НЗСУ зменьшило на 30% фінансування Шосткинської ЦРЛ
1 квітня стартувала Програма медичних гарантій – перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Договори з Національною службою охорони здоров’я України (НЗСУ) на надання медичних послуг за цією програмою підписала і Шосткинська ЦРЛ. Що змінилось у цьому році для нашої медичної галузі – розповів Олег Штогрин, головний лікар ЦРЛ.
У минулому році, станом на 1 квітня, з НЗСУ було укладено 10 пакетів на надання медичних послуг. Олег Теофільович зазначає, що згодом додалися ще «ковідні» пакети та по доплаті медичним працівникам, які надають допомогу пацієнтам з COVID-19.
Біля інфекційного відділеня встановлено два кисневих кріоциліндра розрахованих приблизно на одну тонну рідкого кисню (еквівалент ста балонів).
– Зараз ми підписали більше, 14 пакетів. З нових – це «інсультний» пакет. Він у нас з’явився тому, що ми отримали комп’ютерний томограф, якого не було у лікарні, і це була головна перешкода в отриманні «інсультного» пакету.
Але, як зауважив головний лікар, за даним пакетом лікарня ще не отримала кошти від НЗСУ, так як комп’ютерний томограф ще не працює через тривалу процедуру оформлення дозвільних документів на його експлуатацію.
– Це ще займе два-три тижні, і тільки в червні ми зможемо проводити дослідження хворих на КТ… І знову ж, хворих ми лікуємо, а кошти за це не отримуємо.
Серед нових пакетів, які законтрактувала Шосткинська ЦРЛ з Національною службою охорони здоров’я України, – ведення вагітних в амбулаторних умовах.
– Цього пакету не було. У минулому році було не зрозуміло, за які кошти утримувати жіночу консультацію.
На сьогоднішній день у жіночій консультації на обліку перебуває близько двохсот вагітних.
– Єдине, щоб всі ці вагітні були в електронній системі охорони здоров’я, щоб їх там бачили.
Наступний новий пакет – це «стаціонарна паліативна допомога». Це хворі, які поступають у лікарню в критичному стані, пояснює медик.
– Там невеликі кошти, але це такі хворі, які потребують догляду, засобів супроводу.
Монтаж нового апарату ультразвукої діагностики фірми Siemens
В цілому, на всі пакети медичної допомоги, крім «ковідного», Центральна районна лікарня має отримати від НЗСУ 6 млн 900 тис. грн щомісяця. В минулому році, говорить Олег Штогрин, було 7 млн грн. Цих коштів вистачило на заробітну плату, в цьому ж році коштів на зарплату не вистачає. Хоча, як пояснив головний лікар, заробітна плата медпрацівникам виплачується своєчасно та сподівається, що заборгованості не буде, адже є пріоритетні медичні послуги, за які НЗСУ фінансує по факту їх виконання.
Втім, хоч кількість пакетів на надання медичних послуг у нас збільшилась з десяти до чотирнадцяти, їх фінансування з боку НЗСУ зменшилось на 30%.
Як пояснив головний лікар, зменшення суми виникло з причини того, що кошти на найбільші пакети з надання медичних послуг терапевтичним та хірургічним хворим передбачені тільки на півроку.
– У НЗСУ немає грошей. Гроші пішли на закупівлю вакцини. Національна служба охорони здоров’я чекає, коли міністерство фінансів передивиться бюджет, тоді вони добавлять нам кошти на останній квартал на ось ці, самі більші пакети.
Як пояснив Олег Штогрин, кожен з цих пакетів фінансується на суму 2,2 млн грн. Загальна сума додаткових коштів від НЗСУ Шосткинській ЦРЛ на останній квартал цього року складає майже 12 млн грн.
Однак, як зазначив Олег Теофільович, у поточному році НЗСУ зменшили суму фінансування медичних послуг на інші пакети, в порівнянні з минулим роком. Так, раніше був пакет «психологічна допомога дорослим і дітям» і на нього було передбачено 5 млн грн, які Шосткинська ЦРЛ отримала в минулому році. В цьому ж році назва пакета змінилася, «стаціонарна допомога психіатричним хворим» і на нього передбачено вже 3 млн грн, говорить головний лікар. У Шостці психіатричного відділення немає, тому ці кошти надходять для хворих наркологічного відділення, де перебувають й пацієнти з психіатричними діагнозами, пояснює медик.
– Тобто, по тому, що ми пролікували у минулому році. Ви ж всі розумієте, що у минулому році хворих у відділеннях ЦРЛ було значно менше у зв’язку з коронавірусною інфекцією.
Олег Штогрин зазначає, що фінансування лікарень зменшилося по всій Україні.
– Чимало коштів ми загубили на амбулаторному пакеті, тому що не всі електронні записи велися.
Тобто, вузькі спеціалісти приймали пацієнтів без електронного направлення, а тому цей хворий не враховувався НЗСУ і на нього не розповсюджувалася схема «гроші йдуть за пацієнтом».
– У таких випадках Національна служба охорони здоров’я передбачає, що пацієнт, який немає електронного направлення на прийом до лікаря, оплачує медичні послуги з власної кишені в касу медзакладу.
Звичайно, що такої практики у нас немає, і щоб не втрачати кошти на «амбулаторний пакет», головний лікар ЦРЛ наполягає на тому, аби всі пацієнти, які звертаються за допомогою до вузьких спеціалістів-лікарів, записувалися на прийом виключно по електронному направленню.
– Якщо це екстрений випадок, наприклад, перелом, травма і людина звертається чи то до травматолога, чи окуліста – його, звичайно, приймуть. Цей хворий буде зарахований як екстрений випадок, і Національна служба охорони здоров’я заплатить… Ми зараз робимо все, щоб збільшити наші показники по електронному запису.
За словами Олега Штогрина, по «амбулаторному пакету» Шосткинська ЦРЛ має фінансування на 2/3 менше, ніж у минулому році. Наразі медична галузь працює над тим, аби покращити показники та отримати від НЗСУ збільшення коштів на надання медичних послуг вже у другому кварталі.