Сумщина – у п’ятірці областей, де залучено найбільше «Теплих кредитів»
За добу від COVID-19 прищепили 1203 жителя Сумщини
У центрі Сум зупинили 23-річного нетверезого водія
До 10 років тюрми загрожує чоловікові, який підпалив чуже майно під Сумами
МОЗ готує подання про скасування у Сумській області “червоної” зони
На Сумщині горів гараж і будинокВІДЕО
У Тростянці відмовилися від традиційних заходів святкування Дня Перемоги
Сумчанин, задолжав внушительную сумму алиментов, угрожает бывшей жене сжечь ее в доме вместе с дочкой
На Сумщині повісився 25-річний хлопець
На Сумщині – 16 смертей від COVID-19 за добу
У Сумах визначились із заходами до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом
За добу 1108 жителів Сумщини подолали COVID-19
Під Сумами горіло скандальне звалище медичних відходівВІДЕО
На Сумщині – 337 нових випадків COVID-19
Сумські підприємці знову виходять на мітинг
У центрі Сум на тротуарі збили жінку
Вчора
Сумський студент взяв участь у спільному музичному проєкті з оркестром ВПС США
У Сумах триває чемпіонат України з хокею на траві
7 громад із Сумщини змагаються за пів мільйона гривень
Сумчанам пропонують долучитися до розробки Правил благоустрою
Сумщина – єдина область в Україні, яка лишилася в “червоній” зоні
На Сумщині створили 70 мобільних груп для перевірок дотримання суб’єктами господарювання карантинних вимог
Из-за резкого похолодания пребывание в детсадах Сумщины стало для малышей испытанием
Сумський центр соціальних служб прихистив 7 матерів із дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах
У Сумах відбулося жеребкування кубку Сумської області з футболу
Сьогодні стартувала реєстрація на додаткову сесію ЗНО
Взято під варту підозрюваного в розбійному нападі, який під приводом вакцини вколов пенсіонерам снодійне
Керівник облпрокуратури звернувся до НАЗК щодо можливих корупційних дій судді
Жителя Сумщини викрили у вчиненні грабежу
У департаменті економічного розвитку і торгівлі Сумської ОДА – новий керівник

Історія найстарішої церкви Лебедина, зведеної у 1789 році на честь Воскресіння Господнього

В ній, крім цен­тральної бані, велично підносяться вгору ще чотири. Більші — над північним і південним входами та вівтарем, трохи менша — над бабинцем. Всі вони — восьмигранні з двома заломами. Цен­тральна баня наче навмисно стишує свій злет і тим поступається в стрімкості меншим, створюючи враження миру і спокою — наче в небі розквітла п’ятипелюсткова квітка.

Відвідувачі цього храму часто звертають увагу на його конструктивні особливості: циркульну арку бабинця, монтування різьблених ригелів, пропорційні співвідношення елементів храму.

Проте, це не перша церква Воскресіння в Лебедині. Перша (згорівша) церква була збудована лебединцями (у слободі Кобижча) в 1676 році. В 1725 року в церкві правив священик Іоан, який писав, що сам він посвячений в 1701 році. В іншому документі записа­но, що в 1709 році помер священик Воскресенської церкви Стефан.

Найдавніший вцілілий запис в її метриці був зроблений в 1742 році священиком Іоаном Івановичем Шкуркою. Як свідчить цей документ за 1783 рік, церква «починки не требует». Отже, згоріла вона між 1783 і 1789 роками. Після того, як царські власті закрили в 1788 р. монастир Михайлівська пустинь, михайлівські поміщики генерал-майор А.Г. Іваненко і майор І.С. Миклашевський віддали одну з монастирських церков – церкву «Введення Богоматері у храм» із трапезною на відбудову знищеної вогнем Воскресенської церкви в Лебедині. Будівництво її велося артіллю місцевих майстрів й завершилось в 1789 р., значною мірою, завдяки старанням священика Григорія Шкурського.

Коцарев О.В. “Воскресенська церква в Лебедині”, 2004 рік (полотно, олія)

Побожій С.І. “Лебединська симфонія. Воскресенська церква”, 1994 рік. (парір, гуаш, пастель)

Нову дерев’яну церкву поставили на місці згорівшої – в рівнинній місцевості на значному підвищенні надзаплавної тераси правого берега річки Вільшанки. Церква посідає острівне становище посеред центрального, трикутного в плані, майдану колишньої приміської слободи Кобижча. Це єдина архітектурна домінанта цієї частини Лебедина. Вона стоїть на вісях вулиць, які сходяться до майдану, що посилює її композиційну роль, як домінанти. Завдяки своєму виразному силуету вона панує над масивом одноповерхової садибної забудови. Добре проглядається із заплави річки Вільшанки та лівобережжя. У північній частині церковного подвір’я міститься одноповерховий дерев’яний будинок церковно-парафіяльної школи.

Гапоченко І.І. “В Лебедині. Воскресенська церква XVIII ст.”, 1981 рік. (картон, олія)

Первісно церква була тризубною, триверхою, з двозаломними верхами та окремо розташованою дзвіницею. У 1867 році церкву було перебудовано за проектом, затвердженим 1865 року. Під неї частково підвели цегляний підмурок, влаштували північний і південний бічні вівтарі зі світловими верхами. У південному вівтарі містився престол в ім’я Преображіння Господнього, у південному – Св. Василя Великого. Обабіч головного вівтаря прибудували масивні прямокутні в плані жертовник і дияконник. До бабинця прибудували притвор із високою двоярусною дзвіницею, увінчаною шатром. Таким чином церква стала хрещатою в плані та п’ятиверхою. У 1906 році церковне подвір’я оточили мурованою огорожею із залізною граткою ковальської роботи.

Складена церква із соснового брусу. Під центральним зрубом частково збереглися дубові стояни. Зруби зведені у 1867 році – на цегляних підмурках. Первісним є центральний восьмигранний зруб (у плані – квадрат зі зрізаними кутами) та п’ятистінний вівтар. Їх вінчали двозламні верхи. Зараз стеля вівтаря зашита дошками, тож світловий восьмерик є лише над центральним зрубом.

Первісно центральний верх мав два світлові восьмерики, був високим і мав стрункі пропорції. Проте, під час перебудови 1867 року верхній світловий восьмерик розібрали, влаштувавши замість нього маленький глухий ліхтарик з цибулястою маківкою. При цьому змінився обрис бані, яка не зважаючи на пружну форму твірної, стала непропорційно масивною.

Грані центрального восьмерика у рівні початку першого і другого зломів стягнуті у кутах різьбленими рігелями-затяжками, розміщеними попарно. Усі компартименти об’єднані завдяки широким аркам-вирізам сегментної форми. Місця скріплення зрубів в інтер’єрі укріплені приставними дерев’яними колонами. Прямокутні в плані бічні вівтарі, жертовник і дияконник мають плоскі стелі по дерев’яних балках. Це забезпечує домінантну композиційну роль щедро освітленому центральному восьмерику. Всі зруби ошальовані вертикально з нащільниками, що підкреслює грані форми й подрібнює площини прибудов 1867 року. Усі вікна однакові: великі й прямокутні, облямовані лиштвою, з трикутними мандриками. Площа під спорудою — 590 кв. сажнів (213,9 кв. м).

Добудовувалася церква також у 1880 роках. В 1881 році з церквою була з’єднана дзвіниця. В церковній метриці читаємо: «На место погорелой вновь построена Воскресенская церковь при священнике Григории Шкурском. Оная Воскресенская церковь построена деревянная при ней колокольня особо срубленная деревянная». Збудована церква в 1789 році «тщанием прихожан» і «старанием священника Григория Шкурского». В документі Сумського обласного архіву читаємо, що церква спочатку була однопрестольна, «деревянная, в трех гла­вах, в одном престоле, главы покрыты белым железом, окрашены зеленою краскою, окон больших і малых 24, дверей четыре, колокольня деревянная, особо от церкви построенная в одну гла­ву». В рапорті єпископа Слобідсько-Українського і Харківсько­го в 1816 році про неї сказано: «крепкая, под новой крышей».

В 1930 р. в Лебедині були закриті всі храми, в т. ч. й Воскресенська церква. До війни її використовували як колгоспну комору. Починаючи від 1937 року церква поступово нищилася за наказом місцевої влади, і зберіглася лише завдяки тому, що в 1939 році під час руйнування чоловік, котрий збив хреста з центральної бані, привселюдно упав і вбився. Це було сприйнято як кара Божа і припинило руйнацію. Але дзвіниця, бабинець і огорожа церкви були розібрані весною 1941 року. Матеріал пішов на будівництво свинарні колгоспу їм. Сталіна.

Із стародруків у церкві були: «Псалтир» — 1749 року, «Акафіст» — 1737 року, «Служебник» — 1747 року. Дві останні книги — Чернігівської друкарні. Ще й сьогодні в церкві зберігаються хоругви XVIII століття — взірець металопластики тих часів. Зберіг їх від знищення прихожанин Олексій Зеле­ний.

Під час німецької окупації, наприкінці 1941 р., парафіяни підлаштували храм, виготовили новий іконостас і розпочали богослужіння. Продовжувалась Божа служба і після війни. В 1960-х роках церкву знову закривали, і тільки завдяки наполегливості парафіян її вдалося зберегти від цілковитого зруйнування, визнавши пам’яткою архітектури. Зараз на ній встановлена охоронна дошка.

Протягом багатьох повоєнних років священиком у Воскресенській церкві служив Іоан Приходько. У період сталінської диктатури він 6 разів заарештовувався і відбув 25 років каторги в Сибіру за віру в Бога й релігійне подвижництво. Своїми коштами і зусиллями прихожан отець Іоан відбудував і відновив діяльність 12 церков на Сумщині. Життя цього мученика і правдолюбця тривало 97 літ (1900 – 1997). Помер він 31 грудня 1997 р. Поховали його у дворі Воскресенської церкви, праворуч від входу до храму. На могилі спочатку було встановлено дерев’яний, трохи пізніше – кам’яний хрест.

Воскресенська церква у місті Лебедині – характерний і на сьогодні унікальний витвір останнього етапу розвитку Слобожанської школи народної дерев’яної архітектури. Прикро лише те, що під час ремонтних робіт в ній все більше використовуються сучасні (не автентичні) матеріали.

Сьогодні Воскресенська церква у Лебедині є пам’яткою архітектури національного значення (охоронний номер 631).

Лебединський художній музей

Поділитися в соціальних мережах
В Белом доме поддержали вступление Украины в НАТО после выполнения обязательствВІДЕО
В Туркменистане ветеранов обязали сдать деньги на подарки, которые им вручит президент 9 мая
В метро Рио-де-Жанейро произошла перестрелка: погибли 25 человек
Сыновья Лукашенко выиграли чемпионат по хоккею в Минске
В США шестиклассница устроила охоту на учеников: ранены три человека
Facebook отчитался, что удалил в украинском сегменте сотни ботоферм “Слуги народа” с бюджетом в $210 тысяч
Джен Псаки решила уйти с поста пресс-секретаря президента США
Англия и Испания. Определились финалисты Лиги Европы
В Британии на фоне локдауна зафиксировали 20-летний рекорд смертности от алкоголя
Ковидный маховик снова раскручивается: новых зараженных в Украине стало больше на 8 404 человека
Вчора
Уже через неделю в Украине не останется “красных” регионов – эксперты
Зеленський та Блінкен обговорили реформи, Донбас і ще багато тем
В Украине до 1 июля планируют запустить ковид-сертификаты – Степанов
Президент Болгарии решил распустить парламент страны
В Запорожье под видом реабилитационного центра создали подпольную тюрьмуФОТО
В Черкассах смягчили карантин. Открываются спортзалы и бассейны
В Карпатах нашли тело туристаВІДЕО
Венгрия стала первой страной Европы, вакцинировавшей больше половины населения от коронавируса
В Индонезии сотрудники фармацевтической компании продали использованных и отмытых тестов на коронавирус на $125 000
Румыния подарит Украине 100 тысяч доз вакцины AstraZeneca
Завершено расследование дела о крушении АН-26. Подозрения получили 6 военнослужащих
В ДТП погиб украинский судья по легкой атлетике
В “Укравтодоре” заявили, что уже убрали обломки рухнувшего моста во Львовской области и построят новый
Нуланд посоветовала Украине не педалировать тему НАТО и критиковала увольнение Коболева – источник
Статки Ахметова зросли майже втричі за рік, Порошенко вибув з трійки найбагатших – Forbes
Израиль закрыл границу для украинских граждан из-за коронавируса
В Марокко 25-летняя женщина родила девятерню. Все малыши чувствуют себя хорошо
Сегодня Египет снова вводит жесткий локдаун из-за коронавируса
Блинкен заявил, что прибыл в Киев усилить партнерство США и Украины
После затишья в Украине новый ковидный всплеск. Новых зараженных за сутки больше 6 000