“Хочу до Бога звертатися українською”: як живе Тростянецька церковна громада ПЦУ
Парафія Православної церкви України у Тростянці відкрилася рік тому. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, хто і чому стає прихожанином української церкви та як працює приход Сумської єпархії ПЦУ зараз.
“Я українка і хочу розмовляти українською мовою, хочу до Бога звертатися українською. Ми тут як сім’я – одне одного розуміємо, нам тут гарно, приходимо зі своїми проблемами. Помолилися, душу звільнили і це дуже гарно. З перших днів і до останнього подиху сюди буду ходити, молитися Богу”, – розповідає Тамара Гладкова, прихожанка парафії Великомученика Юрія Переможця Сумської єпархії ПЦУ у Тростянці.
Богослужіння відбувається у молитовній кімнаті, приміщення орендують в одній з офісних будівель міста. Сподіваються, що це тимчасово, говорить настоятель Роман Кулішов, допоки не буде розв’язане питання з каплицею поблизу Круглого двору в центрі міста. Вона нині вважається нічийною та потрібен час, щоб взяти її на баланс церковної громади, каже отець Роман.
“Приміщення закрите, в такому занедбаному стані, і ми просимо, щоб нам хоча б передали це, щоб ще з нього хоч щось можна було зробить”, – говорить благочинний Тростянецького благочиння ПЦУ Роман Кулішов.
Додає: каплицю відремонтують і в парафіян буде свій храм, а поки на великі свята проводять служби поруч. Вірян в такі дні тут збирається все більше, говорить настоятель.
“Наскільки я розумію, людям сподобалося, що звершуємо богослужіння виключно українською мовою, відмовившись від церковнослов’янської, для людей це зрозуміліше і вони відчувають за що, коли й про кого ми молимося”, – пояснює отець Роман.
А це – один з видів проповіді, каже отець Роман, щотижня вони збираються з прихожанами й разом співають духовні пісні.
На буденні служби у молитовній кімнаті приходить зазвичай близько 10 вірян, розповідає отець Роман. Більшість з них приєдналися до парафії з моменту її створення рік тому.
Володимир Торяник – волонтер, з 2014 року возив на передову посилки українським солдатам. Каже, після побаченого і пережитого на війні хрестився і принципово став прихожанином саме української церкви. І допоки у Тростянці не з’явився осередок ПЦУ, їздив до українського храму в Охтирку.
“В Тростянці я принципово не хотів ходити слухати служби. Якщо я ходив, то брав в Охтирці в храмі навіть свічки, приїздив сюди, ставив їх. Храм, як то кажуть, не винен, це дійсно культова споруда, це ікони, намолені, святі. І розповіді батюшки після служб – я просто полишав храм”, – пояснює Володимир Торяник.
Тростянецький журналіст Павло Зленко допомагав в організації місцевого приходу. Каже, його особистим мотивом було горе, якого зазнала громада від військ РФ: в АТО загинуло 15 уродженців Тростянеччини, 52 людини вбито під час окупації, близько 80 захисників загинули від початку вторгнення.
“І коли запрошують на відспівування солдата священників УПЦ МП, яких у нас більшість, і коли вони намагаються щось в проповіді сказати українською, а потім відспівують цього воїна російською мовою, мовою убивць, то обливається серце і перевертається все в голові, що потрібно як можна швидше це все міняти”, – говорить Павло Зленко.
“З 2019 року в Сумській єпархії взагалі перейшла тільки одна парафія – на честь Преображення Господня, місто Охтирка. У 2022 році переходить наша парафія Великомученика цілителя Пантелеймона села Гребениківка і урочища Образ. І от тоді вже рух пішов по Сумській єпархії в переходах. Але все одно переходять мало”, – каже отець Роман.
Роман Кулішов на сьогодні очолює три парафії ПЦУ – у Тростянці, Гребениківці та урочищі Образ, четверта має з’явитися найближчим часом у селі Станова, що неподалік Тростянця.
Як розповів архієпископ Сумський і Охтирський владика Мефодій, від створення Православної церкви України у грудні 2018 року до неї перейшло близько чотирьох десятків храмів і соборів. Процес переходу нині триває в усіх громадах Сумщини.
“Ми бачимо за кількістю парафіян, які прийшли до наших храмів по новому календарю церковному, бачимо, що збільшилася кількість людей десь до 35%, за рахунок того, що вони ще не офіційно перейшли зі своїми громадами. А вже вони з нашою церквою відбувають вшанування свят”, – зазначає архієпископ Сумський і Охтирський Владика Мефодій.
Після початку повномасштабного вторгнення кількість церков, які бажають перейти до ПЦУ, збільшилася, сказав владика Мефодій.
“Переходять мирно, свідомо, і це для нас є дуже важливим, що не під чиїмось тиском. Вони переходять і бажають знаходитися в лоні древньої української церкви. Ми до цього довго йшли, 100 років тому вже була відновлена автокефалія нашої церкви в Україні”, – каже Владика Мефодій.
У вересні 2024 року в Україні набув чинності закон, який забороняє діяльність релігійних організацій, пов’язаних з Росією. Церковні громади мають 8 місяців, щоб розірвати всі зв’язки з країною-агресором.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ