На озері Чеха у Сумах нарахували 18 лебедів
Вже кілька місяців на озері Чеха у центрі Сум, місцеві мешканці годують лебедів, які тут оселилися. Сумчани нарахували 18 птахів. Люди переймаються, що робитимуть птахи, коли озеро замерзне. На одному з годувань побували й кореспонденти Суспільного.
Вероніка живе неподалік озера Чеха. Розповідає, що приходить сюди з батьками, спеціально щоб погодувати лебедів. Каже, віднедавна це її улюблене заняття, а ще має від птахів подарунки.
“Я люблю лебедів. Як тільки мама з татом кличуть гуляти, я про лебедів говорю. Пір’їнки є, білого і сірого, я знайшла”, – говорить Вероніка.
Маргарита – мама Вероніки розповідає, про те, що лебеді прилетіли на озеро вони дізналися кілька місяців тому, відтоді ходять сюди, по можливості, кожні вихідні: “Деякі їдять з рук, вони такі не дикі у нас. В тому році рятували, забрали їх на станцію юннатів, бо були морози. Ми ходили на станцію юннатів, там їх годували. Кожні вихідні тут у них меню різне, кожен приносить цілі торби, кожен несе в кого що є. Спочатку двоє чи троє було лебедів, а потім ми вісімнадцятьох нарахували”.
“Колись прийшли один раз, а два лебеді вийшли аж на сушу, напевно людям довіряють. Класно так”, – додає сум’янка Катерина.
Пан Василь живе біля озера Чеха все своє життя та лебедів тут спостерігає останні кілька років.
“Напевно десь другий чи третій рік, а так не було. Напевно з війною пов’язано. Раніше вони летіли туди де тепліше, а зараз там стріляють скрізь де тепло. Навіть літом їх тут не було. Там на Блакитних озерах були, а тут не було, напевно прилетіли, щоб погодували”, – ділиться здогадками пан Василь.
“Отримуємо задоволення, від того, що спостерігаємо за такими красенями, дуже красиві птиці. А качок взагалі ніколи стільки не було. Це, мабуть, зміна клімату, я так вважаю”, – каже місцева жителька Олена.
Григорій Кужель, завідувач відділу натуралістичної та дослідницької роботи Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, говорить, що лебеді на Сумщині це не рідкість, просто вони зупинялися на інших водоймах.
“Вода у нас ще не замерзає, і лебеді стали до нас пізніше прилітати, а раз пізніше вони прилітають, то вони пізніше відкладають кладку, виводяться маленькі пташенята. На жаль, на той час коли більшість здорових птахів уже відлітає, у котрих раніше була кладка, то частина ще не можуть летіти в далекі краї, вони залишаються на наших водоймах”, – пояснює Григорій Кужель.
За його словами, поява лебедів саме на озері Чеха спричинена воєнними діями:
“У нас зараз воєнний стан, чути гуркіт різний, вибухи для птахів це також стресова ситуація, тому вони відлітають, і шукають де є тиха водойма. І як бачать на водоймі інших птахів, вони туди й злітаються”, – зазначає Григорій Кужель.
Додає, що коли озеро Чеха замерзне, здорові лебеді знову почнуть мігрувати, не обов’язково в теплі краї, шукаючи вільні від криги водойми. Якщо ж якісь і залишаться у Сумах, то вони, швидше за все не можуть летіти, через хвороби. Таким птахам мають допомогти їжею містяни. І хоча не мають достатньо місця, додає чоловік, прийняти у себе в центрі таких птахів зможуть, але при необхідності лікування птахів спочатку мають оглядати ветеринари.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ