“Я не знаю, як вижила”. Місцеві про наслідки обстрілу Краснопілля
15 та 16 серпня російські війська обстрілювали Краснопілля. Внаслідок вибухів загинула одна людина, пошкоджені десятки будинків. Про наслідки атаки на Краснопілля Суспільному розповіли місцеві жителі.
Подвір’я мешканки Краснопілля Раїси Ломаки зруйноване внаслідок обстрілу російськими військами в ніч на 16 серпня.
Жінка згадує: “Прилягла, ще зовсім гарно не заснула. І чую – бах. Мене привалило. Я спала якраз в цій кімнаті. Спасибі і сусіди прибігли, і дуже швидко приїхали рятівники, медична служба. Мене дістали з-під завалів, взяли в лікарню. В принципі мені нічого, тільки очі дуже запорошило, вуха засипало, а на ноги каміння попадало. Ну знаєте, як ото кажуть, чи в сорочці людина народилася. В час ночі, коли було темно, коли моя свідомість була затуманена, я не розуміла, що сталося. А зараз оце приїхала з лікарні і дивлюся – я не знаю, як я вижила”.
В садибі жінки були металеві ворота, від них залишилися тільки стовпи і порвані шматки по всьому двору.
Ніч після вибуху жінка була в лікарні, додому повернулася вранці, говорить: “Якось треба хоча б дістати речі, і зимові, зима ж йде, взуття”. Пані Раїса пенсіонерка, 30 років пропрацювала у Краснопільській гімназії, живе сама. Каже, з речей наразі має тільки вміст тривожної валізки.
Сусід пані Раїси Андрій Грубий оселився в Краснопіллі два роки тому, коли через обстріли разом з родиною виїхав з прикордонної Покровки Краснопільської громади.
“Приїхали з Покровки в надійне місце. Як получилося, тут теж небезпечно. Вночі пролунав вибух, і ударна волна. Ми всі були в хаті, почало все валитися, сипатися на нас. Почав я евакуювати свою сім’ю, дитинка в нас маленька, 2,5 роки. Витягнув своїх, дивлюся – тут полум’я. Побіг я до сусідки, яку привалило цеглою, врятували, дякуючи, хлопцям, вони прибігли, підсобили. Порятували її, одразу приїхала швидка. Дякувати Богу, якби це було вдень, була б біда, бо дитинка ходить по всій хаті, всі вікна повисипалися, скло по всіх кімнатах, і просто порізало б. Я поки зараз у відчаї, треба десь шукать місце. – У Краснопіллі чи далі? – Та мабуть, далі, бо другий раз нехтувати доцею я не… “, — ділиться чоловік.
В будинку, який орендувала родина, внаслідок обстрілу випали вікна, пошкоджені стіни. “Будинок взагалі не підлягає ремонту. І криша, і стіни, і стропила потріскалися. Ну не підлягають. Ми не знаємо, що робить”, — розповіла власниця будинку Наталія Пілка.
Пан Андрій каже: і виїхати немає на чому, машина пошкоджена, ремонтувати не беруться. Наразі родина прибирає в хаті й у дворі, вивозять уламки з будинку.
З іншого боку від дороги, на яку впав снаряд, будинок теж зруйнований. Його господиня, пані Вікторія, посміхається крізь сльози, каже, ще не розуміє, що робити далі: “Треба позабивати вікна, кришу, а тоді кудись виїжджать, бо тут, мабуть, не буде життя. Я тут в цій кімнаті спала, 5 вікон зразу на мене, я не знаю, як я вижила, там таких шматочків скла – я не знаю скільки. Встала, побігла до Раїси Петрівни, вона сама живе. Прибігаю – в неї тільки голова виглядає і рука з телефоном, завалена”.
Практично все майно знищене, каже жінка, від машини залишилася купа металолому. Наразі, говорить пані Вікторія, прибирати на подвір’ї допомагають родичі, друзі, сусіди.
Пані Світлана розповідає, що в їхньому будинку пошкоджені вікна, стіни, дах. Каже, на момент обстрілу міцно спали, бо напередодні пережили великий стрес: “Вчора прилетіло вдень і вбило мого чоловіка брата двоюрідного”.
Напередодні нічного обстрілу Краснопілля теж обстріляли, розповідає заступник голови Краснопільської громади Василь Лавріненко: “15 серпня 2024 року на території громади, в лісовому господарстві був обстріл. Під час обстрілу загинув водій лісового господарства, були пошкоджені будівлі, а також транспортні засоби”.
А в ніч на 16 серпня, за інформацією Василя Лавріненка, внаслідок вибуху російського снаряда зруйновано чи пошкоджено близько 50 приватних будинків, комунальні будівлі, церква. В будинку культури вибиті вікна, пошкоджений дах. Без вікон залишилася місцева бібліотека.
“Це найбільші пошкодження за весь час вторгнення Російської Федерації на територію України. Внаслідок вибуху постраждало вже семеро людей, двоє – в тяжкому стані”, — зазначив посадовець.
На місце обстрілу приїхала команда гуманітарної місії “Проліска”, вони роздали набори для пошкоджених будинків. Для будинку культури, кажуть, теж привезуть матеріали, його, вважають, можна відновити.
“Ми надаємо матеріали для екстреного ремонту, надали 10 наборів таких, OSB, плівка, брезент, щоб люди могли вкритися від вітру і дощу, на перший час, і психолог наш надає першу кризову допомогу після обстрілу, щоб люди заспокоїлись”, — пояснив консультант з соціальних питань гуманітарної місії “Проліска” Богдан.
А Раїсі Ломаці “Проліска” допомогла виїхати і вивезти частину речей, які сусідам вдалося дістати з-під завалів. Пані Раїса каже, що її до Сум запросила сестра. Тільки собаку взяти не змогла, тому що там є свої тварини, каже жінка: “Ось маленька Герда, бідна, бігає, я за неї переживала, ну рятувальники, видно, приїжджали, поки в лікарні була, відкрили її. Я їй булочку принесла, в лікарні давали на сніданок”. Пані Раїса каже, що Герду пообіцяли доглядати сусіди.
Вирву від снаряда на дорозі засипали, щоб не заважала їздити. А поруч з дорогою ще димляться гілки.