“Кулі пилюку підіймали під ногами”: як жнивують на прифронтовій Сумщині
На Сумщині стартували жнива. Аграрії чотирьох районів — Роменського, Охтирського, Сумського та Конотопського вийшли у поля. Найважче, кажуть, на прифронтових територіях. Попри щоденну небезпеку та обстріли з боку РФ, господарники збирають врожай та сподіваються на гідний результат. Як проходить збиральна кампанія — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Анатолій Янков з Краснопілля — комбайнер із понад 30-річним досвідом. Чоловік розповідає: зернові, попри негоду і постійні ризики, вродили добре. Про те, скільки часу нині проводить у полі каже: “З ранку й до пізнього вечора. Гарне поле, красиве, чисте, все добре”.
65-річний водій Олексій Міщенко до вторгнення також проживав у Краснопіллі. Після влучання в будинок змушений був переїхати. Та й тут, каже, обстріли не залишають: “Коли сіяли сою, навіть в поле прилітало. Кидали роботу і тікали. Кулі прилітали поруч, пилюку підіймали під ногами. Сюди прийшов, треба працювати. Бо треба за квартиру оплатити, комуналку заплатити, сім’ю прогодувати”.

За словами виконувача обов’язків директора Інституту сільського господарства північного сходу НААН України Віталія Кабанця, цьогоріч на тутешніх полях — 66 гектарів озимої пшениці. Через дощі, говорить, жнива трохи затримались.
Науковець Володимир Шахов спеціальним приладом вимірює вологу, говорить: “Вологість зерна становить 14-14,5%. Ми тільки почали жнивувати, чудова погода, вітерець підсушує і ми вважаємо, що в таку пору можна продовжувати збирання. Норма товарного зерна — 14%, а насіннєвого — до 15%”.
Перші результати жнивної кампанії обнадійливі, додає заступник директора з наукової роботи Микола Собко: “За 5 тонн пшениці з гектара — середній врожай по області має бути. Але це приблизно на 10-12%, можливо 15 % менше, ніж минулого року. Однак цілком пристойний і гарний врожай, який дасть можливість бути коморам повними. Наші перші обмолоти насінницьких ділянок сортів пшениці показують хороші цифри. Клята війна і на наших полях, ось комбайн збирає і ми дивимось — там дрон впав і згорів, ще коли пшениця була зелена”.
За словами директора обласного департаменту агропромислового розвитку Олександра Маслака, загалом цього року посівна площа в області становить 1 мільйон 25 тисяч гектарів. Під ранні сільськогосподарські культури відведено 236 тисяч гектарів. Це на 15% менше, ніж торік.
“Скоротились посівні площі під озимим житом, ярою пшеницею, вівсом — на третину. Решта ранньої групи — це в межах 3-10%, загальні площі ранньої зернової групи менші суттєво, порівнюючи з попереднім роком. Маємо врожайність вищу, порівнюючи з минулим роком. Врожайність пшениці — 65 центнерів з гектара. Минулого року вона була на 10 центнерів з гектара нижчою. Ячмінь понад 50 центнерів з гектара, минулого року 45 центнерів з гектара. Горох збирають понад 30 центнерів з гектара. Минулого року на 3 центнери менше”, — пояснив Олександр Маслак.
Через те що частина територій замінована, або в зоні бойових дій — це унеможливлює сільськогосподарську діяльність, розповів посадовець.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ