Працівникам психлікарні на Сумщині завинили 16,5 мільйонів гривень зарплати
Працівникам Сумської обласної спеціалізованої лікарні (колишня назва – обласна психіатрична лікарня), завинили зарплати 16,5 мільйонів гривень. За словами директорки закладу Тетяни Головко, борг виник два роки тому, коли лікарня перейшла на розрахунки з Національною службою здоров’я і грошей не вистачало. Влітку тут скоротили 125 працівників, а з 12 відділень залишили 7, але борги не зменшилися.
Медсестра Тетяна Сергієнко розповідає про свою роботу у жіночому відділенні обласної спеціалізованої лікарні так: “Роботу я свою люблю, працюю я тут давно, пацієнтів своїх люблю. Вони на мене чекають”.
У цій лікарні вона працює понад 25 років. Говорить, що гроші заборгували за останні три місяці. Пару тижнів тому отримали 20% від окладу за липень.
“Особливо тяжко, коли заборгованість наростає, і тоді вже думаєш: потрібно це вже кидати, шукати роботу. Багато наших медичних сестер, спеціалістів кваліфікованих, які мають вищі категорії, яких ми цінуємо, йдуть шукають підробітки, працюють у нічні зміни, перебирають секонд, працюють прибиральницями”, – розповідає жінка.
Одне з відділень лікарні, яке не фінансується Національною службою здоров’я – відділення, де пацієнтів лікують примусово за рішенням суду. Розраховано воно на 40 пацієнтів, потреба для його існування – 7 млн гривень на рік. З державного бюджету заклад отримав 2021 року два мільйони.
Така робота потребує спеціальних навичок і вольових якостей, бо їх доводиться працювати з пацієнтами, яких суд визнав небезпечними для суспільства, говорить завідуючий відділенням Сергій Подрєз. “Звільнялись ті люди, які знайшли собі більш оплачувану роботу або приватні підприємства, хто міг виїхати в інше місто, іншу країну”, – говорить він.
За словами директорки закладу Тетяни Головко, яку призначили влітку 2021 року, вони скоротили 125 працівників, а з 12-ти відділень залишили 7. За рахунок цього скоротили потребу в заробітному фонді на місяць до 5,6 млн гривень. Однак є проблеми, які вирішити не можуть: це перебування пацієнтів, яких Тетяна Головко називає “соціальними” – їх у лікарні зараз до 70-ти.
“Є такі випадки, коли до нас пацієнти потрапляли без документів і без паспортів, без ідентифікації. З цим досить складно в таких умовах, як ми працюємо з НСЗУ, бо кожен пацієнт має бути ідентифікований, кожен пацієнт має надати згоду на лікування”, – говорить вона.
Витрати на лікування таких пацієнтів заклад бере на себе, кошти на них з НСЗУ не передбачені. Зараз триває процес переведення таких людей до будинків-інтернатів, співпраця з родичами та опікунами з метою соціалізації таких людей.
У жовтні від НСЗУ лікарня отримала 6 млн. Також грошей додали депутати з обласного бюджету, двома платежами – по 5 та 2 мільйони на погашення боргу із зарплати, розповів начальник відділу контролю за ефективністю управління об’єктами спільної власності Микита Баня.
“Чекаємо на кінець року, можливо на якесь перевиконання. Дуже важкий бюджет ми отримали, і цьогоріч дуже багато проблем, видатків. Максимально намагаємося викроїти мільйон, два, три”, – додав він.
Лікарня у Ромнах розрахована на 400 місць і по 80 мають у Сумському і Охтирському відділеннях. Загалом, уклали сім пакетів з Національною службою здоров’я.
У наступному році, говорить Тетяна Головко, в лікарні планують ще відкрити відділення реабілітації для дітей та дорослих з розладами нервової системи. Аби утримували пацієнтів, яких виписати нікуди, розглядають варіант відкриття відділення, яке б співфінансувалось з обласного бюджету та бюджетів громад.
За офіційною інформацією Міністерства охорони здоров’я, за Концепцією розвитку охорони психіатричного здоров’я передбачається у тих випадках, де це можливо, більше лікувати пацієнтів вдома, ніж у лікарнях. А стаціонарне лікування триватиме близько 30 днів, і саме на такий строк розраховується фінансування. Також, за інформацією Міністерства, отримувати медичну допомогу вдома пацієнт може від мультидисциплінарної бригади і тому потреби довго перебувати у закладі немає. Аби ж заклад надавав соціальну допомогу – його має фінансувати місцева влада.