Олександр Стрельченко: Ми не допустимо, щоб кваліфіковані медики ставали жебраками
На минулому тижні депутати Сумської обласної ради розподіляли кошти додаткової державної субвенції, яка надійшла на Сумщину.
Секретар бюджетної комісії, голова обласної організації ПП «Опозиційна платформа – За життя» Олександр Стрельченко говорить, що в області виникла складна ситуація, коли працівникам центральних районних лікарень не виплачують декілька місяців грошове забезпечення. «Медики жаліються, що їм не вистачає коштів на утримання дітей, на оплату ЖКГ і навіть на найголовніше – їжу та ліки. На відміну від держави, нам, депутатам, соромно, що в області така ситуація і заборгованість медикам складала майже 30 млн грн», – зазначає Олександр Стрельченко.
Він наголосив, що найбільше на Сумщині потерпають Путивльщина, Великописарівщина, Середино-Будський район та Шостка, в яких не вистачає грошей від 3 до 5 млн грн.
На останній сесії обласної ради депутати, за ініціативи представників «Опозиційної платформи – За життя», звернулися до вищого керівництва країни, з проханням, аби Сумщині надали кошти на виплату зарплат, оскільки це – функція держави, яку вона перекладає на місцеві органи влади.
«Наше найголовніше завдання, як депутатів, – забезпечення гідних соціально-економічних умов жителів Сумщини. Тому і депутати від ОПЗЖ, і комісія з питань бюджету робили усе можливе, аби вирішити найболючіше на сьогодні питання – знайти кошти для погашення заборгованості медикам з районів. На щастя, у Києві нас почули і держава виділила 21 млн грн. На зарплату медикам ЦРЛ піде 19 млн грн, ще 2 млн грн – на заходи, пов’язані з гемодіалізом. Бо це також дуже болюча проблема, на вирішення якої не вистачає фінансування», – говорить депутат.
Загалом проблему з нестачею коштів на виплату заплат медикам центральних районних лікарень члени постійної комісії обласної ради з питань бюджету почали вирішувати ще в травні. Паралельно вимагали від керівників районів шукати власні фінансові резерви для наповнення своїх бюджетів. Це, передовсім, створення нових робочих місць, контроль за використанням орендованої землі і виплати основного податку – ПДФО. Утім, не все так сталося, як хотілося, то ж заборгованість росла, як сніжний ком.
На сьогодні вона погашена. Але залишається ще дуже багато питань в рамках проведення реформ, які перейдуть на рік наступний. Чи зможуть окремі заклади зі своїми планами самостійно сформувати мережу надання медичної допомоги виходячи з державницьких позицій? Чи будуть захищені лікарі, якщо не передбачити відповідних гарантій? Де райони і міста шукатимуть фінанси у наступному році? Чи будуть взагалі збережені центральні районні лікарні?
Депутати від «Опозиційної платформи – За життя» говорять, що робитимуть усе від них залежне, аби зберегти медичну галузь Сумщини і не допустити, щоб кваліфіковані медики ставали жебраками. Інакше за кордон виїдуть останні спеціалісти, і тоді лікувати взагалі буде нікому…