Районні адміністрації та ради зникнуть з адмінкарти Сумщини
У зв’язку з децентралізацією районні адміністрації та районні ради зникнуть з адміністративної карти Сумщини. Головою облдержадміністрації підписане розпорядження про впорядкування структури райдержадміністрацій. Ці зміни розпочнуться після того, як парламент ухвалить всі необхідні законопроекти, починаючи зі змін до Конституції України в частині децентралізації. Реорганізація триватиме протягом 2020-2021 року. Про це сказав директор департаменту економічного розвитку і торгівлі Сумської облдержадміністрації Олександр Сітак:
“Це буде часткове скорочення, приведення у відповідність. Деякі структурні підрозділи будуть скорочуватися, повноваження будуть передаватися на громади, деякі залишатимуться, наприклад, послуги соцзахисту – вони відповідно залишатимуться ще в структурі районних державних адміністрації. Ми до 29 листопада формуємо перспективну мережу об’єктів надання публічних послуг – це і послуги системи охорони здоров’я, і послуги освіти, послуги адміністративні, і послуги безпеки. Тобто ми формуємо мережу, і до 29 числа ми маємо надати свої пропозиції на розгляд Кабінету Міністрів.”
Функції райрад перейдуть до нових місцевих структур, а райадміністрації стануть районними префектурами. Повноваження РДА значно зміняться, про це розповів консультант офісу реформ регіонального відділення асоціації міст України Карен Агаджанов-Гонсалес:
“Основними їх діями буде нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування і координація територіальних підрозділів виконавчої влади на території нових районів. У зв’язку з цим ті штати РДА, які існують на даний момент, будуть також сильно змінені. Також на даний момент не вирішена доля (скоріше за все їх не буде) районних рад, оскільки функції і повноваження, які були до цього у районних ради, повністю передаються на базу ОТГ і міст обласного значення, які визнані спроможними територіальними громадами і стануть ОТГ, як і всі інші наші місцеві ради після завершення реформи. Більше повноважень стане в органів місцевого самоврядування нижчого рівня – сільських, селищних, міських рад – і там, звичайно, будуть раді бачити їх у себе на роботі. Тим не менш звичайно кількість державних службовців з-за цього зменшиться.”
Наразі існує чотири пропозиції, серед яких пропонується з 18 існуючих районів створити три, чотири або п’ять районів. Обласна адміністрація пропонує залишити в межах області 5 районів: Шосткинський, Конотопський, Роменський, Сумський і Охтирський. За словами Олександра Сітака, наразі опрацьовують питання щодо Лебединщини. Лебединська районна рада і адміністрація звернулися з проханням виокремити їх район з меж Охтирського району і включити до Сумського району.