На Сумщині невакцинована працівниця НВК, яку відсторонили від роботи, пішла до суду
63-річна Галина Сергіївна (ім’я змінено) працює кухарем у дитсадочку одного НВК уже 8 років. Говорить, що дуже любить свою роботу і за весь час не мала жодних нарікань і зауважень відносно виконання своїх обов’язків. Але одного дня питання про її подальшу працю стало ребром: або вакцинуйся, або будеш відсторонена від роботи. Звичайно, що це було не забаганкою керівника закладу, а вимогою урядової постанови. А директор, як заручник ситуації, став виконавцем прописаних вимог.
– Наскільки мені відомо, вакцинація – діло добровільне, і ніхто мене не може змушувати до цього, – говорить жінка.
За словами героїні, 5 листопада її письмово повідомили про те, що з понеділка буде відсторонена від роботи, бо не вакцинована від COVID-19. Попросили підписати даний наказ, але жінка відмовилась.
– Для мене це було так неприємно. Я вирішила подумати, що робити. Вдома дійшла висновку, що підпишу все-таки даний наказ. Але, коли в понеділок прийшла на роботу, мені вже його не надали, мовляв, склали якийсь акт. Через те, що я налаштована відстоювати свої права на працю, виходом у даній ситуації бачила лише виклик поліції. Подумала, що даний прецедент має бути зафіксований і підтверджений документально, – розповідає жінка.
Оперативна група швидко приїхала на виклик, вислухавши звернення, забрала героїню та доправила у відділення для подачі заяви. У ній Галина Сергіївна виклала ситуацію, яка склалась, та наголосила, що вважає дії керівника закладу незаконними.
– Я поки ще не отримала відповіді від правоохоронців, обіцяли у письмовій формі повідомити мене про все. Чекаю, – розповідає журналісту телефоном жінка.
У Глухівській громаді було відсторонено шість працівників, один уже отримав перше щеплення і повернувся до роботи. Журналісти вирішили детальніше розібратися у ситуації та зібрали коментарі з цього питання.
– Оксана Юдіна, начальник відділу освіти Глухівської міської ради
– Серед відсторонених працівників у нас є вчитель, шкільний вихователь, керівник гуртка, кухар і помічник вихователя у дитсадочку. Всі керівники зробили повідомлення колективам про обов’язкову вакцинацію робітників закладів освіти. Вони діють відповідно до постанови від 20 жовтня №1096, де були внесені зміни до постанови КМ №1236. Пункт 41/6 вимагає від керівників забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, затверджених наказом МОЗ від 4 жовтня. Працівники закладів освіти внесені в перелік професій, які підлягають обов’язковій вакцинації. Також у постанові вказано, що відстороняються від роботи працівники, які відмовляються або ухиляються від проведення таких щеплень, відповідно до ст. 46 Кодексу Законів про працю України, ч.2 ст.12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб». Виключенням є ті, хто мають протипоказання до вакцинації та надали медичний висновок про наявність таких. Відповідно до постанов, відстороненим працівникам на цей період не виплачується заробітна плата. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що це зумовили. Тобто дозволено повернутись до роботи, отримавши хоча б перше щеплення.
Ми вже заздалегідь знали по всіх закладах освіти, хто не буде вакцинуватися, тому своєчасно попереджали людей про наслідки. Постанови Кабміну є обов’язковими до виконання.
Посади відсторонених осіб тимчасово зайняв за сумісництвом хтось із колег, а в деяких випадках, наприклад, кухаря, плануємо брати за договором на період, поки ситуація не вирішиться остаточно.
Факт звернення працівника закладу освіти до правоохоронних органів підтвердили у Глухівському відділі поліції.
– Микола Фокін, начальник сектору превенції
– Дійсно, громадянка подала заяву, за якою сьогодні проводиться перевірка. Сказати більше на даний момент не можу. За результатами перевірки заявник отримає письмову відповідь на звернення.
Коментар з приводу законності цієї ситуації ми вирішили отримати у правозахисників.