“Намагаємось заощаджувати” – жительки селища Улянівка про субсидії та пільги
За інформацією обласного департаменту соціального захисту, кількість родин, яким призначили допомогу, зменшилась на 25 тис. На що вистачає цих грошей таким родинам, розповіли мешканки селища Улянівка Сумського району.
Надії Жиляєвій 77 років. Вона до пенсії працювала бібліотекаркою. У будинку, в якому живе одна, має пічне опалення. Топить дровами.
“У цьому році я завезла дві машини. Одна машина – 3 тис. 800 гривень, друга – чотири тисячі. Так, ось скільки мене потрібно субсидій? Тож 3,800 я ще знайшла з тих, що мені далі по субсидії. А інші я збирала ціле літо.Пенсія у мене – 2 200”, – каже Надія Василівна “Суспільному”.
Субсидією жінка називає пільгу на придбання дров. Дають її раз на рік. Інших допомог від держави Надія Жиляєва не отримує. Каже, що економить на всьому, приміром, світла нагоріло минулого місяця в неї на 35 грн. Ні води, ні туалету у хаті немає. Їжу готує на газу.
Інша мешканка селища, Катерина Перепелиця, працювала вчителькою молодших класів. Зараз її пенсія – 3 тисячі гривень. Вона субсидію отримує автоматично.
“У мене субсидія цей рік гарна – 2 тис.603 гривні з копійками. Ми купили дрова і так, щовечора, якщо холодно, ми протоплюємо дровами. Каналізація у нас своя, ми не платимо за неї, вода у нас дорога – 17,70 була, а це зараз не знаю, на скільки вона подорожчала. Цього місяця я доплатила 500 гривень. Виходить 3 100, і за воду я ж у субсидію не вводила, бо тоді нам дають багато кубів, а ми їх не витрачаємо, а це перевід грошей. Я то порахувала, що 20% чи трошки більше я сплатила, доплатила. А як буде далі в січні – я не знаю”, – розповідає пенсіонерка.
Жінка живе із сином, який зараз хворіє. Інших близьких не лишилось. Загалом у цьому селі з 1 800 мешканців субсидію або пільгу на тверде паливо отримують 39%.
Обліку субсидіантів не ведуть, розповіла уповноважена по субсидіях і пільгах Улянівського старостату Людмила Лук’янець.
“На сьогодні, по повідомленнях, їх більше 700. У нас люди звертаються на тверде паливо і на ЖКП (житлово-комунальні послуги). У кожного своя ситуація, є люди, у яких не виходить пільга і вони переходять на субсидію, є навпаки – не виходить субсидія, людина користується пільгою”, – розповіла вона.
Стартувала монетизація субсидії, тобто виплата допомоги на оплату житлово-комунальних послуг два роки тому. У 2020-му, за інформацію обласного департаменту соцзахисту, її отримувала більш як третина усіх домогосподарств. Середній розмір допомоги одній родині – близько 700 грн на місяць.
За словами заступниці директора Департаменту соціального захисту населення Людмила Мусіяка, перерахунок субсидій у січні відбудеться автоматично.
“Для нас цей процес звичний. Просто в січні відбулося суттєве підвищення ціни і на декілька видів житлово-комунальних послуг. По-іншому розраховується ціна на електроенергію, тому виник такий ажіотаж серед населення. Звичайно все в комплексі дає велике збільшення і збільшую тягар на гаманець кожної родини”, – сказала Мусіяка.