Громади Сумщини вмикають опалення у закладах, які працюють на альтернативних джерелах енергії
Громади Сумщини починають опалювальний сезон. Вмикають об’єкти, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Це зокрема, зробили, у Степанівці, Шостці та Тростянці. Там гріють лікарні, садочки і школи дровами. Договори на постачання і транспортування газу допоки узгоджуються.
У філії степанівської школи приміщення опалюють дровами. Будівлі — понад 110 років. Нині в ній навчаються 119 учнів. На цей рік, за словами директорки Наталії Дяденко, дрова закупили і вже почали ними топити.
“Школа перейшла на альтернативне паливо у 2011 році. До цього опалювалася газом. У класних кімнатах було прохолодно, тому що газ дорого коштує і його економили. Перейшли на альтернативне паливо, що дало змогу зробити температурний режим до 22-23 градусів і вище. Перевага альтернативного палива є в тому, що ми можемо розпочати опалювальний сезон тоді, коли на вулиці — зниження температури”, — розповідає вона.
У цій громаді є ще одна школа – опорна, на 740 учнів. Нині у закладі навчаються 315 школярів. Опалюється школа котельнею на газу.
“Заклад працює на газовому опаленні. У нас — власна котельня. Маємо чотири котли “Маяк 100″, які стоять у котельні. Переваги газу всі відчувають. Це все ж таки цивілізація, і це тепло, комфортно, це чисто, це не потребує додаткових фізичних сил, адже не треба колоти дрова, розпилювати їх, перевозити. Ну, великий недолік газу є у його ціні. Адже, ціна зависока”, — говорить директорка Степанівської опорної школи Наталія Бузовська.
Усього в громаді — чотири школи та шість садочків. Вмикали їх не одночасно.
“Із закладів освіти два заклади – дошкільний заклад “Золота рибка” Косівщинський і Степанівська загальноосвітня школа – це є опорний заклад, який опалюється на природному газі”, — говорить начальниця управління освіти, культури, молоді та спорту Антоніна Кощій.
За її словами, інші заклади переведені на альтернативне паливо.
“Встановлено твердопаливні котли і зараз ми опалюємо дровами. Всі заклади включені, опалення підключене і газове, і твердопаливне. Однак там, де заклади освіти перебувають на твердопаливному паливі, вони уже включилися наприкінці вересня, коли було зниження температури. “Золота рибка” була підключена з 1 жовтня, а опорний заклад включився лише вчора. У зв’язку із тим, що чекали черги на розподіл пломбування наших вузлів обліку газу”, — сказала вона.
Для бюджетних установ ціна газу на цей сезон поки незрозуміла. За меморандумом, який уклали 30 вересня урядовці, очільники громад і постачальники, вона фіксується на 16 грн 80 коп. (з ПДВ). Разом із тим у міста і села надходять листи з пропозиціями на постачання газу з вартістю у два рази вищою.
У “Нафтогазі” тим часом повідомили: попередні домовленості не скасовуються.
“Бюджетні організації можуть купувати газ у будь-яких постачальників, але сьогодні знайти газ за ціною нижче, ніж 30-45 грн за 1 кубометр – неможливо. Ми пропонуємо бюджетним та релігійним організаціям, а також установам, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів, купити газ для виробництва тепла за ціною 13,7 за кубометр (із транспортуванням та ПДВ – 16,8 грн). Ця ціна більш ніж вдвічі нижча за поточну місячну спотову ціну газу”, — йдеться у повідомленні.
Щодо рішень обласних комісій, які оголошували надзвичайною ситуацію через постачання газу, роз’яснення дали в Мінрегіонбуді.
“Для пришвидшення цього процесу у кожному регіоні були проведені засідання комісії ТЕБ та НС, що дозволило укладати договори за скороченою процедурою. Комісії ТЕБ та НС проводилися областями саме з цією метою — для подолання технічних моментів. Це процедурні засідання”, — зазначається у повідомленні.
На сторінці “Нафтогазу” у Фейсбуці 12 жовтня ввечері повідомили, що бюджетним закладам вони відпускатимуть газ за фіксованою ціною, про яку раніше було домовлено, а на сайті Мінрегіонбуду 13 жовтня з’явилась стаття, в якій заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська розповіла, що рішення місцевих комісій з техногенної та екологічної безпеки, де вони визнавали проблеми з закупівлями газу у бюджетній сфері надзвичайною ситуацією – було узгодженим із міністерством, – аби розпочати процес підписання середньострокових договорів із НАК Нафтогаз України за спрощеною та скороченою процедурою.
Джерело: suspilne.media