“Там же антисанітарія, хто туди піде?”. Куди ховатися під час повітряної тривоги в Сумах
У Сумській міській територіальній громаді близько 400 укриттів. У чотирьох з них, під час сигналу повітряної тривоги, побувала знімальна група Суспільного. Чи є доступ до укриттів і чому деякі люди ігнорують сигнал повітряної тривоги — далі у матеріалі.
“Фільми про війну… куди не глянеш укриття. А у нас, покажіть, де? Куди бігти? Там же антисанітарія. Там люди без постійного місця проживання, хто туди піде?”, — говорить 72-річна сум’янка місцева Ольга Салтикова про модульне укриття. Поблизу нього розташований її будинок на Петропавлівській. Жінка додає: там сміття і сморід. Каже, сховищем не користується.
“Людина до всього звикає. Тим паче у мене син воює, зять воює, друг воює. Тобто, я з перших вуст знаю, що і як. А потім, коли ракета летіла, я прокинулась. Зіскочила з ліжка і тоді я відчула добре, хіба ж сховаєшся, вона ж секунда — і бахнуло. Все”, — каже жінка.
Пані Ольга додає, відчинені укриття не завжди пристосовані до тривалого перебування. Така ситуація з укриттям під час тривоги у будинку №129 по вулиці Петропавлівська. Табличка з написом — де зберігається ключ, відповідної інформації не має.
На гарячій лінії служби “1580” Сумської міської ради, за їхнім мобільним номером відповіли: “Я записала, передамо у відділ, який займається цим питанням — відділ муніципальної безпеки”.
Сум’янка Вікторія Мандрика працює в одному з підприємств міста, де є укриття. На час тривоги, попри відчинені двері, людей там не було.
“Під час повітряної тривоги у робочий час ми спускаємось в укриття”, — пояснює жінка.
Жінка говорить, вдома, під час сигналу тривоги, її родина помешкання не полишає: “Є в нас правило стін. Ми знаходимось у найбільш, на нашу думку, безпечному місці”.
В одному з будинків по вул. Петропавлівській, де є укриття, мешкає Віктор Шелухін. Чоловік каже, від початку повномасштабного вторгнення тут ховалися сотні людей.
“У нас одна проблема — каналізація. Тут все обладнання нове поставили, але ЖЕК, або не хоче, або людей немає, бо тут каналізація і чопки потрібно міняти. Тут вода була”, — каже пан Віктор.
В укритті кілька кімнат та санвузол. Пан Віктор говорить, третій рік опікується станом сховища.
“Приватні підприємці засмітили тут все. Народ зібрався на другий-третій день війни: 8 жінок і 8 чоловіків вручну виносили. Вивезли три камази сміття”, — пояснює чоловік.
Віктор Шелухін розповідає, що укриття завжди відчинене, додає, сюди приїжджають люди й з інших районів міста.
“Люди приїздять щовечора і ранком виїжджають. Я не ховаюся туди, тому що не боюся нікого”, — додає чоловік.
На запитання, що думає чоловік про порожнє укриття під час повітряної тривоги, відповідає: “Тому, що на роботі всі”.
За словами першого заступника міського голови Артема Кузнєцова, нині у Сумській міській територіальній громаді 371 укриття.
“Скарги існують, не без цього. Є комісія, яка раз на квартал обстежує і складає акти обстеження та рекомендує усунути, якщо знаходять там якісь недоліки. У нас є така служба “1580”, куди можна повідомляти про свої зауваження щодо укриттів. також звертатися, якщо є якісь порушення — це 102, також ДСНС”, — пояснює заступник міського голови.
“Наразі відсутня відповідальність, що адміністративна, що кримінальна, за неналежне надання приміщень, за зачинені приміщення. До речі, 102 укриття державної форми власності, але на території нашої громади, із них 44 не готові до використання. Це значні обсяги, сподіваємось, що держава теж буде витрачати на це кошти і готувати це укриття для населення нашої громади”, — говорить начальник Управління муніципальної безпеки Віталій Дейниченко.
Первинна відповідальність за утримання, технічний стан і доступність укриттів лежить на їхніх балансоутримувачах, додає Артем Кузнєцов.
“Щодо приватних, ми можемо тільки якісь рекомендації давати. Впродовж 2024 року проведено 82 обстеження потенційних укриттів, визнано готовими 37 і непридатними 45. Збільшено від початку року кількість об’єктів захисних споруд на 37, із загальною місткістю близько 7 тисяч осіб”, — каже Артем Кузнєцов.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ