Що зміниться для лікарів і пацієнтів Сумщини цього року?
Зарплати деяких лікарів первинної ланки вже зросли у три рази. Адже якщо раніше вони отримували 4-5 тис. гривень, то зараз – 15-17 тис. гривень, – розповів начальник обласного управління охорони здоров’я Сергій. Бутенко. А яких змін ще чекати медикам і пацієнтам, адже реформа тільки розпочалася.
1. СІМЕЙНІ ЛІКАРІ
У 2018-му році у всіх з’явилася можливість вільно обрати лікаря без жодних прив’язок до місця проживання чи реєстрації. Ми підписуємо зі своїм лікарем декларацію на обслуговування, а держава платить саме за нас гроші медзакладу, де цей лікар працює. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Гроші «пішли» за пацієнтами до амбулаторій сімейної медицини, і заклади, що приєднались до реформи, вже отримали збільшене фінансування від держави. Майже 25 млн людей, а це половина українців, вже обрали своїх лікарів. Ті, хто не встиг, зможуть це зробити цього року.
2. ДОСТУПНІ ЛІКИ
У 2017 році запроваджено програму «Доступні ліки». За нею люди з хронічними захворюваннями можуть отримати ліки в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою. 6,6 млн людей регулярно отримують доступні ліки.
«Доступні ліки» – це понад 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу, 59 з них – безкоштовні.
Із квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, що дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.
3. БЕЗКОШТОВНА ДІАГНОСТИКА
З 1 липня українці отримають можливість безкоштовно проходити діагностику за направленням свого сімейного лікаря. Це стосується понад 80% усіх досліджень.
До цієї програми увійдуть 54 медичні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням). Також УЗД, рентген, мамографію можна буде зробити безкоштовно. Нагадаємо, єдина умова – направлення вашого лікаря.
4. ШВИДКА ДОПОМОГА
Наступного року розпочнеться модернізація диспетчерських служб. На це у 2019 році виділено 1 млрд грн.
Реформа екстреної допомоги розпочнеться з Вінницької, Тернопільської, Полтавської, Одеської, Донецької областей та міста Києва. У цих регіонах будуть придбані нові «швидкі» з сучасним обладнанням, бригади екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати.
5. СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ЛІКАРНІ
З 2017 року Уряд розпочав розбудову мережі центрів кардіо-судинної хірургії Щороку виділяються гроші на закупівлю 13 ангіографів для їхнього оснащення. За три роки планується відкрити 39 нових кардіоцентрів по всій країні.