«Вкусный супчик из картошки» для пенсіонерів. Або як вижити на заслуженому відпочинку?
Жовтневий номер журналу «Пенсіонер» на першій сторінці рекламує «Вкусный супчик из картошки». Усе за Фрейдом. Не з м’ясом, рибою, а просто з картоплею. Бо на більше у пенсіонерів, навіть з новою реформою, яку Кабмін підніс у красивій обгортці у вигляді підвищення пенсій, просто не вистачить.
Радів і стрибав у ВР голова уряду Володимир Гройсман, кнопкодавили депутати з коаліції. Жодного голосу за кабальну реформу не дали депутати від Опозиційного блоку.
Про підвищення говорити рано, бо ще рахують. Та й отримають його не всі 12 млн пенсіонерів, а лише 5,6 млн. А ось про інші аспекти – варто.
Голова фракції Опозиційного блоку в Сумській обласній раді Олександр Стрельченко каже, що урядовцям вдалося підвищити пенсійний вік, прибрати пільговий стаж для бюджетників і працюючих у важких умовах праці, урізати плани щодо дострокового виходу на пенсію, і при цьому зберегти більш ніж привільні норми пенсійного забезпечення щодо топ-менеджерів великих держкомпаній або прокурорів.
«На початку реформи мінімальний страховий стаж, необхідний для того, щоб людина взагалі могла претендувати на пенсію, складе 25 років (зараз – 15), але за 10 років буде підвищено до 35 років. Якщо до 60 років у українця не буде мінімального трудового стажу, то він зможе отримувати соціальну допомогу з 63 років – а далі взагалі тільки з 65 років. На сьогодні сума такої допомоги звучала як 300-500 грн», – говорить депутат.
Студентам-бюджетникам страховий стаж нараховуватиметься тільки за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2013 року, а жінкам, які сиділи в декреті, і з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року. Ні більше, ні менше. Як страховий стаж зараховується військова служба і підприємницька діяльність за спрощеною системою оподаткування, починаючи з 1 січня 1998 року.
Відтепер багато категорій осіб не зможуть вийти на пенсію достроково. Під скасування пільгового стажу потрапили чорнобильці, педагоги, медики, металурги, шахтарі, хіміки, соціальні працівники, льотчики і інші категорії. Виняток зроблено лише для військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів.
Водночас ніяких урізувань соціальних благ не відбулося для працівників прокуратури. Згідно з текстом закону, прокурори отримують можливість мати додаткове пенсійне забезпечення, яке здійснюється відповідно до Закону про недержавне пенсійне забезпечення. При цьому в реформі ніяк не передбачено, з яких саме внесків будуть робитися виплати – з персональних засобів або з бюджетних. А ось НБУ так взагалі реформа дала право самостійно визначати правила, за якими працівники Нацбанку отримуватимуть пенсію.
«Раніше, – говорить Олександр Стрельченко, – для підвищення пенсій потрібен був тільки звичайний підпис прем’єр-міністра під постановою Кабміну, а також відповідний рядок в бюджеті. Натомість зараз це ціла реформа, за яку мали голосувати парламентарі. І цьому є просте пояснення: підвищення пенсій з 1 жовтня, в середньому на 700 грн, – це єдина соціально-популярна норма, яка міститься в цій реформі. Якщо її вилучити звідти, то в реформі залишаться лише виключно драконівські і антисоціальні ініціативи».
Але ці норми – для нинішніх пенсіонерів. Для тих, хто тільки збирається на заслужений відпочинок, є «сюрприз». При розрахунку пенсії розмір мінімальної зарплати будуть множити на два параметри: індивідуальний коефіцієнт зарплати (залежить від різних професій, шкідливого виробництва і т.д.) і коефіцієнт страхового стажу. До сих пір у формулі розрахунку пенсій кожен рік страхового стажу множиться на 1,35%. Після реформи щороку буде множитися на 1%. А це означає, що всього лише через 3 місяці пенсіонери, які вийдуть на пенсію, отримають на 20-30% пенсії нижче, ніж ті, хто вийде на пенсію до нового року.
«Наша політична сила не голосувала за пенсійну реформу і тим самим показала свою послідовність. Я підтримую своїх колег, які представляють Опозиційний блок у Верховній Раді, за те, що вони не зраджують своїм принципам і дійсно стоять на захисті народу України», – резюмував Олександр Стрельченко.