Які таємниці приховує колишній будинок Рабиновича в Глухові?
У будівлі на вулиці Спаській, 20 у Глухові нині знаходиться автошкола. Утім, це приміщення має дуже цікаву та давню історію.
Розповіла її краєзнавець Віра Назарова, ссилаючись на матеріали Національного заповідника “Глухів”.
До 1917 року будинок належав зубному лікарю Рабиновичу, який згодом подарував його єврейській громаді міста. У 1920-х роках у цій будівлі була організована 7-річна школа з викладанням єврейською та російською мовами, де вчилася вся єврейська дітвора Глухова. Школа вражала чистотою і порядком, суворою дисципліною і поважним, доброзичливим ставленням вчителів до учнів.
У класах було по 12-15 учнів. Їм дозволялося носити довге волосся, у деяких хлопців були пейси. Територію школи прикрашали красиві клумби, прямі чисті доріжки і майданчики для ігор.
У кінці 1930-х років єврейську школу закрили, а в будівлі на деякий час розмістили міський краєзнавчий музей. Після 1945 року був у цьому будинку і садок №1, і перший навчальний корпус медичного училища. Зараз ця будівля ділять мисливці і рибалки міста і автошкола.
Усередині будинку ще збереглася піч із старовинною облицюванням і ліпниною. Ліпний декор зберігся і на стінах і стелі. Центральна ліпнина на стелі, декорованого кріплення світильника, зараз знаходиться в приміщенні мисливців, ліпний карниз, що відокремлює стіну від стелі, поділений на дві організації.
“Якщо з історією радянського періоду цього будинку все зрозуміло, то щодо дореволюційного часу у мене особисто дуже багато питань. Неодноразово вивчаючи біографії лікарів, в тому числі і зубних, можу впевнено сказати, що недавно отримав свідоцтво зубного лікаря доктор навряд чи міг мати такий достаток, що, не встигнувши приїхати до Глухова, відразу купив розкішний будинок на одній з центральних вулиць. Я ні скільки не ставлю під сумнів дані, що Рабинович дійсно в якийсь проміжок часу володів цим, але ці дані потрібно ще досліджувати і перевіряти ще раз. Ось що вдалося знайти на сьогодні”, – говорить краєзнавець Віра Назарова.
Рабинович Наум Ісакович народився приблизно в 1864 році. У 1893 році він отримав звання зубного лікаря, і перший рік своєї зуболікарській практики працював в Кролевці. У 1894 році він практикував в Ромнах, у 1896 – у Харкові, а з 1898 року з’явився в Глухові. У 1905 році дантист Рабинович все ще живе у Глухові, але нерухомістю не володіє, а живе на найманому житлі і платить за нього квартирний податок по другому розряду, тобто житло він НЕ НЕСЕ, але досить дороге!
Навесні 1906-го встановленим в Глухові наглядом було з’ясовано про існування в місті двох протиурядових організацій. До першої з них, яка поставила собі за мету пропаганду революційних ідей переважно серед місцевих селян і досягала значних в цьому відношенні результатів, належали, в числі її ватажків, дворянин Трофименко з двома синами – студентами Олександром і Михайлом, дворянин і колишній поміщик Литвинов з дочкою Вірою. Другий антиурядової організацією Глухова був Глухівський гурток «Бунда», керівником якого був дантист Наум Ісакович Рабінович.
У ніч з 1 на 2 Марта 1906 були проведені обшуки у всіх цих осіб, з яких заарештовано дворянин Трофименко, його син Михайло Трофименко, дворянин Литвинов, дантист Рабинович і студент Дмитро Колоніус. Передбачалося, що арешт цих людей зробить збудження серед селян і євреїв і будуть можливі в Глухові серйозні заворушення, внаслідок чого вважали за необхідне зазначених осіб негайно відправити в інші в’язниці, а не укладати в місцеву, Глухівський в’язницю. У підсумку, всі були поміщені під варту в Кролевецькому в’язницю.
Сам Рабинович, як і його соратники, на допитах заперечував свою причетність до будь-якої антиурядової партії, а під час обшуку у нього на квартирі знайшли тільки кілька примірників «Донська мова».
Можливо, ці події і обшук відбувалися саме в цьому будинку на Спаській вулиці, а щодо володіння Рабиновичем цим будинком я все ж схиляюся до того, що він всього лише знімав його під стоматологічний кабінет і для власного житла, а власником будинку був хтось інший.
Джерело: spec-kor.com.ua