Корупція чи юридичний колапс: Педагоги платять Роменській ЦРЛ за медогляди
Начальник відділу освіти Роменського району звинуватила керівництво місцевої лікарні в поділі людей. Працівники бюджетних установ, які не встигли обстежитися до переходу лікарні в статус некомерційного підприємства, тепер за послуги платять гроші. Депутати вимагали припинити свавілля.
Роменська ЦРЛ почала брати гроші з учителів, вихователів та інших працівників бюджетних установ: щорічні обов’язкові медичні огляди вже не безкоштовні. На останній сесії районної ради депутат Василь РЕМІНЕЦЬ наголосив, що законодавчо обстеження повинні проводитися безоплатно. «Якщо лікарні не вистачає коштів, вона може звернутися до депутатів, а ті повинні розглянути питання, – наголосив Василь Васильович. – Але ситуація, яка склалася, – це нецільове використання коштів».
Заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Роменської ЦРЛ Інна ЖУК намагалася пояснити, чому так сталося. Оскільки з квітня цього року рішенням сесії Роменської міської ради лікарня перетворена в некомерційне підприємство, вона вийшла за межі Бюджетного кодексу та почала керуватися Господарчим. «Ми більше не можемо проводити огляди безкоштовно, – пояснила лікарка. – Перший квартал ми працювали ще як бюджетна установа, тому й виконували їх безоплатно». Та тепер, за словами Інни ЖУК, у лікарні змушені брати гроші.
До заступника головного лікаря звернулася начальник відділу освіти Роменського району Олена ШАПОВАЛОВА: «Якщо ви знали, що після квітня послуги будуть платні, чому не попередили? Ви поділили людей».
Та Інна ЖУК звинувачує в усьому законодавство, яке створює юридичний колапс. «Законодавча база дуже застаріла, й вона не встигає за новими реформами, – розповіла жінка. – Паралельно виходять нові документи, затверджені Мін’юстом, де зазначено, що некомерційне підприємство не може ні звідки утримуватися. Навпаки – може тільки отримувати кошти за надані послуги».
Лікарка запропонувала три варіанти, аби уникнути зайвих витрат під час проходження медичних оглядів. По-перше, можна укласти угоду з лікарнею та сплачувати за рахунками. Послуги мають бути безкоштовними для вчителя, але не для самих організацій. По-друге, у ЦПМСД можна створити свій оглядовий кабінет, у який за угодою залучити лікаря-дерматолога, закупити розхідні матеріали та обстежуватися. А, по-третє, можна проводити огляди розрізнено: бактеорологічні дослідження замовляти в санепідемстанції – там це обійдеться втричі дешевше. Тоді в лікарні залишиться «пройти» фахівців та рентген-обстеження. «Безкоштовного обстеження вже не буде: ні сьогодні, ні наступного року», – підкреслила Інна ЖУК.
Уже зараз ситуація ускладнюється ще й тим, що розпочинається оздоровчий сезон, і вчителям, які будуть працювати з дітьми в літній період, також потрібно обстежуватися.
Насамкінець представники районної адміністрації та медики вирішили сісти за «круглий стіл». Та грошей, зрозуміло, ніхто вже не поверне.