Історія волонтера “Проліски” Дениса Наумова, який евакуює людей з прикордоння Сумщини
Понад 42 тисячі людей від початку повномасштабної війни евакуювали з небезпечних територій країни волонтери гуманітарної місії “Проліска”. Один з них — Денис Наумов. Він волонтерить від початку повномасштабної війни, а до “Проліски” приєднався у квітні минулого року. Що мотивує його ризикувати власним життям заради допомоги іншим – розповів Суспільному.
“Зворотний зв’язок від людей — це, напевно, єдине що мотивує наражати себе на небезпеку”.
Денис Наумов — регіональний координатор з евакуації в Сумській та Чернігівській областях від гуманітарної місії “Проліска”. Чоловік уродженець Конотопа.
“Прийняв для себе рішення, що потрібно переходити на якийсь більший, вищий рівень. І знайшов таку організацію. Тим паче у них був оголошений конкурс на посаду регіонального координатора. І мені сподобалося те, що буде евакуація. Те, чим я і хотів допомагати людям”.
У порівнянні з минулим роком інтенсивність обстрілів російськими військами Сумщини значно збільшилась, розповів волонтер. Попри це багато людей до останнього не залишають свої домівки.

“Якщо, наприклад, минулого року це були пару “прильотів” керованих авіаційних бомб, два “шахеди” — і все, люди від цієї паніки почали їхати. Зараз вже і люди більш витримані, вони довше перебувають в небезпеці, але і характер зовсім інший. Зараз, якщо брати до уваги Краснопільську громаду, Миропільську, Юнаківську громаду — це ж просто йде стирання вулиць, об’єктів різної величини. Тобто, це зовсім інший характер бойових дій”.

Після погіршення безпекової ситуації в Сумському районі в березні 2025 року прохання про евакуацію надходять щодня, розповів волонтер:

“З 15 березня в нас не було жодного дня, щоб ми не здійснювали евакуацію. І я так можу сказати, що, напевно кожних два-три тижні в нас додається ще територія. Почалося з Сумського району, потім Шосткинський район, Шалигинська громада. Через два тижні після Шалигинської громади — Новослобідська”.

За останні два місяці евакуаційні екіпажі “Проліски” вивезли з небезпечних територій майже пів тисячі людей.
“Найбільша кількість виїздів за день – це було чотири чи п’ять рейсів. Коли загострення було в Краснопільській громаді. Ми тоді за день 80 людей вивезли. З них 40 маломобільних”.

В один з евакуаційних виїздів у Краснопілля волонтери ледве не потрапили під обстріл селища російськими військами, згадав Денис:
“За 15 хвилин до нашого приїзду ми бачили, що впав КАБ. Піднявся гриб цього диму. От, то це було за 50 м від точки евакуації. Коли я приїхав, то частини від КАБу ще були гарячі, в руки взяти не можна було. Був «приліт» керованою авіаційною бомбою по будинку культури. Селищна рада вже повністю розбита, хоча ще вчора тут були тільки вікна побиті, сьогодні вже все повилітало. Так само було в нас два удари “шахедами” біля точки евакуації, в районі десь 50-100 м. Тобто два в різних райони, два різних кутки були удари “шахедами”. Це теж було за 10 хвилин до точки. Ми приїжджаємо, а там поряд будинки почали горіти”.

Під час евакуації людей з Могриці Денису самому довелось виносити маломобільного чоловіка до автівки й вивозити його, бо безпекова ситуація не дозволяла чекати на спеціальну медичну евакуацію.
“Чоловік 40-45 років. Його батько з матір’ю збирають пожитки, відкручують телевізор від стіни. От, а його… А там вузькі двері. І було таке, що прийшлося брати його, бо медичну евакуацію не було часу замовляти та й дорога була дуже погана. Я його на собі виніс, все доставив і людина в безпечному місці”.

Бувають випадки, що люди відмовляються виїжджати, хоч попередньо й погоджувались. В такі моменти підключаються психологи.
“Є такі кейси, що приїжджали раз, другий, потім люди починають нам довіряти. Дійсно знають, що ми переймаємося їхньою долею і потім погоджуються на евакуацію”.
Людей вивозять із небезпечних територій та везуть за їхнім запитом.
“Між людьми вже таке ходить, що «Проліска» робить евакуацію «під ключ». Тобто, що це означає? Ми забираємо з прикордоння, завозимо в транзитний центр, вони оформлюють документацію свою. Отримують довідку евакуйованої людини, оформлюють статус ВПО, отримують допомогу від донорів та від “Проліски” — непродовольчі товари першої потреби. І потім ми їх веземо за запитом: в Полтавську область, в Чернігівську область, в Харківську область. Якщо їм є куди — ми їх відвозимо далі до родичів”.

Якщо евакуйованим людям немає до кого їхати, волонтери допомагають із пошуком житла.
“У нас є співпраця зі старостами більш тилових районів, або областей і вони нам говорять, що є ще будинки, вільні місця у багатоповерхових якихось будинках, в гуртожитках. І ми людям запропоновуємо варіанти. Ми здійснюємо евакуацію і до залізничного сполучення, потім переправляємо далі на Закарпаття. Там наші колеги зустрічають сім’ї, з дітьми особливо. Є в нас розміщення, є дуже гарні умови: пансіонати в Закарпатській області, де ми можемо розмістити сім’ї з дітьми. Тобто є варіанти, є співпраця. Головне, щоб люди знали і розуміли те, що вони не самі з бідою”.

Звернутися з проханням про евакуацію люди мають до місцевої влади, або ж зателефонувати волонтерам “Проліски”.
“В усіх соціальних мережах є наш телефон гарячої лінії, є мій телефон особисто. Всі представники адміністрації його знають, оскільки ми постійно з ними на зв’язку. Тобто до старости, до сільради, до голови звернутися. От в нас були такі випадки, що прямо посеред вулиці зупиняли — це було Краснопілля. Посеред дороги зупиняли і там: «Заїдьте, будь ласка, на сусідню вулицю, бо в мене багато речей, ми хочемо евакуйовуватися». Не проблема”.

Гаряча лінія гуманітарної місії “Проліска”: 0800 888 888.

За словами Дениса Наумова, з початку повномасштабної війни волонтери гуманітарної місії “Проліска” евакуювали з небезпечних територій країни понад 42 тисячі людей. З них понад дві з половиною тисячі – це поранені, маломобільні та важкохворі.