Роман Кульомза розповів, як відновлюється його підприємство після ударів “Шахедами”
Вісім російських ударних безпілотників поцілили вночі 6 квітня по території рибопереробного підприємства у Сумах. Внаслідок цього пошкоджені складські та офісні приміщення, а також автомобілі. Власник підприємства Роман Кульомза розповів Cуспільному, як відбувається відновлення підприємства, що заважає його роботі та поділився планами на майбутнє.
Роман Кульомза — сумський підприємець, власник компанії “Дари моря”, по території якого 6 квітня вдарили 8 російських безпілотників. Тієї ночі пожежі спалахнули у п’яти місцях, згадує чоловік.

“Я приїхав у другій годині ночі, вода, завали, зараз вже щось розгребли, хоч щось виднішає, де й куди. На сьогодні 10 “шахедів” прилетіло на м’ясокомбінат і склади “Пасата” в Харкові, це цілеспрямоване знищення Росією продовольчого сектору. Уже нічого знищувати, енергетику не вийшло, нумо знищувати тепер продовольчу базу. Я наскільки розумію, йде знищення харчових підприємств, баз, складів тощо. Але це моя версія”.

Нині попри руйнівний удар російських “шахедів”, розповідає підприємець, зупинити бізнес-процеси одразу важко:
“У нас був повний цикл, імпорт, зберігання, виробництво та роздріб. Це все була одна компанія, вона і є, і я сподіваюсь залишиться на всьому виробництві. Імпорт продовжується, у мене контракти, які укладені на рік, там не укладають угоди на пів року чи місяць. Далі пароплави, контейнери на воді, вони продовжують йти контейнери, Чилі, Норвегія, Ісландія, Аргентина, я їх не можу зупинити. Куди мені їх вивантажувати, що мені з ними робить, я ще поки не знаю. На цей момент залишилось копчення і соління, все інше жодного складу не залишилось. Наступний момент — відвантажуємо те, що роблять у цехах з коліс, складу немає. І головне — склад для зберігання замороженої продукції, його немає.У цьому цеху був єврономер, де ми готували на експорт, не залишилось нічого”.

Не дивлячись на руйнування інфраструктури, перевозити підприємство в більш безпечне місце Роман Кульомза, каже, нині не збирається:
“Щоб запустити підприємство такого класу, потрібен єврономер, потрібна лабораторія. Ви думаєте, я тут на коліні робив оце все, від вентиляції, від санітарних умов, від температури зберігання, це все європейські стандарти, розумієте. А ви думаєте так, я приїду кудись у сарай у Ромни, це мільйон доларів, мільйон євро, так нічого не вийде. Ми постачали рибу від Львова до Краматорська, у нас у неділю мала їхати машина 20 тонн у Краматорськ. Не поїхала, згоріла машина, згорів товар. Тут згоріло більше як 400 тонн риби. Та, що була під виробництвом, теж згоріла. Так, як я перемикаюся на Суми, я сподіваюсь, що ми сум’ян забезпечимо рибою”.
Роман Кульомза каже, вдячний містянам за розуміння та допомогу.

“Люди працюють третю добу, бачите ви самі яка ситуація, 17 машин згоріло, везти ні на чому, сировини в мене немає, те, що залишилося по цехах, в одному цеху, те ми сьогодні відвантажуємо на наші магазини. Скільки це буде продовжуватись? Знімемо ми якісь склади, перегрупуємось за добу, може це і вийде. Зараз працює більш як 200 людей, які прийшли допомагати, тому, що, якщо потеплішає, я ще й екологію порушу. Велика подяка в мене сум’янам-покупцям, вони зрозуміли всю цю історію. В ось цих контейнерах залишилась риба, що віддається на магазини. Вся інша продукція вивозиться тваринам, або просто, викопали здорову яму, вивозимо в яму, закопуємо в ямі”.

З початку повномасштабної війни 25 його працівників мобілізували до ЗСУ. Підприємство не отримало статус критичного, говорить Роман Кульомза, тож не може бронювати співробітників:
“Мені потрібна бронь на пів року, дайте мені бронь. Не один податківець не прийшов, ніхто не прийшов. Прийшли, так старий, ти звертайся. Куди звертатись. “Добробат” розбирає завали на Металургів та на ТЕЦ. Я кажу, дайте мені бронь і більше мені нічого не потрібно, хоча б на пів року, на рік. Ні, ти ФОП, те, що плачу податки це нормально, а те що ФОП ні, йди гуляй. Бронь слід давати незалежно від назви, а залежно від того, хто скільки платить податків. Сплачую я більше як мільйон податків на рік, і 1000 робочих місць, що ще потрібно. А сьогодні у мене знімають водія, о 6 ранку в Лохвиці, з товаром їде машина, його знімають, що це за робота така. Він говорить, я в сажі такий, як і ми всі, вони знімають. Пенсіонери поверталися, хлопці молоді до 25 років, вони вже стали мужиками, за цей період”.

Через три дні після удару російської армії по підприємству, говорить Роман Кульомза, має план наступних дій:
“Вішатись не буду, буду працювати. Всі люди говорять: “Роман Миколайович, будемо працювати, будемо, не дивлячись ні на що”. План такий, я збираюсь відремонтувати отой цегляний цех, там можливо швидко відбудувати, і цех копчення залишився, в якому ми коптимо для наших магазинів, всі відвантаження в інші області припинені. Це відбудові не підлягає, для цього потрібні космічні гроші, у мене їх немає. А те косметичне, що допомагають відновлювати волонтери, котрі мої постачальники, покупці, ті, що приїздять, я сподіваюсь, що з Божою допомогою, і допомогою моїх підрядників, замовників, все зробимо, хто, що може допомагає. Допомагають дуже багато”.

Сам Роман Кульомза говорить, що весь час допомагає ЗСУ і не збирається цю допомогу зупиняти: “Допомагав, і буде перша можливість, допомагатиму далі”.
Суспільне звернулось до ОВА з питанням про можливість отримання бронювання працівників підприємства. Відповідь очікують.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ