“Нам до складнощів не звикати”. Як енергетики Сумщини працюють над відновленням пошкодженої інфраструктури
Близько 77 км ліній електропередач пошкоджені на Сумщині за час повномасштабного вторгнення. Виведено із ладу 45 трансформаторних підстанцій та зруйновано 39 будівель і споруд обленерго. Пошкодження додаються щодня, адже обстріли прикордоння тривають і нині. Як відновлюють знищене майно і повертають електрику до осель містян енергетики однієї з бригад у Сумському районі – читайте у цьому матеріалі.
Енергетики Сумщини відновлюють пошкоджені обстрілами лінії електропередач. Артем – один з тих, хто став до роботи після артобстрілів та авіаударів із перших днів повномасштабного наступу. Тоді, розповідає чоловік, з лютого по квітень працював без вихідних: “Дуже багато пошкоджених ліній, опор, проводів, немає такої кількості, дуже багато треба матеріалів, роботи. З ранку й до ночі жили на роботі”.
Пошкоджень було стільки, що не вистачало матеріалів, говорять енергетики.
“Куди не приїжджали, в який населений пункт, нас зустрічали, тому що треба було якось людям зі світлом бути, розв’язували цю проблему, проводили освітлення, надавали допомогу, яку могли, тому що матеріалів так було не дуже багато: брали все, що було під руками, як кажуть”, — згадує монтер Валерій.
При цьому, розповідають чоловіки, доводилось працювати і під час загрози обстрілів.
“Від електрики багато чого залежить, зв’язок — це в першу чергу, коли було масштабне (обстріли – ред.). Військові без зв’язку як миші у полі. Потім вода, газ. Все воно залежить від електрики. Якби виїхали ми, ну і що б було б з містом. Я думаю, якби ще раз таке було, то я б залишився на місці”, — розповідає Артем.
Найдовше їхнє місто залишалось без електрики три дні у березні після авіаудару по електропідстанції. Старший майстер Олександр розповідає: “Бомба влучила між двома трансформаторами, вони повністю зруйновані. Нагорі так само, отвори від уламків. Вони дуже довго горіли, диміли, не раз їх тушили. Ремонту вони вже не підлягають”.
Всього тут було п’ять воронок від снарядів. Досі працівники підстанції зберігають їхні уламки.
Відновлювати пошкодження російські військові, які у березні стояли за кілька кілометрів, не давали, розповідає Олександр: “Ми могли тут працювати тільки 2-3 години, люди тільки підіймалися і одразу починався артобстріл. Персонал блокпоста одразу приходив до нас і забороняли нам робити, часу у нас було 2-3 години і починали нас обстрілювати”.
Нині споживачі підключені на резервні — аварійні схеми живлення, адже придбати аналогічні трансформатори зараз немає можливості, бо їх виробляли в Запоріжжі.
“Тут ще великий обсяг робіт і що матеріально дуже багато треба, ті самі трансформатори – це дуже проблемне питання і ще багато фізичної роботи персоналу”, — говорить старший майстер Олександр.
За інформацією речниці АТ “Сумиобленерго” Олени Закревської, наразі вартість відновлення пошкодженого обладнання оцінюється приблизно у 850 млн грн. Щоб повністю усунути наслідки руйнувань, знадобиться декілька років.
Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ