Грип 2019-2020: коли чекати епідсезону та як вберегтися від захворювання
За попередніми оцінками МОЗ в Україні цього року очікується чотири штами грипу. Про те, що це за штами, чим вони небезпечні і чи чекати епідемії говорили в програмі «Тема дня» на UA.Суми з заступницею головного лікаря обласної інфекційної лікарні Іриною Троцькою та лікарем-епідеміологом Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України Галиною Христенко.
-Які саме штами грипу очікуються?
– У цьому сезоні очікуються чотири штами грипу. На що дійсно треба звернути увагу? Прогнозується повна зміна грипу двох штамів А. Ця зміна обох штамів незначна. Але інтенсивність епідемії може бути дещо вищою. Та це не буде пандемією. Штам В грипу буде як і минулоріч представлений двома типами. Вони зазвичай викликають нетяжкі захворювання.
-Чи можна говорити, що якийсь із штамів буде більш поширений?
– Грип А, зазвичай більш поширений. Якщо більш поширений штам Н3N2 грипу А, то летальність очікується від штаму H1N1. Хоч цей штам у нас уже циркулює протягом 10-ти років, люди все одно ще хворіють і помирають.
-Коли очікується пік захворювання?
-Сезон розпочинається з настанням холодів. Прогнозуємо, що з першого жовтня почнуться захворювання. Максимальні рівні захворювання починаються з грудня і коли учні з зимових канікул повертаються до школи.
-Яка статистика захворюваності і летальних випадків у нашому регіоні за минулий рік?
– У нас минулого сезону захворіло майже 153 тисячі. Це 14 відсотків населення. Але це лише ті, хто звернувся до лікувальних закладів. Чотири хворих померло. Серед них були і громадяни працездатного віку. Серед цих випадків спостерігалося несвоєчасне звернення до лікаря і відсутність щеплення. Усі вони мали супутні захворювання.
-Ще в липні анонсувалася інформація, що Україна закупить близько півмільйона доз вакцини, яка прийде в жовтні. Чи щось змінилося з того часу? Чи, може, вже вакцина є?
-В деяких регіонах є., закуповують приватні аптеки. У нас часткова реєстрація деяких вакцин уже пройшла. Вакцини, які застосовуватимуться у цьому епідсезоні, мають захист від всіх чотирьох штамів, які очікуються. Але, зазвичай, вакцина від грипу не захищає на сто відсотків. Вважається, що це 60-70 відсотків захисту. Але при захворюванні вона захищає від важкого перебігу хвороби і летального наслідку. Крім того, вакцина проти грипу захищає від самого грипу. Але поряд з грипом ідуть і інші інфекції. Та все ж грипозна інфекція найважча, і помирають від неї.
-Яка статистика щеплень за минулий сезон?
-У минулому сезоні було щеплено близько трьох тисяч осіб. Зазвичай вакцинуються групи під ризиком. Більшість щеплених було з групи ризику. Це медики і ті, хто працює і проживає в інтернатних закладах. Дуже мало було щеплено освітян. Ця вакцина не закупляється за кошт держбюджету. І, зазвичай, людина повинна сама вакцинуватися.
-Як довго діє вакцина?
-Вакцина діє протягом одного року. Щеплення бажано проводити вкінці вересня – на початку жовтня. Його можна робити також і під час сезону захворювання.
-Чи є протипоказання проти щеплення?
-Їх дуже обмаль. Це реакція на цю вакцину в минулому, гострі процеси, частіше всього гостре респіраторне захворювання, якісь гострі інфекційні патології і хронічні захворювання, які можуть дати ускладнення. Але є й медичні покази. Це цукровий діабет. У хворих на нього дуже тяжко проходить грип. Також у хворих з надлишковою масою тіла та з серцевою і легеневою патологіями. Таким людям треба обов’язково вакцинуватися.
-Як відрізнити грип від застуди?
-Ми звертаємо увагу на важкість хвороби та, в першу чергу на дітей і осіб похилого віку. А також на ту медичну групу, про яку зазначили вище. Необхідно звертити увагу на температурну реакцію і загальну реакцію організму. Є два моменти в гострому респіраторному захворюванні, чи то грип, чи то інше. Це інтоксикаційний і катаральний синдроми. Інтоксикаційний – це загальна реакція організму на застуду. Катаральний – це нежить, біль в горлі тощо. Якщо катаральний переважає над інтоксикаційним, то це звичайне ГРВІ. Якщо навпаки – погане самопочуття з незначним болем в горлі та нежиттю, то це грип.
-Що треба робити, щоб звести до мінімуму можливість захворіти
-Серед профілактичних заходів: не відвідувати багатолюдні заходи, мити руки після відвідування громадських місць і зміцнювати свій імунітет.
-Який інкубаційний період у грипу?
-При грипі може бути навіть кілька годин. А взагалі до семи днів.
-Чи може бути людина переносником вірусу захворювання після того, як вилікується? І який період?
-Після четвертого дня захворювання кільіксть вірусу зазвичай зменшується. Рідко, це тоді, коли є ускладнення, триває до 10 днів.