Зокрема, щодо контролю за станом використання землі, у тому числі за цільовим призначенням, укладенням договорів оренди землі, своєчасністю сплати податків відповідно до чинного законодавства».
Заступник начальника Головного управління ДПС у Сумській області Олексій МАЗУРЕНКО зазначив, що в грудні минулого року було внесено зміни до Податкового Кодексу України щодо роботи з податковим боргом, а саме відбулося списання податкової заборгованості та внесені зміни щодо граничного порогу стягнення боргу до 3060 грн. У Сумській області було списано податкову заборгованість по 90 тисяч боржників на суму 18 млн. грн.
«Проте динаміка зростання кількості та суми боргу громадян, яка має суттєвий вплив на формування місцевого бюджету, яка складається з плати за землю громадян та плати на нерухоме майно, постійно збільшується. На 1 вересня приріст боржників склав 70%, а саме на 60 тисяч чоловік», – повідомив Олексій Мазуренко.
За підсумками розгляду цього питання Тарас Савченко закликав посилити контроль та в цілому роботу контролюючих органів і керівників територіальних громад з платниками податків, які наповнюють бюджети громад.