Вчора
Центр для військових чи гурток із малювання? Хто додумався запрошувати дітей до установи, де збираються представники ЗСУ?
Допомогли: Хотіла отримати “тисячу Зеленського”, а втратила пʼятдесят
Супертендер: 100 мільйонів на «золотий сніг» від КП «Шляхрембуд»!
Чергова втрата у Сумах: одразу двох захисників провели в останню путь
Троє маленьких дітей (двоє грудних немовлят) голодували, поки батьки випивали
Над Сумщиною ППО збила  4 російських БпЛА типу “шахед”
09 січня
Сумщина: Ситуація на прикордонні станом на 21.00 9 січня 2024
Нардеп Максим Гузенко провів робочий візит до Липоводолинської ОТГ
Володимир Поцелуєв: «Посольство Франції в Україні допомагає відновлювати лікарню Святого Пантелеймона»
На війні загинув 19-річний сумчанин
У Сумах поліцейський отримав поранення, зупиняючи «веселу компанію»
В Охтирці піймали “Робін Гуда навпаки”
Як швидко та безпечно обміняти Tether TRC20 USDT на долар через онлайн-обмінник криптовалют
Олександр Качура: 24 нових квартири для військових у рідному КонотопіФОТО
ППО області збило 11 ворожих БпЛА типу “Шахед”
08 січня
Наївність, дурість чи азарт? Шахраї “заробили” майже 400 тисяч гривень на довірливому чоловікові!
Шок на Сумщині: працівницю ТЦК затримали на гарячому з хабарем у 3000 доларів!
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
Суми: Волонтери працюють, а ексмер – піариться?
Сумщину відвідав з робочим візитом Посол Австрії
Що таке добровільне медичне страхування працівників та які його переваги
У Сумах на Хіммістечку палала покинута будівля. Чи винуваті у цьому безхатьки?
Наркотичний квест по-сумськи: поліція впіймала двох чоловіків із «підозрілими речовинами»
07 січня
Азбука Брайля в епоху штучного інтелекту: витрачаємо мільйони, щоб зрячі діти навчилися “бачити” пальцями
У Глухові посеред ночі спалахнула нежитлова будівля
Как выбрать стекловату для утепления дома: советы для новичков
Гранати під подушкою: у Конотопі чоловік вирішив запастися «на чорний день»
У Лебедині нагадали, що неповнолітнім не можна продавати алкоголь і цигарки
За тиждень у Сумах народилося вдвічі більше дівчаток, ніж хлопчиків
На Сумщині поліція знешкодила бойову частину ворожого безпілотника: уламки могли стати пасткою

“Люди знають по звуках, що летить — артилерія, міни, ракети і чи треба лякатися”. Міський голова Білопілля про життя ОТГ

40 км  приблизно така протяжність кордону Білопільської ОТГ з Росією. З 54 населених пунктів громади близько 20 межує з РФ. Російські снаряди влучають у приватні будинки, школи, дитячі садочки та будинки культури. У деяких селах громади на сьогодні більшість об’єктів інфраструктури знищена. Білопільський міський голова Юрій Зарко розповів, як живуть люди в його громаді та як відновлюють будинки й інфраструктуру, які продовжують страждати від обстрілів зі сторони РФ.

— Яка на сьогодні ситуація по Білопільській ОТГ? Як оцінюєте ви її особисто?

— Ситуація тривожна. Тому що обстрілюються практично кожний день різні території. Бувають місто, бувають села, тому ми не знаємо, чого очікувати наступного разу. Немає такої динаміки, щоб ми розуміли що, як раніше там було щопонеділка чи щовівторка. Зараз воно може бути коли завгодно, де завгодно, як завгодно.

"Люди знають по звуках, що летить — артилерія, міни, ракети і чи треба лякатися". Міський голова Білопілля про життя ОТГ

— Скільки сьогодні залишається людей на прикордонних територіях?

— Після кожного обстрілу ми розуміємо, що частина людей все ж таки виїжджає. Я думаю, що, мабуть, половина. Десь можливо менше, якщо ми беремо село Волфине чи Рижівка, але десь в середньому половина.

— Якщо згадувати початок війни і день 24 лютого, що ви думали робити, якщо до Білопільської ОТГ зайдуть російські війська?

— Знаєте, в чому була найбільша проблема? На превеликий жаль, ми не мали алгоритму дій, ми не знали що робити з документацією, печатками, комунальною технікою. Тому що я чудово розумів — якщо зайдуть вороги безпосередньо в Білопілля, то техніка буде працювати на ворога. А цього не можна було допустити. Тому з 5 ранку ми вже зібралися і розв’язували всі нагальні питання. В тому числі наступного дня, 25 числа, вирішили зробити муніципальну варту, вірніше вона у нас була, але прийшло дуже багато людей і ми вирішили, що нам треба буде якось захищати місто. У нас не було зброї, але ми хотіли тримати правопорядок. Бо ми 25 числа мали перший факт мародерства, але після того, як була створена муніципальна варта, у нас понад 2 місяці був повний порядок в місті.

— Які настрої ходять серед населення, чи є досі паніка, чи люди вже пристосувалися жити у таких умовах?

— Я думаю, що можливо була паніка саме 24 числа зранку, тому що люди просто не знали, що треба робити. Далі, можливо, була паніка, коли перший раз почули звуки повітряної тривоги. Але, мабуть, для усіх були незрозуміло, які подальші дії, що зараз буде. І потім, коли були обстріли, можливо, також. Але не скажу, що це була паніка. Це була велика тривога. Зараз воно все більш-менш вирівнялося. Люди вже знають по звуках, що летить і чи сильно цього лякатися. Чи це артилерія, чи це міни, чи це ракети, чи що інше. Призвичаїлись до цього.

"Люди знають по звуках, що летить — артилерія, міни, ракети і чи треба лякатися". Міський голова Білопілля про життя ОТГ

— Як складалася ситуація саме із гуманітарної точки зору?

— Якщо брати глобально, харчами люди частково були забезпечені, частково ми забезпечували. Але гігієна це гігієна, це те що забезпечували через гуманітарну допомогу, яку нам надавали наші партнери, наші друзі із різних країн. В тому числі наші земляки з різних країн.

— Наразі це питання контрольоване? І стосовно прикордонних територій — чи до них довозять усе необхідне?

— Є проблема у селах Безсалівка, Іскрисківщина, де взагалі вся інфраструктура розбита. Там немає магазину, немає школи, там весь центр вигорів. Безсалівка знаходиться на самому кордоні, 100 -200 метрів до кордону. Аналогічна ситуація в Рижівці, тому що немає прямого сполучення, та частина не зовсім контролюється. Звичайно що вона українська, але безпечно туди дістатися неможливо. Довозимо лісами, через окольні шляхи довозимо туди продукти, довозимо в першу чергу гуманітарну допомогу. Робимо певні запаси на зиму, тому що ми не знаємо, чи зможемо чистити дорогу, чи буде у нас така можливість. Тому що все ж таки буде досить небезпечно туди відправляти техніку спеціалізовану. Тому робимо запаси зараз харчів на зиму.

— Як ви оцінюєте втрати по інфраструктурі, по приватних будинках в Білопільській ОТГ?

— Ми маємо десь півтори сотні зафіксованих фактів руйнації, в різній мірі, є повна руйнація — ті будинки, які вже не підлягають відновленню. Є ті, які потребують ремонту, в деяких просто потрібно замінити вікно, чи замінити 1-2 шиферини на даху, чи поремонтувати паркан, який постраждав від обстрілів. Десь 150 будівель. По людях є втрати, на превеликий жаль, є загиблі. Ми маємо зараз три випадки, коли люди загинули під час обстрілів.

"Люди знають по звуках, що летить — артилерія, міни, ракети і чи треба лякатися". Міський голова Білопілля про життя ОТГ

З півтори сотні зруйнованих споруд більш ніж половина повністю або частково відновлено. Спочатку використовували кошти власного резервного фонду, далі почали залучати благодійників та обласних депутатів.

— Чи ведуться наразі роботи по відновлювання об’єктів саме критичної інфраструктури?

— Це велика проблема. Наприклад, ми маємо постійні проблеми з енергозабезпеченням. Особливо це стосується села Рижівка, де постійно через обстріли доводиться ремонтувати лінію. Особливо це високовольтні лінії. Не завжди це є безпечним для енергетиків, і тут дійсно велика подяка нашим енергетикам за те, що вони виїжджають, ризикуючи своїм життям. Це не тільки Рижівка, це і Павліка, Волфине, Ободи, інші населені пункти. Також маємо великі проблеми в Павлівках з водопостачанням, де ворожими мінами було зруйновано повністю водогін і водонапірну вежу також. Нам нещодавно передали станції очистки води, оце нам дійсно може в пригоді стати. Також ще отримали ємкості спеціально для води, куди можна набирати її, а потім роздавати людям. Тому катастрофи не буде. Можливо, будуть певні незручності, але глобально ці питання ми вирішимо.

— Після 24 лютого більшість українців взагалі відмовляються від будь-якої російської культури. Це кіно, музика. Ті. хто розмовляв у побуті російською, намагаються перейти на українську мову. Окрім того, що ви міський голова, ви ще й історик і краєзнавець. Тож скажіть, будь-ласка, чи лишились якісь згадки про російську культуру в Білопільській ОТГ? Можливо пам’ятники, назви вулиць?

— Пам’ятників у нас не було, по назвах вулиць це окрема тема. Зараз наша група робоча вже декілька разів збиралась саме по перейменуванню, вірніше не по перейменуванню, а поверненню історичних назв. Зараз у нас 48 вулиць, які підлягають заміні назв. Є у нас деякі різнобачення. Наприклад — Рєпін чи Чайковський. Я, як історик, виступаю за те, що Рєпін повинен бути, вулиця Рєпіна повинна бути.

Аналогічно Чайковський, який є нащадком козацького роду Чайок, є етнічним українцем, хоча і народився в Росії, він все-таки має українське коріння. Але це такі приватні випадки, ще обговорюємо. Проте основна маса радянських назв, це все буде підлягати заміні. Є пропозиція одну з вулиць назвати на честь Всеволода Нестайка. Я думаю що в Україні є ще місто, де є вулиця Всеволода Нестайка. Але він, його “Теодор із Васюківки”, знаєте, це є класика. Точно так само, як Казимир Малевич — дитинство провів у Білопіллі, тому одна із вулиць буде названа на честь Казимира Малевича.

— Наскільки сьогодні в аспекті війни є важлива відмова від всього російського?

— Я думаю, що ми запізнилися на 30 років. Це треба було починати з 91 року. Історична справедливість в тому, що потрібно було, щоб наші діти пам’ятали і знали, якого вони роду, що вони нащадки козаків. Повинні пам’ятати, що наші усі дідусі, бабусі і прабабусі — етнічні українці, вони завжди говорили українською мовою. А у людей хотіли викликати якийсь комплекс меншовартості, щоб вони були готові сміятися з будь-якого банального жарту і танцювати під будь-яку російську музику, яка навіть не заслуговує на те, щоб її просто слухали. Якби ми це почали 30 років назад, то зараз би не було цієї війни. За це я впевнений.

— Як ви готуєтесь сьогодні до зими?

— Зараз найголовніше, що ми своєчасно запустилися. Маю на увазі тепло подали в оселі. Теплом, у разі відсутності газопостачання, ми зможемо забезпечити населення, тих хто користується централізованим опаленням, зможемо забезпечити теплом. Можливо, не в повному обсязі, згідно з санітарними нормами. Але в будь-якому разі воно буде, люди не будуть мерзнути. Це тепло з альтернативних джерел. Це відходи виробництва і відходи лісового господарства: щепа та інше. Тому що ми поставили нову потужну котельню, яка працює на альтернативі.

"Люди знають по звуках, що летить — артилерія, міни, ракети і чи треба лякатися". Міський голова Білопілля про життя ОТГ

— Тепло зараз стовідсотково підключене?

— Ми не підключали школи і садочки, тому що вони не працюють. З іншого боку ми розуміємо, що дуже сильно не виконується міський бюджет. Не виконується тому, що частина податків зараз не сплачується, не платиться орендна плата за землі. У нас десь майже 4 тис. гектар виведені з обробітку, це території, які не були засіяні. Тому у нас приблизно 30 млн це недовиконання бюджету, тому ми повинні економити.

— Чи є організований пункт, де можна якийсь час пожити в Білопіллі?

— Ну, звичайно, ми зараз плануємо зробити такий проєкт. У нас є приміщення — декілька поверхів колишнього гуртожитку, де ми могли б зробити пункт тимчасового перебування. Але там потрібні деякі кошти тому, що там проблема з дахом, треба робити ремонт покрівлі, придбати ліжка, придбати матраци, але то вже інша справа. Головне, що є місце, є бажання. Коли ставало питання — де переночувати людям, звичайно, що ми знаходили та облаштовували місця, де люди можуть перебути.

suspilne.media

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу